Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

bosanma

Konuyu Kilitleyin
Old 21-05-2009, 08:54   #1
Konuk:mine

Soru bosanma

merhabalar
oncelikle biz kadinlara yardimci olan bu sitede gorev almis tum kisilere ve kuruluslara tesekkur ediyorum.
ben 13 yasinda yasim buyutulerek 1982 yilinda evlendirilip hollandaya gelin geldim.14 yasimdayken bir oglum oldu 15 yasimdaykende bir kizim ve on yil sonra bir kizim daha oldu.kimsesiz ilkokul mezunu dil bilmez yol bilmez bir cocuktum,cekmedigim kalmadi sokakta yatirilma ,ac birakilma, dayak,kumar,baska kadinlar getirilme,bana hizmet ettirme,sabahlara kadar calistirilma,uykunun bile yasak oldugu,yavrularimi emzirmemin bile yasak cocuklarima dokunmamin yasak oldugu bir evlilik denirse eger iste onu yasadim.yazarken bile gecmisi tekrar yasiyorum.1998 yilinda ayrilmayi basardim.ayrildigim esim buyuk is adami ayrilirken mahkeme 1998 tarihine gore iyi bir miktar nafaka vermesini karara bagladi,ama ben o tarihten beri hic alamadim nafakayi,belediyenin bana verdigi issizlik maasiyla 3 evladimi gecindirdim.zenginlik varlik ve bolluk icinde yasiyan cocuklarim ayrildiktan sona kuru ekmekge razi olmakta zorlandilar.su an eski esim biz evliyken birlikte oldugu kadinla yasiyor ve butun mal varligini kadinin uzerine yapmis nafakayi veremiyecegini kadinin ilk kocasindan 2 ve kendinden olma bir oglu 5 yasinda onlara bakmakla yukumlu oldugunu ve hic gelirinin kalmadigini soyliyerek dava acmis caresizim acilar icindeyim.1998 yilindan beri almadigim nafakalarimi nasil alabilirim? ne yapmam lazim bu almadigim nafakalar zaman asimina ugrarmi?birde hollandada bosandim ama turkiyede evli gorunuyorum,turkiyede bosanma davasi acarsa orada olan mal varligindan talep edebilirmiyim ?ayrildigim zaman oglum 12 kizim 11 kucuk kizimda 2 yasindaydi,su an oglum 25 kizim 24 kucuk kizim 14 yasinda..bu mahkemeyi kazanirsa bir daha nafaka davasi acma hakkim varmi?anlatabildimmi bilmiyorum o kadar cok sey anlatmak isterdimki.cevaplariniz icin simdiden tesekkur ediyorum keske yillar once olsaydiniz benim gibi gurbetci gelinler bu kadar cekmeseydi.
Old 28-05-2009, 22:24   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Yurt dışında boşandığınız ve bu boşanma kararını Türkiye'de tanıtmadığınız anlaşılmaktadır.Türkiye'de tenfizi yapılmayan,bir kararın icrasını da istemek mümkün değildir.

Alıntı:
gelirinin kalmadigini soyliyerek dava acmis

Sizin hiç tahsilatını yapmadığınız bir nafakanın kaldırılması için neden dava açmaya gerek duyduğunu anlayamadım. Eğer yabancı devletin kaynaktan bir kesintisi var ise, bunu araştırmanızı tavsiye ederim. Hollanda hükümetinin uygulaması ne yöndedir bilememekteyim.

Türkiye'de evli olarak gözükmekteyim demişsiniz. Eşiniz boşanma hükmün tanıtabilir, tenfizini isteyebilir. Ya da yeni bir dava açabilir. Aleyhinize açılacak boşanma davasında, reşit olmayan çocuğunuz ve kendiniz için nafaka taleplerinde bulunabilirsiniz.

Yine sonradan açılabilecek bu boşanma davalarında, maddi ve manevi tazminat taleplerinde bulunabilirsiniz.

Kendiniz için nafaka ve tazminat talepleriniz noktasında, ayrıca ilk boşanma hükmünüzün incelenmesinde de YARAR olabilir. Ancak, küçük olan ve sizin yanınızda kalan çocuğunuz için her zaman nafaka talebinde bulunabilirsiniz. Özellikle bu konular için bir avukatın DOĞRUDAN desteğini alınız.

Reşit olan(18 yaşından büyük) çocuklarınız eğitim görüyor iseler; babalarına kendileri nafaka davası açabilirler.

Maddi durumunuz elverişli değil ise,bunu ispatlayarak; bulunduğunuz yer il barosundan tarafınıza avukat tayin edilmesini isteyebilirsiniz.

Saygılar.
Old 29-05-2009, 17:44   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
1998 yilindan beri almadigim nafakalarimi nasil alabilirim? ne yapmam lazim bu almadigim nafakalar zaman asimina ugrarmi?

10 yıldan önceki nafaka istenemez. Yani,29.05.1999 tarihinden önceki nafaka istenemez. Daha doğrusu talep etseniz bile, zamanaşımı itirazı olursa bu talebiniz iptal olur.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi