Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ara kararı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-05-2012, 13:45   #1
hakkaniyet_

Varsayılan Ara kararı

1-Tebligat yapılamayan İhbar olunanların açık adreslerinin Ankara,Konya,İstanbul,Aydın Ticaret Sicil Memurluğundan sorulmasına,50,00 TL gider avansı ve taraf sayısının beş katı miktarında tebliğ masrafını yatırmak üzere davalı bakanlık vekiline 2 hafta kesin mehil verilmesine,kesin mehilin sonuçlarının hatırlatılmasına,

Dava muhtelif işçilik alacağı davası.Biz kurum olarak bize açılan davayı bir de geçmişte ihaleleri yüklenen firmalara da ihbar ediyoruz.Dosya bilirkişiden döndü.Şu an tek eksik davayı ihbar yaptığımız 7 firmadan 3'üne adres sorunu nedeniyle ihbar tebligatlarının yapılamamış olması. Masraf olarak bugün ön büroya gittiğimde, yukarıdaki ara karara göre 365 tl masraf çıkardılar.Kalemle görüştüm evet bu rakam fazla ama sonradan iade edilir size dediler.Davacı olsak bu rakam alınsın tamam ama davalıyken bu rakama bir anlam veremedim.Sizlerin yorumları nedir, bu ara karardaki masrafın dayanağı nedir?
Old 11-05-2012, 16:23   #2
Av. Kamil Açıkgöz

Mahkemeyi takdir ettim. Çok doğru bir karar. Kim ne talep ediyorsa masrafına katlanmalı. Davalı yararına bir ihbarın masrafının davacı tarafından karşılanması zaten mantıksız oluyor. Bazı mahkemeler bu şekilde adaletsiz ara kararlar veriyor.
Old 11-05-2012, 17:14   #3
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR

Sorudan anladığım kadarıyla taraf sayısı beş ise ben 257TL masraf hesap ettim,HMK m.120 uyarınca dava masrafları davacıdan alınarak açılır ve devam eden süreçte ikmal ettirilir ama sizin dayandığınız delil ve belgeler için masraf yükümlülüğünüz olacaktır elbet,kolay gelsin!
Old 12-05-2012, 19:58   #4
hakkaniyet_

Sayın meslektaşlarım benim takıldığım nokta şu; daha önce de davayı ihbar ettiğim dosyalarımı düşündüğümde bu kadar çok masraf alınmıyordu. Mesela önceki mesajımda da belirttiğim gibi sadece (7 TL tebligat masrafı)x(ihbar olunan sayısı) kadar bir masrafla davanın ihbarını yapıyorduk yüklenici firmalara. Ama bu sefer fark bila tebliğ dönmüş tebligatlar .Bu sebeple tebligat masrafından ayrı ticaret sicil memurluğuna yazılacak adres tespiti müzekkereleri var 3 firma için,bu sebeple müzekkere masrafı farkını anlayabiliyorum,ama 365 yine de çok fazla bir rakam gibi.Mesajımı yazdıktan sonra masrafı yatırdım elbette ama takıldığım nokta önceki dosyalarda böyle bir uygulama olmayışı.Önceki ihbarlarımızla son dosyadaki ihbarımız arasında neden böyle bir fark oldu diye hala düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi