Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

bankacıyım ama maaşım düşük nafaka alabilir miyim/ düğün takılarım/ ev ve araba üzerindeki haklarım?

Konuyu Kilitleyin
Old 25-10-2010, 14:50   #1
Konuk

Rahatsiz bankacıyım ama maaşım düşük nafaka alabilir miyim/ düğün takılarım/ ev ve araba üzerindeki haklarım?

3 yıllık evliyiz.eşim evliliğimiz boyunca beni sürekli tartakladı itti boğazımı sıktı çok sinirli olduğundan sinir hastası olduğunu düşündüğümden hep tedavi olur iyileşir ümidiyle sabrettim sustum yuttum.Geçen hafta beni arabadan itti artık bardak taştı dediğim günlerde birde kocamın sapık olduğunu öğrendim.
Boşanmayı düşündüğümden düğün videomuzu cdye kopyalamak için bilgisayarını karıştırırken karşı daireden komşunun kızının odasını videoya çektiğini farkettim.komşununnkızını banyodan çıkınca ve diğer başka durumlarda çekmiş.bundan 4 ay öncede cep telefonunda 14-15 yaşlarında kız çocuklarının bir sürü fotoğrafını görmüştüm arkadaşımın hafıza kartını satın aldım benim değil arkadaşımın demişti,hiç böyle birşey yapabileceği aklıma gelmezdiki.
elimde viedonun kayıtları var.
şimdi boşanma davası açmak istiyorum krediyle aldığımız bir ev ve araba var.
arabanın borcu bitti evin daha çok var.
evide düğünde takılan altınlarımı bozdurarak başlamıştık.
ben düğünde takılan altınları ve arabayı istiycem evinde yarı parasını.
ayrıca nafaka alabilirmiyim?veya tazminat
Old 25-10-2010, 16:20   #2
Levent Cirit

2002 yılından sonra evlenenler, aralarında farklı bir mal rejimi sözleşmesi yapmamışlar ise evlendikten sonra edinilen mallar üzerinde eşit oranda hakka sahiptir. DOlayısıyla arabanın ve evin 1/2'si kadar bedeli "mal rejiminin tasfiyesi" başlığı altında talep edebilirsiniz. İspat edebilmeniz halinde takıların bedelini de istemeniz mümkündür. Ayrıca söz konusu "sapıklıkları" ve size uyguladığı şiddeti mahkemede ispat edebilirseniz (tanık, darp üzerine alınan raporlar ve elde ettiğiniz görüntüler gibi delillerle) manevi tazminat da talep etmeniz mümkündür.
Nafaka alabilmek için, boşanma ile yoksulluğa düşmeniz gerekmektedir. Bunun saptanmasında da eşinizin geliri önemli rol oynayacaktır ancak Türkiye'de çoğu durumda, çalışan tarafa mahkemeler ayrıca nafaka bağlamamaktadır. Müşterek çocuğunuz var ise onun için iştirak nafakası talep edebilirsiniz.

Hak kaybına uğramamanız için bir avukattan doğrudan hukuki destek almanızı öneririm.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi