Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İnternet Sitesi üyeliği - Ödeme - Siteden Yasaklanma - Site Profilindeki Yönetim Notu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-05-2008, 13:36   #1
Av.H.AtılAyaydın

Varsayılan İnternet Sitesi üyeliği - Ödeme - Siteden Yasaklanma - Site Profilindeki Yönetim Notu

Sayın meslektaşlarım, forumda aradım ama bulamadım, bir tanıdık X internet sitesine paralı üyelik kaydı yaptırıyor, ancak üyelik süresi dolmadan kendisi "size yeterince tahammül edildiği" gerekçesiyle üyelik haklarından mahrum bırakılıyor, bana anlattığı kadarıyla site ya da forum kurallarına aykırılık sözkonusu değil, ortada bir hakaret ,küfür,vs olayı da yok, tamamen keyfi bir şekilde üyeliğinin askıya alındığını söylüyor. Bunun yanında kendisi sitenin aktif üyelerinden ve anlattığına göre sayesinde 800 civarında üye siteye kayıt olmuş, diğer tüm üyeler sayfasına girdiğinde yukarıda belirttiğim gerekçe yazısını görebiliyorlarmış. Dolayısıyla kendisi mağdur durumda.Bu konuda tatbikatım olmadığından değerli görüşlerinize başvurmak istedim. Sanırım bu durumun düzeltilmesi için Tüketici mahkemesine başvurup,tedbir istemek gerekiyor, bu durumda manevi tazminat alabilme şartları oluşup oluşmadığı konusunda şüpheliyim ama kişilik haklarına saldığı olduğu ortada.Sizce bu konuda izlenecek hukuki yol ne olabilir, muhatap olarak kimi almak lazım,

Saygılar
Old 21-05-2008, 13:56   #2
Admin

Siteyle aranızda ticari bir ilişki olduğundan, alacak yönünden ödeme makbuzunuzla birlikte Tüketici Hakem Heyetine başvurabileceğinizi düşünüyorum. Bu başvuruda muhatabınız ödeme yaptığınız kişi olmalı (fatura sahibi).

Eğer müvekkilinizin üye kaydı gerçek ismiyleyse, bu "size yeterince tahammül edildi" ibaresinin aleni yayınının sonlandırılmasını da talep edebileceğinizi ve bu talebin yerine getirilmemesi durumunda manevi tazminat davasının şartlarını düşünebileceğiniz kanaatini taşıyorum. Bu dava yönünden muhatabınız ise sitenin yayın sorumlusu, bu belli değilse, internet isminin sahibi olan kişi olmalı.

Öte yandan eğer sitede gerçek isim değil, rumuz kullanılıyorsa ve müvekkilinizin üye profilinin de gerçek kimliği ile ilişkilendirilmesi mümkün değilse, bu durumda söz konusu ibarenin hukuka aykırılık taşıdığını düşünmüyorum.

Ayrıca böyle bir işlem yapılırken site yönetiminin de siz üyelik sözleşmesinden kaynaklanan bir gerekçesi ve dayanağı olacağını da hesaba katmanızı öneririm. Bu açıdan doğrudan dava açmak yerine, bence öncelikle vekil sıfatınızla site yönetimine başvurunuz. Bu gerekçe hakkında daha detaylı bilgi alabilir, müvekkilinizin size bildirmediği veya kendisinin de farkında olmadığı bir ihlali öğrenebilir ve hukuki rotanızı da buna göre belirleyebilirsiniz.

Not: Sitenin Türk olduğu varsayımdan hareket ettim, site yabancı ise cevabımı değiştirme hakkım bakidir.
Old 21-05-2008, 14:13   #3
Av.H.AtılAyaydın

verdiğiniz ayrıntılı ve kapsamlı bilgiler için çok teşekkür ederim,emeğinize sağlık, dediğiniz gibi site yöneticisi ile temasa geçerek daha objektif bilgilere ulaşmak yerinde olacaktır. Bu arada sitenin Türk sitesi olduğunu söyleyeyim.

Saygılar
Old 22-05-2008, 10:24   #4
umutlaw

Sayin Meslektasim,

Ilgili web sitesindeki yaziyi, sayfaya girerek F11 tusuna basiniz ve sayfa buyudukten sonra CTRL + Print Screen SysRq tuslarini birlikte basarak ekrandan bir resim ornegi aliniz ve daha sonra bu resim orneginde yayimlanan URL adresiyle birlikte ( ki bu resimde aynen yansiyacaktir) bir resim formati seklinde kayd ediniz bu sekilde daha sonra o yaziyi kaldirarak oyle bir sey yapmadiklarini iddia etmelerine karsi bir tedbir almis olursunuz.

Bilgilerinize, kanaat va tavsiyelerimi saygiyla sunarim.
Old 22-05-2008, 17:25   #5
Av.H.AtılAyaydın

Dediğinizi yaptım, resmi kaydettim, hatırlatmanız için teşekkürler
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi