Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

nerden destek alabilirim

Konuyu Kilitleyin
Old 26-05-2013, 12:30   #1
Konuk

Varsayılan nerden destek alabilirim

Ben 37 yasinda bir bayanim ikinci evliligimi yaptim birinci evliligim 14 yil surdu anlasamadik ve karsilikli anlasmali bosandim cocuklarin velayeti eski esim aldi nedeni ise benim maddi durumun olmamasi bu bosanmayi ailem kabul etmedi ve kendimi sokakta buldum bende polise gittim ben karakola gidince ailem dahip cikmaya karar verdi bende kabul ettim ama cok eziyet cektim ve ordan kurtulmak icin simdiki evliligimi yaptim ama daha kotu duruma dustum simdiki esim surekli hakaretler asagilamalar eve kapatmalar 3 yildir bunlari yasiyorum bosanmak istiyorum ama gidecek yerim yok maddiyatim yok saskinim ne yapabilirime
Old 26-05-2013, 12:41   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Şiddet durumunda ilk yapılması gereken şey şiddete maruz kalanın güvenliğinin sağlanmasıdır.

Bu güvenlik sağlanırken bunun yerinin eğer mümkünse değiştirilmeden yapılması gerekir.

Bu durumda mevcut ve muhtemel şiddetin önlenmesi için En yakın aile mahkemesine başvurarak koruma kararı verilmesini isteyebilirsiniz.

Bu kararda şiddet eylemleri yasaklanacak ve uygun bulunursa eşiniz evden uzaklaştırılacaktır.

Bu kararda evin koruma süresince tarafınıza tahsisini ve yine koruma süresince eşinizin size nafaka ödenmesine da karar verilebilir.

Karara uymayan eşiniz hakkında zorlama hapsi kararı verilecektir.

2-Şiddet aynı zamanda suçtur ve savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz.
Bu yolu seçerseniz savcılık aynı zamanda koruma kararı verilmesi için dosyanızı talebiniz olmasa dahi aile mahkemesine gönderecektir.

3-Müşterek konutta kalmak can güvenliğiniz için tehlike oluşturuyorsa sığınma evine yerleştirilmeyi ve geçici mali yardım isteyebilirsiniz.Bunun için mülki amirlik görevlidir.

Koruma kararından sonra boşanma konusunda karar vermeniz daha kolay ve sağlıklı olacaktır.Boşanma davası açmak için mali durumun yetersizliğinde baro adli yardım servisi başvurunuz halinde size avukat atayacaktır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi