Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Icra Dosyasina Vekalet Sunma Usulü

Yanıt
Old 16-08-2013, 09:32   #1
Semender33

Varsayılan Icra Dosyasina Vekalet Sunma Usulü

Vekaletsiz açılmış icra dosyasına sonradan vekalet sunarken izlenmesi gereken bir usul var mıdır?

Vekaletsiz açılmış bir dosyaya "aslı gibidir" kaşesi vurma unutarak vekalet sunmak istedik ve müdürün ilgili memura gidin uyap tan eklesin cevabı ile dosyaya bakan memura gidip Uyap a avukat olarak eklenmemizi sağladık ve vekaletname fotokopisine baro pulu yapıştırıp, harçlandırdıktan sonra dosyasına ekledik ancak dosya kapatıldığında vekalet ücreti eklenmeden kapa hesabı yapıldı. Durum ile alakalı giriştiğimiz çabalar sonucu İcra müdürünün usul hatası olduğunu ve dosyaya "avukat tarafından vekilliğine karar verilmesi talebinde bulunumadığı" , aslı gibidir kaşesi ve imza olmadğı ve işin en tuhaf yanı alacaklı vekilince "herhangi bir emek ve mesai sarfedilmediği" gerekçesi ile "VEKALET ÜCRETİ TAKDİR EDİLMEDİĞİ" şeklinde bir savunma ile karşılaştık.

Stajyer avukat olarak şimdiye kadar hiç bir icra müdürlüğüne vekilliğimize karar verilmesi yönünde bir talep ile gitmedim ve icra müdürlüğünce Avukatlara vekalet ücreti TAKDİR etme yetkisinin olduğu yönünde de bir hukuki kanun, yönetmelik ilede karşılaşmadım.

Değerli meslektaşlarım yolun başında olan bir stajyer olarak işin içinden çıkamadım "usul esastan önce gelir" ilkesi hatırımda ancak keyfi usuller ile mi karşılaşıyorum yoksa gerçektende bu şekilde bir uygulama mevcut mu yardımlarınızı bekliyorum.
Old 16-08-2013, 10:05   #2
Av.mehmet.av

Alıntı:
Yazan Av.Veyis AYDIN
Vekaletsiz açılmış icra dosyasına sonradan vekalet sunarken izlenmesi gereken bir usul var mıdır?

Vekaletsiz açılmış bir dosyaya "aslı gibidir" kaşesi vurma unutarak vekalet sunmak istedik ve müdürün ilgili memura gidin uyap tan eklesin cevabı ile dosyaya bakan memura gidip Uyap a avukat olarak eklenmemizi sağladık ve vekaletname fotokopisine baro pulu yapıştırıp, harçlandırdıktan sonra dosyasına ekledik ancak dosya kapatıldığında vekalet ücreti eklenmeden kapa hesabı yapıldı. Durum ile alakalı giriştiğimiz çabalar sonucu İcra müdürünün usul hatası olduğunu ve dosyaya "avukat tarafından vekilliğine karar verilmesi talebinde bulunumadığı" , aslı gibidir kaşesi ve imza olmadğı ve işin en tuhaf yanı alacaklı vekilince "herhangi bir emek ve mesai sarfedilmediği" gerekçesi ile "VEKALET ÜCRETİ TAKDİR EDİLMEDİĞİ" şeklinde bir savunma ile karşılaştık.

Stajyer avukat olarak şimdiye kadar hiç bir icra müdürlüğüne vekilliğimize karar verilmesi yönünde bir talep ile gitmedim ve icra müdürlüğünce Avukatlara vekalet ücreti TAKDİR etme yetkisinin olduğu yönünde de bir hukuki kanun, yönetmelik ilede karşılaşmadım.

Değerli meslektaşlarım yolun başında olan bir stajyer olarak işin içinden çıkamadım "usul esastan önce gelir" ilkesi hatırımda ancak keyfi usuller ile mi karşılaşıyorum yoksa gerçektende bu şekilde bir uygulama mevcut mu yardımlarınızı bekliyorum.

Gerçekten enterasan bir durum sizinki. Sonradan bile ekleseniz vekaletnameyi eklediğiniz takdirde o dosya vekil ile takip ediliyor demektir. İcra müdürünün işlemini şikayet yolu ile icra mahkemesine başvurabilirsiniz.
Old 16-08-2013, 10:39   #3
Semender33

Alıntı:
Yazan Av.mehmet.av
İcra müdürünün işlemini şikayet yolu ile icra mahkemesine başvurabilirsiniz.

İlgili savunma icra müdürünün memur eylemini şikayet sunucu icra mahkemesine sunduğu savunmadan alıntıdır.
Old 17-08-2013, 12:22   #4
dirilis

Alıntı:
Yazan Av.Veyis AYDIN

ADALET BAKANLIĞI TEFTİŞ KURULU TAVSİYESİNDEN ALINTI:

89- Vekâlet Ücretinin Bir Kararla Tayini Gerektiği

Avukatla takip edilen bir kısım dosyalarda vekâlet ücretinin karar halinde tutanaklara derç edilmediği, dosya kapağına yapılan hesap tablosunda yer verilmesi ile yetinildiği belirlenmiştir.

İcra İflâs Kanunu’nun 138/3. maddesi ve Yargıtay İcra İflas Dairesinin l7/04/l956 gün ve 2322/2306 sayılı içtihadı nazara alınarak, vekâlet ücretinin sadece hesap listesine yazılması yöntem ve yasaya aykırı olduğundan, bundan böyle takdir edilecek söz konusu ücretin bir karar halinde tutanaklara yazılması,

Saygılar.
Old 17-08-2013, 12:55   #5
olgu

Asil tarafından açılmış takibe sadece vekaletname sunulmuşsa, vekil olarak hiçbir işlem yapılmamışsa vekalet ücreti taktirine yer olmadığını düşünüyorum.

Alıntı:
Yargıtay 12. Hukuk Dairesi, Esas: 2002/12022, Karar: 2002/13305 (Karar Tarihi : 20.06.2002)

"Yukarıda tarih ve numarası yazılı merci kararının müddeti içinde temyizen tetkiki borçlu tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü :

Sair temyiz itirazları yerinde değil ise de; Mercice evrak üzerinde inceleme yapılarak karar verildiği ve ayrıca alacaklının vekilitarafından sunulmuş bir dilekçe ya da hukuki yardım bulunmadığı için davalı alacaklı yararına avukatlık ücreti tayin ve takdiri isabetsiz ve hükmün bu nedenle bozulması gerekmekleberaber anılan yanlışlığın giderilmesi yeniden yargılama yapılmasını zorunlu kılmadığından Merci kararı düzeltilerek onanmalıdır.

KARAR : Borçlu vekilinin temyiz itirazlarının kısmen kabulüne, Denizli İcra Tetkik Merci Hakimliğinin 19.4.2002 tarih ve 2002/666 E. - 612 K. Sayılı kararının hüküm bölümünün vekalet ücreti ile ilgili 4.paragrafın tümünün karar metninden çıkarılmasına, Merci kararının düzeltilmiş bu şekliyle İİK.366. ve HUMK.438. maddeleri uyarınca (ONANMASINA), merci kararı düzeltilerek onandığından, başkaca harç alınmasına yer olmadığına, 20.6.2002 gününde oybirliğiyle karar verildi."
Old 18-08-2013, 02:20   #6
gençhukukçu54

Alıntı:
Yazan olgu
Asil tarafından açılmış takibe sadece vekaletname sunulmuşsa, vekil olarak hiçbir işlem yapılmamışsa vekalet ücreti taktirine yer olmadığını düşünüyorum.

Üstad peki emsal dosyalarına nazaran aylar hatta yıllar süren bir dosyada takdir edilecek(!) vekalet ücretinin miktarı ne olacak?
Madem bir takdir hakkı verdik, işin ifradını da tefridini de tartışmak gerekir kanaatimce
Saygılar
Old 18-08-2013, 06:45   #7
Semender33

Alıntı:
Yazan olgu

Sn.Olgu bizim dosyamızda vekil tarafından elle yazılmış ama Uyap'a müdür ve memurların gerek yok demesi üzerine taranmadan dosyaya konulmuş talep ve evraklar mevcut ancak müdür hakkında gerek savcılığa yaptığımız suç duyusunda gerekse de icra mahkemesinde açtığımız şikayet davasında savcılık ve mahkemece icra müdürlüğünden istenen/celb edilen icra dosyamızdan uyap a kayıtlı evrak harici ne varsa çıkarılmış elimizde alındı vb. evrakta yok.

Sn. Olgu yukarıda küçük bir kısmını anlatmaya çalıştığım başımıza gelmiş olay üzere vekilin emeği olmadan vekalet ücreti takdirine yer olmaması durumunda vekiller aç kalır ki dosyadaki evraklar (vekilin emekleri) buhar olabiliyor.
Old 18-08-2013, 08:20   #8
olgu

Alıntı:
Yazan Av.Veyis AYDIN
Sn.Olgu bizim dosyamızda vekil tarafından elle yazılmış ama Uyap'a müdür ve memurların gerek yok demesi üzerine taranmadan dosyaya konulmuş talep ve evraklar mevcut ancak müdür hakkında gerek savcılığa yaptığımız suç duyusunda gerekse de icra mahkemesinde açtığımız şikayet davasında savcılık ve mahkemece icra müdürlüğünden istenen/celb edilen icra dosyamızdan uyap a kayıtlı evrak harici ne varsa çıkarılmış elimizde alındı vb. evrakta yok.

Sn. Olgu yukarıda küçük bir kısmını anlatmaya çalıştığım başımıza gelmiş olay üzere vekilin emeği olmadan vekalet ücreti takdirine yer olmaması durumunda vekiller aç kalır ki dosyadaki evraklar (vekilin emekleri) buhar olabiliyor.

3. şahıs veya kurumlara yazılan müzekkereler varmı? varsa müzekkerelerde vekil ismi geçme ihtimali yüksek, müzekkere de talep olmadan yazılamayacağına göre, böyle bir durum varsa lehine delil teşkil eder.
İlk mesajınızdaki anlatımınızdan vekalet sunduktan hemen sonra dosyanın hitam olduğunu, bu süreçte hiçbir işlem yapmadığınızı anladım.

Alıntı:
Yazan av.staşdemir
Üstad peki emsal dosyalarına nazaran aylar hatta yıllar süren bir dosyada takdir edilecek(!) vekalet ücretinin miktarı ne olacak?
Madem bir takdir hakkı verdik, işin ifradını da tefridini de tartışmak gerekir kanaatimce
Saygılar

Sizin sorunuzun cevabını tarifenin 3. maddesi veriyor.
Alıntı:
Yargı yerlerince avukata ait olmak üzere karşı tarafa yükletilecek avukatlık ücreti, ekli Tarifede yazılı miktardan az ve üç katından çok olamaz. Bu ücretin belirlenmesinde, avukatın emeği, çabası, işin önemi niteliği ve davanın süresi göz önünde tutulur.
Old 18-08-2013, 20:22   #9
Semender33

Alıntı:
Yazan olgu
3. şahıs veya kurumlara yazılan müzekkereler varmı? varsa müzekkerelerde vekil ismi geçme ihtimali yüksek, müzekkere de talep olmadan yazılamayacağına göre, böyle bir durum varsa lehine delil teşkil eder.
İlk mesajınızdaki anlatımınızdan vekalet sunduktan hemen sonra dosyanın hitam olduğunu, bu süreçte hiçbir işlem yapmadığınızı anladım.

Ilk mesajımda belirttiğim şekilde gerçekleşti takip kesinleştikten sonra sorgu talebinde bulunuldu ertesi gün ise borç icra dairesine ödendi. 3. şahıslara yazılan müzekkerede mevcut değil doğal olarak.
3 ay sonra ruhsat alacak olan bir stajyer olarak çok güzel bir ders oldu kim olursa olsun söze güvenme senet al elinde senet bulunsun.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi