Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Trafik Kazasında İspat Sorunu...

Yanıt
Old 27-02-2007, 14:22   #1
av.knel

Mesaj Trafik Kazasında İspat Sorunu...

Müvekkilimin aracı seyir halindeyken, adını sanını bilmediğimiz bir vatandaş, müvekkilimin aracına yandan çarpıyor ve kaçıyor. Neticede müvekkilimin aracında maddi kayıp meydana geliyor.
Müvekkilim aracın plakasını alıp bölgedeki karakolda kaza yaptığını tespit ettiriyor.
Sorum şu; plakadan kaza yapıp kaçan şahısların kim olduğunu tespit ettik. Müvekkilim dışında olaya tanıklık edecek kimse yok, böyle bir olayı NASIL İSPAT ederiz.?
Old 27-02-2007, 17:30   #2
adlt-2007

Tanık ve delil olmadan hiçbirşey yapılamayacağı kanaatindeyim.Tanık olmalı?
Old 28-02-2007, 03:18   #3
cesur_yürek

Bilirkişiye gider müvekkilinizin arabasındaki kaza izleriyle karşı tarafın arabasındaki kaza izleri karşılaştırılabilir diye düşünüyorum.
Old 28-02-2007, 08:45   #4
NAZ80

cesur yürek arkadaşımın dediği gibi siz davanızı açarsınız. Bilirkişi her iki arabada inceleme yapar zaten dava açtığınız araç kazaya karışmışsa arabalarda ki izler delildir.
Old 28-02-2007, 08:53   #5
av.knel

Cevaplayan arkadaşlara ilgilerinden dolayı teşekkür ederim.!
Yalnız sorun şurda karşı taraf olay yerinden kaçtığı için aradan uzun bir zaman geçmiş, dediğiniz tespitlerin yapılmasına imkan yok. Müvekkilim şirket, sadece şirketin şoförü olaya tanık. Bu arada müvekkilimizn aracında olay sonrası tespit yapıldı.
Old 28-02-2007, 16:46   #6
eflatun1983

belirttiğiniz olay benim müvekkiliminde başına gelmişti. Ancak tek farkla, polisler kaza tespit tutanağı düzenlemişler..Bu tespit tutanağına dayalı olarak dava açtım, karşı tarafa tebligat yapıldı fakat karşı taraf duruşmalara gelmedi, hakimde başka delil sunmamızı istemeden davayı tek celsede kabul etti..Şaşırtıcı ama Türk hukuk sisteminde oluyor bazen böyle şeyler..Değil polisleri dinlemek tutanağın aslını dahi istemedi...Bence dava açın derim..
Old 28-02-2007, 17:03   #7
av.knel

Alıntı:
Yazan eflatun1983
belirttiğiniz olay benim müvekkiliminde başına gelmişti. Ancak tek farkla, polisler kaza tespit tutanağı düzenlemişler..Bu tespit tutanağına dayalı olarak dava açtım, karşı tarafa tebligat yapıldı fakat karşı taraf duruşmalara gelmedi, hakimde başka delil sunmamızı istemeden davayı tek celsede kabul etti..Şaşırtıcı ama Türk hukuk sisteminde oluyor bazen böyle şeyler..Değil polisleri dinlemek tutanağın aslını dahi istemedi...Bence dava açın derim..

Çok teşekkür ederim, cevabınız içimi ferahlattı!
Benim müvekkilimde kazanın meydana geldiği yerdeki karakolda tutanak düzenletmiş; yani elimizde bir tutanak var. İnşallah dediğiniz gibi sonuçlanır.
Sağlıcakla kalın!
Old 19-01-2017, 14:44   #8
av.hande85

Merhabalar
Aynı olay benim müvekkilimin de başına gelmiş. Aracı kiraladığımız kişi aracımızı kullanırken gece vakti arkadan bir araç gelip çarpmış ve olay yerinden kaçarak uzaklaşmıştır. Ancak aracın plakasını ilk etapta alınamadığından kaza tespit tutanağına yazılmamış. Daha sonra aracı kullanan kişi araç üzerindeki amlemden aracın plakasına ulaşıyor ve gidip ertesi gün karakola çarpan aracın plakasını veriyor. Plakadan arac sahibinin bilgilerine ulaşılıyor ve polis aradığında araç malikinin eşi çıkıyor ve olayı doğrulayıp elemanının kaza yaptığını söylüyor. Boyle bir kaç tane polis tutanağı var. ama kaza yapan gelmiyor hiç karakola. Kamera kayıtlarında da bir şey çıkmadı. Ben tespit yaptırdım ve arac maliki aleyhine icra takibi başlattım. Takibe aracımız kaza yapmadı diye itiraz etmişler. Ben Kazaya yapan aracın o araç olduğunu nasıl ispatlıyabilirim?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi