Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma Ve Tazminat Davası

Konuyu Kilitleyin
Old 09-12-2009, 00:02   #1
Sapphire

Varsayılan Boşanma Ve Tazminat Davası

Merhaba;
3-4 yıllık şiddetli geçimsizlik barındıran evlilikten sonra daha fazla şiddete dayanamayarak darp edilmiş ve yaralanmış şekilde savcılığa gidip eşime dava açtım.Bütün bu olanlar 3 yaşındaki kızımın gözünün önünde oldu.Ardından boşanma ve tazminat davaları açıldı.Sene 2006.
Savcılık karşı tarafın yalan ifadesi ile benim darp edilmişliğimi görmeden karşı tarafın mesleği gereği aldığı yaralanmaları ben yapmışım gibi darp ettiğimi söyleyerek banada ceza kesti.Şuanda bu sebeptende sabıka kaydım mevcut.Karşı tarafın subay olması avantaj sayıldı.
Daha sonrasında alakasız bir yerde aranmanız var deyip gözaltına alındım.Akşama kadar gözaltında tuttulduktan sonra yanlış anlama olduğu söylenip serbest bırakıldım.Bu ne tür bir yaptırım ve neyin karşılığıdır hiç bilmiyorum.Şuanda dava hala devam ediyor,mağdur taraf konumundayım.Avukatım farklı bir göreve geçtiğinden avukatım yok.Barodan avukat teminim mümkün mü?Az maaşlı bir işte görev yapıyorum.Bu kadar haksızlığa uğramamın bir karşılığını bulmak istiyorum.Destekleriniz için teşekkürederim.
Old 09-12-2009, 10:23   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Anlatımlarınızla, devam eden ceza ve boşanma davalarınızla ilgili yorum yapmak mümkün olmayacaktır.

Dava dosyalarınızın MUTLAKA incelenmesi gerekmektedir.

Her iki davada da iddialarınızı, deliller ile kanıtlamalısınız. Soyut iddia ve ithamlar gerçeklik sağlamayacaktır. Olası maddi-manevi tazminat, nafaka taleplerinizin kabulü için eşinizin boşanmaya neden olan olayarda kusurlu olduğunu ispatlamak zorundasınız.

Ceza davanız için avukat talebinizin olduğu ceza dosyasına bildirebilirsiniz.

Bundan ayrı olarak; boşanma davanız için de "adli yardım" bürolarından ücretsiz avukat yardımı talep edebilirsiniz. Ancak bunun için "yoksul" olduğunuzu kanıtlamanız istenecektir. Aldığınız maaşın geçiminize, ihtiyaçlarınıza yetmediğini ve avukatlık ücreti ödemeye yeter miktar geliriniz olmadığını ispatlamanız halinde bir ihtimal avukat talebiniz olumlu sonuçlanabilir. Deneyiniz.

Saygılar,
Old 09-12-2009, 11:10   #3
Sapphire

Varsayılan Boşanma Davası ve Tazminat Davası

Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürederim.
Her iki davadada hem şahitlerimin ifadeleri hem belgeleri mahkemeye sundum.Fotoğraf ve sağlık raporlarıda buna dahil.Buna rağmen dava 4 yıldır devam etmekte.En kısa sürede nasıl bu davalar bitebilir.Yoksul olduğumu ispat imkanım yok.Kullamadığım mal varlığım mevcut ama avukat için paramda yok.Bu şekilde barodan avukat tayinim mümkün olmuyormuş.Temyizden gelen en son yazıda tazminat ve nafaka davam onanmış.Boşanma davası içinde duruşma günü belirlenmiş.Bu süreç ne kadar daha devam eder bilmiyorum.
Durum böyle iken boşanma veya tazminat davasında tazminatı red edip boşanmanın hızlanmasını sağlayabilir miyim?
Gözaltında tutulduğumuda mahkemeye bildirebilir miyim?Bunu nasıl ispatlar ve mahkemeye sunarım?
Şuanda ne yapacağını bilmiyor konumundayım.
Yardımlarınız için teşekkürederim.
Old 09-12-2009, 11:38   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Neden göz altına alındığınızı net biçimde öğrenmenizi ve sonrasında eğer keyfiyet ya da ihmal söz konusu ise, sorumlular hakkında şikayette bulunabilceğinizi hatırlatırız.

Bunun dışında, üzrenize kayıtlı mal var varlığının da bulunması halinde yapmanız gereken MUTLAKA bir avukatın profesyonel desteğini DOĞRUDAN almanızdır.

Aksi halde hak kaybına uğrayacağınız barizdir.

Dosyalarınız hakkında verdiğiniz bilgilerle, size yanıt vermek sağlıklı olmayacaktır.

Hukuki süreci nereye kadar devam ettireceğinize, hangi talepten feragat edip etmeyeceğinize karar vermek için yarar / zarar dengenizin bir avukat tarafından değerlendirilmesi gerekir. Mutlaka bir meslektaşımıza dosyalarınızı inceletiniz.

Buradan daha fazlasını yapmak mümkün değildir.

Saygı ile.
Old 10-12-2009, 17:30   #5
sapphire

Varsayılan Boşanma Davası ve Tazminat Davası

Merhaba öneriniz üzerine dosyayı avukatımıza incelettik,avukat tazminatın ve nafakanın onandığını boşanmanın bittiğini soyadımı değitirebileceğimi söyledi.Fakat,mahkeme kalemine gittiğimde henüz öyle bir yazının gelmediğini duruşmaların devam edeceğini söyledi.Mahkeme nüfus müdürlüğüne yazı göndermemiş.
Ama avukata görede işlem bitmiş onun yapabileceği birşey yokmuş.
Ne yapabilirim?
Desteğiniz ve emeğiniz için teşekkürederim..
Old 10-12-2009, 23:34   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Ya dosyayı inceleyen avukatız size hatalı bilgi veriyor,ya da kalemde görevli kişiler.

Gidip dosyaya bizzat kendiniz bakmanız yararınıza olacaktır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi