Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

ikinci evlilik ve evlilik dışı doğan çocuk

Konuyu Kilitleyin
Old 30-11-2011, 12:33   #1
Konuk

Varsayılan ikinci evlilik ve evlilik dışı doğan çocuk

Herkese merhabalar,ben 4 yıldır eşimden ayrıyım ve halen boşanma davam devam etmektedir.eski eşim ayrı yaşamaya başlar başlamaz hemen bir bayanla yaşamaya başladı ve o bayandan 2 çocuğu oldu.dava 4 yıldır devam ediyor.bu arada bana ve çocuğuma nafaka bağlandı ama alamıyoruz.icrayada verdik ama icra yoluyla bile 4 ayda bir ancak bir aylık nafakayı alamıyoruz.icra yoluyla bile nafakayı alamıyorum.bu durum normalmidir.eğer normalse ben 4 ayda bir alacağım bir aylık nafaka ile çocuğuma bakamıyorum.bu nedenle benimle evlenmek isteyen biri vardı.eski eşim boşanma davasını sürekli uzatmasından dolay bir türlü boşanamadığımdan bende biriyle imam nikahıyla nikahlandım.şuan hamileyim.doğacak olan çocuğuma yeni eşim kimliğini çıkartmak istediğinde bir problem çıkarmı.yada kimliğini çıkartmak için nüfusa birlikte gitmemiz çocuğun ikimize ait olduğunu söylememiz yeterli olurmu.yada dava bittikten sonra nikahı yaptıktan sonra kimliği çıkartabilirmiyiz.yardımcı olursanız çok sevinirim.Hepinize çok teşekkür ederim.
Old 30-11-2011, 13:21   #2
kezzy

Sayın katılımcı;
Siz şuan sizin tabirinizle eski eşiniz ile resmi olarak evli olduğunuzdan doğacak çocuğun kaydı normal evlilik içi doğum gibi yapılacaktır(Yani eski eşiniz üzerine kaydı yapılacaktır)
Çocucğun baba adı olarak annenin evli olduğu erkeğin adı belirtilir ve çocuk kadının evli olduğu erkeğin nüfus kütüğüne kaydedilir.

Ancak çocuğun evli olduğu erkekten olmadığına dair durumu anlatır şekilde anneden(sizden) dilekçe alınır ve kadının evli olduğu erkeğe bilgi verilerek çocuğu red davası açması telkin edilir.
Daha sonra kadının kocası, çocuğu mahkeme kararı ile reddedip, dava sonuçlandıktan sonra gerçek baba babalığı tanıma senedi ile çocuğu kendi nüfusuna kaydettirir.
Old 30-11-2011, 13:30   #3
Konuk

Çok teşekkür ederim cevaplarınız için.peki boşanma gerçekleşip resmi nikah yapıldıktan sonra çocuğun kimliğini ozaman çıkartsak bir problem olurmu?

ayrıca nüfusa yeni eşimle birlikte gidip çocuğun babasının yeni eşim olduğunu söylememiz yeterli olmuyormu?

aslında eski eşim zatenkendi hayatına devam ediyor benim ise devam etmemi istemiyor bu nedele dava bu kadar uzuyor.bbu nedenle eski eşimle artık muhatap olmadan en kısa nasıl çocuğun kimliğini çıkartabilirim.bir yolu varsa söyleyebilirseniz çok sevinrinirim.yardımlarınız için tekrar Allah razı olsun.
Old 30-11-2011, 15:53   #4
kezzy

Sayın katılımcı;
Yukarıda yapılan açıklamadan da anlaşılacağı üzere yeni eşinizle birlikte sadece çocuğun sizin olduğunu bildirmeniz yeterli değildir.

Ayrıca sağ olarak dünyaya gelen her çocuğun, doğumdan itibaren Türkiye'de otuz gün içinde olayın olduğu yerin veya herhangi bir nüfus müdürlüğüne, yurt dışında ise altmış gün içinde dış temsilciliğe bildirilmesi zorunludur. Yani bekleyelim boşanma gerçekleşsin daha sonra evlenip o şekilde çocuğu kaydettirelim demeniz de mümkün değildir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi