Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

edinilmis mallara katılma rejimi

Yanıt
Old 06-05-2006, 22:33   #1
obaykan

Varsayılan edinilmis mallara katılma rejimi

ben sunu sormak istiyorum.Tarafların 01.01.2003 tarihine kadar notere giderek yeni yasal mal rejiminin evliliklerinin başından beri geçerli olmasını talep etmemesi durumunda şuan soz konusu olacak bir boşanma davasında bunun talep edilmesi olası mıdır?Mal ayrılığını,edinilmis mallara katılma rejimi olarak evliliğin başından beri geçerli kabul ettirme imkanı varmı mahkemece?iyi geceler diliyorum
Old 07-05-2006, 00:31   #2
MeLoDyY

Varsayılan yanılmıyorsam..

Alıntı:
Yazan obaykan
ben sunu sormak istiyorum.Tarafların 01.01.2003 tarihine kadar notere giderek yeni yasal mal rejiminin evliliklerinin başından beri geçerli olmasını talep etmemesi durumunda şuan soz konusu olacak bir boşanma davasında bunun talep edilmesi olası mıdır?Mal ayrılığını,edinilmis mallara katılma rejimi olarak evliliğin başından beri geçerli kabul ettirme imkanı varmı mahkemece?iyi geceler diliyorum

hukukçu olabilmek için hukuk fakültesi mezunu olmak şartı aranıyor mu bilmiyorum ama ben bir hukuk fakültesi öğrencisi olarak bu sorunuza şu şekilde bir cevap vereceğim:boşanma davası edinilmiş mallara katılma rejiminin yasal mal rejimi olduğu dönemde açıldığı için yürülükteki kanun hükmü uygulanmalıdır yani edinilmiş mallara katılma rejimine göre tasfiye yapılması gerekir.taraflar eğer aksini isitiyorlarsa bu beyanlarına sonuç bağlanır ama eğer tasfiye sırasında herhangi bir talepte bulunmadıysalar(farkılı bir mal rejimi uygulanmasına dair) bu durumda yürülükteki yasal mal rejimi uygulanır.eşlerin gidip özel bir beyanla bu rejime geçtiklerine dair iradeleri evliliklerinin sürdüğü aşamada sözkonusu olur ve ifadesi önem bulur ancak burdaki sorun tasfiye anlamındadır.

umarım yanlış ifade etmemişimdir..
teşekkürler
Old 07-05-2006, 01:21   #3
Av.Özcan

4722 Sayılı Türk Medeni Kanununun Yürürlüğü ve Uygulama Şekli Hakkında Kanun

Madde 10:

Türk Medeni Kanununun yürürlüğe girdiği tarihten önce evlenmiş olan eşler arasında bu tarihe kadar tabi oldukları mal rejimi devam eder. Eşler Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten başlayarak bir yıl içinde başka bir mal rejimi seçmedikleri takdirde, bu tarihten geçerli olmak üzere yasal mal rejimini seçmiş sayılırlar.

Türk Medeni Kanununun yürürlüğe girmesinden önce açılmış olan boşanma veya iptal davaları sonuçlanıncaya kadar eşler arasında tabi oldukları mal rejimi devam eder. Dava boşanma veya iptal kararıyla sonuçlanırsa, bu mal rejiminin sona ermesine ilişkin hükümler uygulanır. Davanın redle sonuçlanması halinde eşler, kararın kesinleşmesini izleyen bir yıl içinde başka bir mal rejimi seçmedikleri takdirde, Kanunun yürürlük tarihinden geçerli olmak üzere yasal mal rejimini seçmiş sayılırlar.

Şu kadar ki eşler, yukarıdaki fıkralarda öngörülen bir yıllık süre içinde mal rejimi sözleşmesiyle yasal mal rejiminin evlenme tarihinden geçerli olacağını kabul edebilirler.

Yukarıdaki hükümler uyarınca mal birliği veya mal ortaklığı rejiminin yasal mal rejimine dönüşmesi halinde, Türk Kanunu Medenisinin ilgili mal rejiminin sona ermesine ilişkin hükümleri uygulanır.

Sanırım kanun metni sorunuzun cevabını veriyor.Kısacası açıklamak gerekirse, Kanunun yürürük tarihi olan 1 Ocak 2002 tarihinden itibaren bir yıl içinde eşler farklı bir rejim konusunda sözleşmezseler yürürlük tarihinden itibaren otomatik olarak edinilmiş mallara katılma rejimine tabi olurlar.Ancak 1 Ocak 2002 den öncesi için mal ayrılığı ya da varsa seçmiş oldukları diğer bir mal rejimi hüküm ifade edecektir.

Yürürlük kanununun 10. maddesinde de belirtildiği üzere söz konusu 1 yıllık sürelerde eşler, evliliğin başından beri olmak üzere sözleşebilirler.Bu olmazsa edinilmiş mallara katılma rejimi 1 ocak 2002' den itibaren geçerli olacaktır.

Saygılarımla...
Old 07-05-2006, 17:25   #4
obaykan

sayın özcan cevabınız ıcın tesekkur ederım ama kendımı tam ıfade edemedım sanırım sorumla.benim sorum şu şekilde eşler,aralarında başından beri edinilmiş mallara katılma rejimi uygulanmasına dair anlaşmayı belirtilen tarih içersinde yapmamışlardır ve doğal olarak sizin de belirtiğiniz gibi ocak 2002 tarihinden önceki dönem için mal ayrılığı rejimi hükümleri uygulanacaktır.2002 yılından sonrası için sorun yok edinilmiş mallara katılma payı olarak devam etmektedir.benim burda belirtmek istediğim böyle bir anlaşma sözkonusu olmadığı halde mahkemeden evliliğin başından beri edinilmis mallara katılma rejiminin uygulanmasını talep etme durumu söz konusu olur mu?sonuç olarak mal ayrılığı rejimi 2002 yılına kadar geçerliliğini korumaktadır ve belirtilen süre içersinde eşler arasında rejimle iigili anlaşma yapılmamıştır.saygılarımla...
Old 07-05-2006, 17:34   #5
obaykan

buarada "melody" arkadaşım hukukçu olabilmek için hukuk fakültesinde mezun olmak gerekiyor mu demiş,haklı hukukçuluk mezun olmakla yeni başlıyor aslında ama genel hukuk bilgilerinle bu konuyu cevaplamak yerine daha farklı bir cevap vermenizi beklerdim.sorumu yanlış anlamış olabilirsiniz sonuçta,ama bu benim hukukçu olup olmama vasfımı yargılama hakkını sana vermez.

sormak istediğim şey şuan açılmakta olan bir boşanma davasında rejimin başından beri edinilmiş mallara katılma olarak belirlenebilme imkanı var mı?çünkü biliyormusunuz bilmiyorum ama mal rejimlerinde 01.01.2003 tarihine kadar evliliğin başından beri bir rejim belirleme şansı tanınmıştı eşlere ve bu tarih içinde bu sözleşme yapılmaz ise 01.01.2002 tarihine kadar mal ayrılığı rejimi eşler arasında geçerli olacaktı.genel hukuk bilgilerinizle bu soruyu yanıtladığınız için sizin cevabınızı pek önemseyemeyeceğim.derslerinizde başarılar saygılar...
Old 07-05-2006, 17:41   #6
obaykan

"melody" arkadaşım sizden özür dilerim cevabınızı çok hızlı okuduğum için aslında ne demek istediğinizi tersinden anladım.kusura bakmayın bir üstteki yazı için.sanırım bugun biraz gerginim ve olayları,anlatılanları tersten anlıyorum.hukuk fakültesi olayını ben nedense kendime çektim ve laf attığnızı düşündüm.o yuzden sizden gerçekten özür dilerim.saygılarımla
Old 07-05-2006, 19:32   #7
Aslı Yurtlu

Sayın Obaykan;
Öncelikle meslektaşınızdan özür dilemeniz gerçekten büyük bir incelik
Ben de bir öğrenciyim.Yazıp yazmamak konusunda tereddüt ettim ancak şunu söylemek isterim ki; sonuç olarak mühim olan eşlerin anlaşması değilmidir. Duruşma esnasında iki eş de aynı taleple gelirse, anlaşmış olacaklardır ki bu durumda da bir sorun çıkmayacaktır. Yani mal rejimi değişmese bile kendi aralarında anlaşmaları doğrultusunda paylaşım yapılacaktır. Ancak muhalefet söz konusu olursa, kanaatimce edinilmiş mal rejimine göre paylaşım yapılacaktır. Zira ortada bir kazanılmış hak söz konusudur ve bu bir eşin istemiyle değişebilecek bir durum değildir. SAYGILAR..
Old 08-05-2006, 16:59   #8
mkorunan

dıkkat edılırse evlilik birliği yasanın yururluğe geriş tarıhınden örce kurulmuş dolaysıyla hukukki ilişki kurulduğu zaman ki ilgili mad uyarınca uygulama alanına tabidir.
yasanın metine bakıldığında yuruluğe girdıkten itibaren bir yıla kadar taraflar istedıklerı yasal mal rejimini seçme hakkina sahıp olurlar eyer seçmezseler hukuk ilişkini kuruluş anindakı yasal mevzuata tabı olurlar
sorunuza gelirsek dava sırasında daha önçe kulanıymayan bu hakkını taraf dava sırasında ileri surse bile talebi ret edılir
Old 10-05-2006, 15:14   #9
MeLoDyY

Alıntı:
Yazan obaykan
buarada "melody" arkadaşım hukukçu olabilmek için hukuk fakültesinde mezun olmak gerekiyor mu demiş,haklı hukukçuluk mezun olmakla yeni başlıyor aslında ama genel hukuk bilgilerinle bu konuyu cevaplamak yerine daha farklı bir cevap vermenizi beklerdim.sorumu yanlış anlamış olabilirsiniz sonuçta,ama bu benim hukukçu olup olmama vasfımı yargılama hakkını sana vermez.

sormak istediğim şey şuan açılmakta olan bir boşanma davasında rejimin başından beri edinilmiş mallara katılma olarak belirlenebilme imkanı var mı?çünkü biliyormusunuz bilmiyorum ama mal rejimlerinde 01.01.2003 tarihine kadar evliliğin başından beri bir rejim belirleme şansı tanınmıştı eşlere ve bu tarih içinde bu sözleşme yapılmaz ise 01.01.2002 tarihine kadar mal ayrılığı rejimi eşler arasında geçerli olacaktı.genel hukuk bilgilerinizle bu soruyu yanıtladığınız için sizin cevabınızı pek önemseyemeyeceğim.derslerinizde başarılar saygılar...

tamamen yanlış anlamışsınız beni
ben orda bu bölümün başında hukukçu olmayanlar cvp yazmasın gibi bir ibareye dair bir göndermede bulunmuştum
tek amacım bunu belirtmekti
yanıtımı beğenmemeiş olabilirsiniz
saygı duyarım..
teşekkürler..
Old 10-05-2006, 15:16   #10
MeLoDyY

Alıntı:
Yazan obaykan
"melody" arkadaşım sizden özür dilerim cevabınızı çok hızlı okuduğum için aslında ne demek istediğinizi tersinden anladım.kusura bakmayın bir üstteki yazı için.sanırım bugun biraz gerginim ve olayları,anlatılanları tersten anlıyorum.hukuk fakültesi olayını ben nedense kendime çektim ve laf attığnızı düşündüm.o yuzden sizden gerçekten özür dilerim.saygılarımla

ben de bu msjınızı geç gördüm o yüzden az önce yazdıklarım aynen geçerlidir
saygı duyarım ama burda şunu da ekleyeyeyim rica ederim olur böyle şeyler..
Old 22-09-2007, 21:47   #11
ariadnee

benimde söyle bir sorum olacak. Müvekkillerim yeni yasa döneminde evlenmişler yani edinilmiş mallara katılma rejimine dahiller fakat mal tabi oldukları mal rejimini değiştirip mal ayrılığı rejimine geçmek istiyorlar evlilik süresince edindikleri malları eşlerden biri diğer tarafın razıda olursa alabilirmi
Old 19-08-2011, 08:54   #12
Engin YILMAZ

Medeni Kanunun 208. maddesine göre eşler her zaman yeni bir mal rejimi sözleşmesi yapabilirler. Boşanma davası sırasında da olabilir. Yalnız bunun için eşlerin MK. 205'de belirtilen şekil şartlarına uymaları gerekir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi