Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

yeni cmk ve savcılık makamı..

Yanıt
Old 20-07-2006, 15:17   #1
seyitsonmez

Varsayılan yeni cmk ve savcılık makamı..

sevgili meslektaşlarım hepinizin bildigi üzere yeni usul kanunumuz iddia makamıyla savunma makamını eşıtlemeye calışmıştır...ornegın dogrudan sorgu dıye bir kavram var...benım şoyle bir düşümcem var fazla mı ütopik diye özellikle tecrübeli meslektaşlarımın görüşlerini almak istedim....

mesela savcı soru sorarken onu bizimle eşit şartlarda olması için aşağıya sanığın yanına davet edebilirmiyiz..
yada karar verilirken savcının da dışarısı çıkmasını isteyebilirmiyiz....

aslında her iki sorununda cevabı bence olumlu ama yecrube cok onemlı bence...
Old 09-08-2006, 22:20   #2
Av. Can DOĞANEL

Savcının karar verilirken dışarı çıkması zaten açık yasa hükmü gereğidir. Bu konuda yılların getirdiği yanlış alışkanlık konusunda Adalet Bakanlığının geçtiğimiz günlerde yayınladığı genelgeyi mutlaka duymuş olduğunuz düşüncesi ile bu konuyu geçiyorum. Savcının soru sorma anında kürsüden inmesi gibi bir uygulamanın eşitlik adına pratikte nasıl bir katkı sağlayacağını ve bunun nasıl uygulanacağını bilemem ama genel olarak baktığımızda ceza hukukunda İddia ve Savunmanın karşılıklı taraflar olduğu malumunuzdur. Bununla beraber C.Savcısı sanığın lehine olan delilleri de toplamak ve hatta yargılama aşamasında beraatini istemek hak ve yetkisine sahiptir. Bu açıdan bakıldığında savcının kürsüden aşağıya alınması olgusunun yılların getirdiği kemikleşmiş anlayış karşısında hayata geçme olanağı bulunmayan bir ütopya olduğu açıktır. Bu konu hakkında adalet.org sitesinde izlediğim bir tartışmada bu anlayışın kemikleşmeden öte betonlaşmış bir anlayış olduğunu görmüştüm. Bu olsa olsa Yapılacak bir yasal düzenleme ile ve C. Savcılığının Adliye Binasından ayrı ve müstakil bir binada hatta kendi alt birimi olan Adli Kollukla birlikte konuşlandırılması halinde mümkün olacaktır. Tabi ki böyle bir düzenlemeden sonra C.Savcısının sanık lehine olan delilleri de toplamaktan ziyade talep üzerine veya resen maddi gerçeğin ortaya çıkarılması açısından tüm delilleri toplama yektisi ile donatılması kişilerin hukuk güvenliği açısından bir gerekliliktir. Tabi ki artık C.Savcısını sanığın beraatini istemesi gibi bir gereklilik kalmayacak ve savunmanın da önemi artacaktır. Bu durumda C. Savcısı yalnızca duruşma günlerinde adliyeye gelecek ve pek tabidir ki savunmanın karşısında uygun bir yerde oturacaktır. Bugünkü anlayışta C.Başsavcısının Adliyenin İdari Amiri konumunda olduğu düşünüldüğünde ve devlet geleneğimizin yine kemikleşmiş anlayışlarından olan amire padişah muamelesi yapma alışkanlığı karşısında kürsünün aşağısında bir yere oturtulması zinhar düşünülemez ve kabul edilemez. Sorun kürsü meselesinin çok ötesinde Adliyenin İdari Organizasyonundan, felsefi ve sosyolojik bir takım anlayışlardan kaynaklanmaktadır. Çözüm ancak yukarıda anlattığım gibi keskin bir neşter darbesi ile C.Başsavcılğının Adliye Binası dışında müstakil bir birim olarak konuşlanmasında yatmaktadır.
Old 28-08-2006, 13:52   #3
avhuseyinozbek

Can Bey,
Tahliliniz tamamen doğru. Katılmamak mümkün değil.
Ama, sorunun çözülmesi de elzem.
Bizde, çözüm diye gönderilen genelge pratikte nasıl çalışıyor biliyor musunuz ?
Müzakere esnasında savcının salonda beklediğini görüypruz. Ama duruşma öncesinde hakim ile savcının salondaki dosyayı getirtip hakim odasında inceleyip peşin peşin karar vermesi şeklinde bir uygulama ile genelgenin etrafından dolaşılıyor.
Haklısınız, neşter vurulmalı, ama bu neşteri vuracak ellerin harekete geçmesi için de bizden gayret gerekiyor.
Bizden gayret olmazsa kimseden himmet olacağı yok.
Önümüzdeki aydan itibaren baroların kongreleri başlyor. Bu kongrelerde artık sesimizi yükseltsek acaba neticeyi daha çabuk alamaz mıyız ?
Old 11-10-2006, 09:11   #4
betulyalim

ağır ceza stajım esnasında bu anlattıklarınıza ve hatta çok daha ilerisine şahit oldum.karar verilirken sadece hakim,katip ve stajyerlerin duruşma solanunda kalması gerektiğini zannediyordum ben.Ama ne mümkün!!!!!Sayın savcının,karar aşamasında duruşma salonunda olmasına mı yanayım,yoksa bunun üzerine bir de çıkarıp sigara yakmasına mı yanayım.Ağır cezadaki stajım bana çok şey öğretti(malesef)
Old 30-10-2006, 23:41   #5
zekeriya.gunal

değerli Meslektaşlarım..Burada yer alan soru-konudan bir gün önce yine bu forumda cmk 201 maddesi gereğince avukat arkadaşlarımızın duruşmalarda doğrudan soru yöneltip yöneltemediklerini sormuştum..Fakat üzülerek görüyorum ki cmk 201 maddesi uygulamada yer bulamamaktadır..bu konuda takdiri mahkeme başkanına yada hakimine bırakan değerli avukat arkadaşlarımız cumhuriyet savcısının yerini yadırgayarak adeta bu yerin adil olmayan kararların çıkmasına neden olduğunu söylemeye çalışmaktadırlar..

uygulamadaki cumhuriyet savcısının yeri tartışılabilir bu da gayet doğaldır..Fakat yargılamanın eşit şartlarda gerçekleşmesini sağlayacak CMK 201 maddesinin de avukat meslektaşlarımız tarafından gözönüne alınarak duruşmalarda istedikleri aktifliği sağlayabilecekleri kanaatindeyim..Savcı aşağıya, savcı aşağıya, diye tempo tutulacağına avukat meslektaşlarımızın yukarı çıkması için çalışmalar yapılsa sayın avukatlar yönünden istenen verim elde edilebilir kanaatindeyim..saygılarımla
Old 03-11-2006, 14:46   #6
avegunduz

Varsayılan Vazgeç gönlüm sen bu aşktan...

Yeterli sayılabilecek bir süredir bu sitenin üyesiyim. Ancak bugüne kadar forumlarda makalesi yayınlanan, ve ya sohbet odalarında 'hakegunduz've ya 'savegunduz' benzeri nickli bir hakim ya da savcı görmedim. Yani sitemizde biz avukatlar, birkaç hukuksever ve başları dertte olan sanal müvekkillerimizle başbaşayız. Müvekkilerimiz; hani şu sık sık bürolarımızda görmeye alıştığımız, bize sadece ilk adımızla hitap eden, danışma ücreti talebimizin karşılığında ne yaptın ki istiyorsun demektençekinmeyerek en az 15 yıllık emeğimizi hiçe sayan, karşımıza geçip ayak ayak üstünde oturabilen, yanımızda diğer bir meslektaşımız hakkında kötü sözler söyleyebilen ve bizim bu duruma izin verdiğimiz (vb.) müvekkilerimizden bahsediyorum. Evet bu müvekkillerimiz bir savcının yanına gittiğinde düğmesini ilikliyor ve 40 büküm olabiliyorlar. Tıpkı bizim de yaptığımız gibi. Biz de bir savcıya EFENDİM diye hitap edebiliyoruz. Ama bir savcı bir hakimle arkadaş gibi konuşup birbirlerine şaka yapabiliyor. Aslında bu normal. Çünkü onlar aynı dünyaların insanı. Bizim düyamız farklı. O DÖVLET memuru. Yüce DÖVLETİMİZ onlara her türlü sosyal imkanları sağlar. Biz adli yardımları yapalım CMK görevlendirmelerini kabul edelim. Nasıl olsa bir gün Yüce DÖVLETİMİZ bunun karşılığında ödenek ayırır. Savcının aşağıya inmesini hayal eden arkadaşım evet siz değerli arkadaşım vazgeç bu sevdadan onun babası fabrikatör seninki çiftçi.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi