Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma/ haklarımı öğrenmek istiyorum

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-01-2011, 13:33   #1
Konuk

Varsayılan boşanma/ haklarımı öğrenmek istiyorum

merhaba ben 10 yıllık evli 1kız çocuğu annesiyim.ortada hiçbir sebep yokken eşim 1,5 yıl önce bütün eşyalarımı dışarı attı çalışan bir bayanım ve madur duruma düştüm.kıyafetlerimi bulamadım herşeyim dağıldı.bu arada kızımla birlikte kayınvalidemde kalıyorum.boşanmak istiyorum fakat eşim nafaka hariç hiçbirşey alamazsın diyor.ben kendisinden fazla ücret alıyorum.kızım kreşe gidiyor bütün masraflarını ben karşılıyorum.araba aldık fakat babasının üzerine yarı kredisini ben ödüyorum.ben kızım ve kendi haklarımı öğrenmek istiyorum.darp olayımızda var fakat rapor almadım ama şahitlerim var.eşyalarım kömürlükte ve resimlerini çektim.bunlar mahkemede nekadar işime yayar.yardımcı olursanız sevinirim.maddi ve manevi tazminat açabilirmiyim.anlaşmalı boşanmaya yanaşmıyorum.çünki kızıma ve kendime bi düzen kurmak zorundayım eşyalarımıda alabilirmiyim.çok teşekkür ederim şimdiden
Old 24-01-2011, 14:22   #2
Av. Engin EKİCİ

Sayın Katılımcı;

Eşinizin nafaka haricinde hiçbir şey alamayacağınıza ilişkin sözlerini ciddiye almayınız. Kızınızın velayetini talep etmeniz durumunda size verilmesi mümkün. Ayrıca fiziksel şiddete maruz kaldığınızdan dolayı suç duyurusunda bulunabileceğiniz gibi tazminat talebinde de bulunabilirsiniz.

Eşyalarınızı alabilmek için Aile Mahkemesi'ne başvurmalısınız. Ailenin Korunması Hakkında Kanun uyarınca eşyalarınızın iadesi ya da evden yararlanmanızın sağlanması konusunda harç ödemeksizin talepte bulunabilirsiniz.

Türk Hukuk Sitesi bünyesinde sorularınızı yanıtlama çabası içerisindeyiz ancak belirttiğiniz hususlarla ilgili olarak ayrıntılı yanıtlar sunabilmemiz imkan dahilinde değildir. Maddi gücünüz elveriyor ise avukat desteği almanızı, aksi durumda bulunduğunuz il barosuna müracaat ederek koşullarını taşıyor iseniz ücretsiz avukatlık hizmetinden yararlanmanızı öneririm.

Saygılarımla..
Old 24-01-2011, 14:26   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Aynı soruyu bir çok kereler KAHDEM alanına yöneltmiş bulunmaktasınız.

Oysa size haklarınız açık biçimde anlatılmış durumdadır. Bizler bilgisayar ekranından ancak ve ancak sizin haklarınızı, taleplerinizin neler olabileceğini ve hak kaybına uğramamanız için davalarınızı bir avukat aracılığı ile takip etmeniz gerektiğini söylemekteyiz. Buradan davanızı çözmemiz mümkün olmadığı gibi sağlıklı da değildir.

Son kez tekrar etmek gerekirse;

Açtığınız boşanma davası içinde, çocuğunuzun velayetini, kendiniz ve çocuğunuz için dava yargılaması süresince tedbir nafakası talep edebilirsiniz. Boşanma kararının verilip kesinleşmesinden sonra ise, çocuğunuz için taktir edilecek nafakanın iştirak nafakası olarak devamını talep edebilirsiniz.

Eşinizden şiddet gördüğünüzü, boşanmaya neden olan olaylarda onun kusurlu olduğunu ispatlamanız halinde boşanmaya karar verilebilecektir.

Sizin daha yüksek maaş almanız eşinizin nafaka yükümlülüğünü ortadan kaldırmaz.

Ve yine boşanma davası içinde ayrıca maddi ve manevi tazminat taleplerinde bulunabilirsiniz.(Bu taleplerin eşya taleplerinizle veya evlilik içinde edinilen mallarla ilgilisi yoktur.)Maddi tazminat boşanma ile eşinizin desteğinden mahrum kalacağınız, miras hakkınızın kalmayacak olması için verilirler. Manevi tazminat ise, hakaret, şiddet gibi kişilik haklarınızın zarara uğramısı sebebi ile taktir edilirler. Ve istediğiniz miktarlar için ayrıca harç ödemezsiniz.

Nafaka ödememek suçtur bunun için taktir edilmiş nafaka varsa ve yapılan icra takibine rağmen ödenmemişse icra ceza mahkemesinde eşinizin ceza alması için dava açabilirsiniz.

Size ait olduğunu iddia ettiğinz eşyalarınız için ayrı bir dava açmanız mümkündür. Önce bulundukları kömürlükte tespit yaptırabilirsiniz. Ve bu eşyalardan özel eşeyalarınızın tarafınıza teslim edilmesini isteyebilirsiniz. Diğerleri için de aynen iadelerini mümkün görülmez ise bedellerinin tarafınıza faizi ile birlikte ödenmesini dava edebilirsiniz. Boşanma mahkemesi eşyalar ile ayrı bir harç ödenerek açılmış dava veya talebiniz yoksa siteğiniz hakkında karar veremez.

Evlilik birliği içinde edinilmiş menkul veya gayrımenkul malınız varsa bunlar içinde ayrıca bir dava açmanız gerekir. Ve bu dava boşanmanın kesinleşmesinden sonraki bir yıl içinde her ihtimale karşı açılsa iyi olacaktır.

Sayın Katılımcı,

Davanızın takibini doğrudan bir avukat yardımı ile yapmalısınız. Aksi halde yanlış adım atmanız da mümkündür. Anlaşmalı boşanma ihtimali var ise yukarıdaki hak ve açıklamalar doğrultusunda; yine bir avukat ile protokol hazırlanmalıdır.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgi ve güven için teşekkürler!..

Saygılarımla,
Old 26-01-2011, 22:43   #4
Konuk

çok teşekkür ederim bilgileriniz için
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi