Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Üniversite tanıtımı konusunda paylaşım alanı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-01-2007, 14:30   #1
mutlakadalet

Varsayılan Üniversite tanıtımı konusunda paylaşım alanı

Değerli THS üyeleri, hepimizin de yaşadığı tecrübeyle sabittir ki; öğrenciliğimizin ilk yılında okulumuzla ilgili olarak, zihnimizde bir sürü soru olur. İşte bu konuyu açmaktaki amacım, üniversiteyi yeni kazanmış ve okulu hakkındaki sorularına yanıt arayan öğrencilere ışık tutmaktır. THS, çok geniş bir aile olduğundan, çoğu üniversiteye ilişkin olarak, merak edilen sorulara yanıt bulabiliriz.

Yalnız, bunu yaparken, okuduğumuz okulun objektif koşullarını, özelliklerini ön plana çıkartalım. Bazen farkında olmadan, okulumuzu -gerekmediği halde- ön plana çıkartma durumunda olabiliyoruz. Bütünleşebilmek için, bu konuda biraz daha dikkatli olabilirsek, konu da amacına ulaşacaktır.

Saygılarımla
Old 24-01-2007, 18:04   #2
Cest la vie

Oncelikle Sayin mutlak_adalet'e bu konuyu actigi icin tesekkurler. Ancak bu konunun istenen islevi gerceklestirebilmesi icin mutlak_adalet'in de dedigi gibi mesajlar mumkun oldugunca objektif olmali, bu vesileyle diger okullar kucumsenmemeli, konu ozellikle vakif universitesi-devlet universitesi tartismasina kaymamalidir. Gecmis tecrubelerimize dayanarak ozellikle bu tur konularin en sonunda kirginliklara dahi yol acacak 'okul tartismasina' donustugunu ve acilan konunun asil amacindan saptigini soyleyebiliriz.
BU NEDENLE BU KONU ALTINDA YAZILAN MESAJLARDA DIGER UNIVERSITELERI KUCUK GOREN, OKUL TARTISMASI YARATACAK BIR CUMLEYE YA DA IMAYA RASTLAMAMIZ DURUMUNDA SOZ KONUSU MESAJIN BASKA HERHANGI BIR UYARI YAPILMAKSIZIN TUMUYLE SILINECEGINI KATILIMCI TUM UYELERE BILDIRIRIZ.
FORUM YONETIMI
Old 24-01-2007, 22:19   #3
sahinaydın

Bu konuyu açtığı için arkadaşımıza ben de teşekkür ederim,
Akdeniz Üniversitesi hakkında söylenecek çok şey var diğer üniversitelerin hukuk fakülteleri düşünüldüğünde, kurulalı 7 yıl olmasına rağmen hala yeni bir fakülte denilmektedir.
"yeni" "genç" gibi sıfatları ankara,marmara vs. hukuk fakülteleriyle kıyasladığımızda elbette söyleyebiliriz; ancak
fakültedeki öğretim üyesi eksikliğine bakıldığında yeni ya da genç bir hukuk fakültesi ifadesinin sadece bahane olacağını düşünüyorum. (ben son sınıf öğrencisi idim; 3 gün öncesine kadar), -en kısa zamanda bu eksikliğin giderilmesini temenni ediyorum- yeni gelecek genç ve parlak beyinler ve de hala okumakta olan arkadaşlarımız için.
Fakültemizde uygulanan "isteğe bağlı almanca hazırlık sınıfı" ve diğer yıllarda "mesleki yabancı dil "
derslerine de değinmekte fayda görüyorum;
almanca yahut diğer yabancı dilleri hukukçuların "meslekte AKTİF olarak" kullanabileceklerine inanmıyorum, hukukçu diğer insanlardan farklı olarak daha olaylar, olgular üzerine daha çok düşünür ancak düşündüklerini de ifade yeteneğini geliştirmesi-kendi dilinde- dahi yoğun emek ve tecrübe isterken, yabancı bir dilde bunu başarması ise daha fazla emek, daha dazla tecrübe gerektirir.
Hazırlık sınıfında temel almak isteyen varsa saygı duyarım.Uzun vadede işe yarayabilir. Ancak ben kendi hukuk faültemizin bu isteğe bağlı almanca hazırlık programını asla tavsiye etmem; nitekim sırf bu sebepten Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi ni tercih formunda ilk sıraya yazmış olma gafletinde bulunmuş olmama rağmen..
Olurda kaza bela Akdeniz Üni. H.F. ne yolunuz düşerse hazırlık okumadan bir an önce mezun olmaya bakın arkadaşlar)
Old 13-07-2008, 12:04   #4
mutlakadalet

16 Temmuz 2008 tarihinde saat 15.00-18.00 arasında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nin tanıtımı yapılacaktır.

YER: Ankara Üniversitesi Cebeci Yerleşkesi, Hukuk Fakültesi Ana Bina
Old 13-07-2008, 23:17   #5
hukukun-üstünlüğü

Tercih yapacak arkadaşlara en büyük tavsiyem lütfen bilinçli tercih yapın.Sadece seçeceğiniz bölümü değil üniversitenin bulunduğu şehri de göz önüne alın.
Old 18-07-2008, 10:31   #6
yener_ata

Benim tercih yapacak arkadaslara tavsiyem fakülyelerin puanlarına göre tercih yapmamalarıdır. Çünkü tüm hukuk fakültelerinin eğitim sistemleri aynı değildir. Bu nedenle kendilerine en uygun eğitim sistemine sahip fakülteyi seçmeleridir tercih yapacak arkadaşlarımız. Çünkü hukuk fakültesinin eğitim sistemi alışkın olduğumuz lise mantığının dışındadır.
Hukuk fakültesinde okuyan arkadaşlarımızın da bu konuda benimle hemfikir olacakları kanaatindeyim. Şimdiden arkadaşlarımıza başarılar dilerim.
Saygılarımla Yener Ata...
Old 20-07-2008, 16:39   #7
ÇAĞLA

Arkadaşlar herkese merhabalar: )
Ben Maltepe Üniv. 3. sınıf öğrencisiyim.
Bugün özel mail kutuma gelen 2 maili okuduktan sonra buraya bu bilgileri yazmaya karar verdim.Tercih aşamasında olan 2 farklı arkadaş Türk Hukuk sitesinden mail adresime ulaşarak mail atmışlar.Maltepe Üniversitesi hakkında bilgi istemişler.
Özel olarak internet adresimden bizzat tanımadığım arkadaşlarla mailleşmek konusunda sonderece sıkıve hassas olduğum için buraya bilgi aktarımı yapmaya karar verdim.
Arkadaşlar öncelikle tercih aşamasında ,tercih yapacak arkadaşlardan yaşça tecrübeli oldumu düşünerek,diyebilirimkikendinizi tanıdıdığınızdan ve hayattan neler beklediğinizden tam olarak emin olun.
Eminim kendiniz hakkında endoğru kararı verecek ve başarılı olacaksınız
Bunun dışında Maltepe üniversitesinin öğretim kadrosu ve eğitim sistemi ile ilgili bilgiyi:
www.maltepe.edu.tr adresinden alabilirsiniz.
Ayrıca tercih aşamasında okulumuza giderek bizzat hocalarla konuşma imkanınızda vardır.

Herkese başarılar ve iyi tatiller diliyorum: )
Old 20-07-2008, 18:02   #8
üye9283

Ben de hemen Gazi Üniversitesi hakkında biraz bilgi vereyim o zaman.
Öncelikle Fakültemizde gürültüden uzak,huzurlu bir ortamı bulacağınızdan hiç şüpheniz olmasın.
Emek'te şirince bir binada öğretim görüyoruz,okulum diye söylemiyorum ama hocalarımız alanlarında kendilerini kanıtlamış eğitmenler.
Sosyal faaliyet anlamında sönük kaldığımız gerçeğini kabul ediyorum,ancak bunu aksine çevirmenin öğrencinin de elinde olduğuna inanıyorum.
Öğrenmek istediğiniz hususlarda yardımcı olmak isterim.
En çok mutlu olacağınız yerde olmanız dileğiyle...
Old 21-07-2008, 13:38   #9
Dilge

ÖSS'yi yeni atlatmış ve tercih kaygısıyla geceleri gündüzlerine karışan arkadaşlarımız için bir kaç şey de ben yazmak isterim:
Öncelikle Sn. Çağla'nın da dediği gibi kendi isteklerinizi iyi tanımlamaya çalışın, aile ve çevre baskısını minimum düzeyde tutmaya çalışın. Her anne baba çocuğunun "sayısalcı"ysa doktor, "eşit ağırlıkçı"ysa hakim olmasını ister şu ana kadar karşılaştığım tüm ebevynler böyle idi... Ama hukukçu olmak anne-baba pohpohlamasıyla kazanılabilecek bir sıfat değil sevgili arkadaşlar. Bir kere bu bölüme başlarsanız bütün hayatınız boyunca ve hayatınızın her alanında "hukukçu" kimliğinizle ve bakış açınızla yaşamak zorundasınız. Bütün külfetlerini üstleneceksiniz. Acele etmeyin derim! Okulların tanıtım günlerine katılın, internet sitesinden akademik kadroya ders programlarına bakın, özel okulları kesinlikle gözardı etmeyin, artık çok değerli hocalarımız o okullarda yeni hukukçular yetiştirmekte! Hangi şehirde okumak istediğiniz de önemli bence, ben Ankara Üniversitesi'ne çok çok isteyerek kayıt yaptırmıştım. Ama İstanbul'da yaşıyorum şu an ve burada öğrencilik yapmak Ankara'da öğrenci olmaktan çok daha güzelmiş diyorum okuldan da memnun olmasam, "keşke İstanbul'da okusaydım" diyeceğim neredeyse...Çünkü üniversitede eğitim, ailenizden uzaksanız hele, hem okulda hem de dışarıdadır. Şehir de bu nedenle çok çok önemlidir. İstanbul bu bakımdan Ankara'ya göre çok daha eğitici kanımca. Üniversite olarak ise okulumu elbette ve kesinlikle tavsiye ederim! Köklü ve kaliteli Ankara Hukuk Fakültesi yeni dekanımızla birlikte (onun da büyük etkisiyle daha doğrusu) artık çağdaş bir hukuk fakültesi olmayı da başarmıştır.
Tercih aşamasında olan tüm gençlere, o günleri atlatan bir ablanız olarak, kolaylıklar diliyorum...
Old 29-07-2008, 10:23   #10
hukukun-üstünlüğü

Öss tercih yaparken lütfen bilinçli hareket edin mümkün mertebe üniversitenin bulunduğu şehri de göz önüne alın.Özellikle ailemden çok uzakta olmayayım diyenler yaşadıkları yere yakın yerlerdeki üniversiteleri tercih etsinler. Yeni adaylar şuna da dikkat etmeliler,puan sıralamasına göre tercih yapmayın.Puan sıralamasına göre yapılacak tercih bilinçsiz tercihdir.Biraz araştırıp öğrenin ve ona göre tercih yapın. Büyük şehir korkunuz yoksa tercih kağıdınızda ankara ve istanbul hukuk mutlaka olsun.
Old 09-05-2009, 18:03   #11
yigit289

Ben de tercih döneminde bu konuyu çok düşündüm.İstanbul'da oturuyorum ve istanbulda mı yoksa ankara ya da izmirde mi okusam diye hep düşünüyordum.Sonunda istanbulda kalmayı tercih ettim.İstanbul öğrencilik ve yaşamak için çok güzel bir şehir.Ancak her gün okula 1 saatte gidiyor olmam da ayrı bir konu.Ailemle birlikte yaşadığım için bazen başka şehre gitse miydim diye soruyorum kendime ama yine de kendi şehrinde okumak büyük avantaj.Bir de össye hazırlanan arkadaşlara tavsiyem okulların puanlarına çok takılmayın.Çünkü bu okuldan 2 puan yüksek ya da 2 puan düşük başka bir okul daha iyi ya da daha kötü olamaz.Gidin okulları gezin ve mutlaka öğretim kadrosuna bakın.Ne kadar çok prof. ve doç. varsa sizin lehinize olacaktır.Sınıfları 50 kişilik diye bir araştırma görevlisinden ders almanız çok lehinize olmaz.Kalabalık hukuk fakültelerinde de dersi dinlemek isteyen çok güzel dinliyor dinlemekte sorun yaşamazsınız.Tercih çok önemlidir ayrıca şunu da söylemek istiyorum vakıf üniversitelerinin reklamlarına da pek fazla kanmayın.Kazanabiliyorsanız devlet üniversitelerine gidin.Sonra pişman olmayın.İstanbul Hukuk'u merak eden arkadaşlar özelden yazabilirler.
Old 10-05-2009, 13:54   #12
üye25928

Benim yorum ve gözlemlerim biraz uzun oldu galiba ama okumaya değer yanlış kısımlar varsa düzeltebilirim ki olduğunu sanmıyorum elimden geldiği kadar tarafsız yazmaya çalıştım ola ki imla, mantık veya fakültelerle ilgili bir hata yapmış isem şimdiden özür dilemeyi bir borç bilirim.

Bu yazdıklarım bir arkadaş içindi ve direk alıntı yapıyorum

Arkadaşım ben şu an Selçuk hukukta okuyorum. Bizim lisedeki sınıftan toplam sekiz kişi hukuk kazandık. 2 kişi ankara, 2 kişi istanbul, 2 kişi gazi, 1 kişi marmara, 1 kişi selçuk..
Sürekli telefonlaşıyor ve haberleşiyoruz. Üniversiteleri kıyaslıyoruz. Bu noktada benim dediklerimi dikkate almanı tavsiye ederim diğer üyeler gibi kulaktan dolma bilgilerle yazmıyorum..

Ankara hukuk, gerçekten hukuk alanında hem öğrencileri hem de kadrosuyla bir numaradır. Bu fakültede hocaları ders hariç fazla göremezsin aslında istanbul marmara ve ankarada hocaların yerine bazen bütün bir sene derse asistanı giriyor. Ama ilerde hukuk okursan alma ihtiyacı duyacağın hukuk sözlüğünün yazarı bile Ankara hukuk öğretim üyesi. Yani bir hukukçu veya hukuk öğrencisi olup hukuk sözlüğünün yazarı olan Prof dr Ejder Yılmaz'ı tanımayan var mı, yoktur..

Öncelikle İstanbul hayat açısından çok pahalı. İstanbul hukuk ve marmara hukuk, ankaradan sonra tercih edebileceğin en iyi yerler. Ama dediğim gibi çok pahalı. Arkadaşlarım 6 kişilik odada kalıyorlar kampüse 10dakika uzaklıkta. Ben kampüste 2 kişilik odada kalıyorum ve daha ucuza geliyor.

Seçeceğin hukuk fakültesinde derslere devam mecburiyeti olmaması çok önemli. Bu yüzden kontenjanı 200 altındaki yerleri pek tercih etmeni tavsiye etmem pişman olursun.

Ayrıca seçeceğin yerdeki kampüs olanakları çok önemli. Örneğin Gazi ve Dokuzeylülde kampüs yok. Çok büyük bir eksiklik, sosyalleşme açısından çok kötü. Üniversite okuyorsun sonuçta.

Ayrıca Gazi hukukta, devasa büyüklükteki anfi yok, düz lise sınıfının büyüğünde ders işliyorlar, 170 kişi bir sınıf. Hocalar mikrofon bile kullanmıyor, kampüs yok demiştim, arkada her türlü muhabbeti çevirirsin derste hocalar pek dikkate almıyor.

İstanbul ve Ankara'da hocalar genelde bir de özel üniversitede ders anlatıyorlar ki bu da dersler hariç hocaların yüzünü görememen anlamına geliyor.

Kaldı ki biz konyada hocaların yanına gidebiliyoruz her zaman her şekilde bize yardımcı olmaya çalışan hocalarımız mevcut. Dekanından yar. doç a kadar

Selçuk hukuk, Hocalarının katilesi ile istanbul ve Marmara hukuk ile eşit düzeyde. Geçen sene anayasa taslağını hazırlayan sayın prof. dr. Yavuz Atar benim bu sene dersime giriyor örneğin. Bu hoca bir çok prof a verilmeyen yeni anayasa hazırlamada yetkili olan 6 hocadan birisiydi. Ve diğer hocaların özel üniversitelerden olduğunu düşünürsek gerçekten de çok ayrıcalıklı hissediyorum kendimi.

Bir de Ankara, Selçuk ve Dicle hukukta sınav sistemi biraz farklı. normalde hukuk fakültelerinde 2 yarı yıl vardır, diğer bölümlerde olduğu gibi ama bu hukuk fakültelerinde bir vize bir final var. Yani Ocak ve Haziran ayında toplam 2 sınava giriyorsun bu ise sosyal olarak seni çok farklı kılıyor.. Hukuk öğrencisi olan diğer arkadaşlarım şu an vizelere çalışırken ben sana mesaj yazıyor ve keyf çatıyorum

Benim yeniden össye girsem tercih sıralamam şöyle olurdu. Ankara hukuk, ist. hukuk, mamara hukuk, deu hukuk, selcuk 1.öğretim, selcuk 2. öğretim..

Hakimlik savcılık sınavlarında genelde okuduğun fakülte değil senin kişisel başarın ön plandadır. Bu noktada Ankara hukukun ortalama başarısı %21 ken, Selçuk hukukun başarısı %13 dür. Yani ahım şahım bir fark da yoktur. Bütün iş sende biter.

Ama sakın kontenjanı düşük bir yer yazma, devam mecburiyeti altında sürünürsün. Ayrıca Kampüsü olmayan yer de yazmanı tavsiye etmem ama ben İzmir'i çok sevdiğimden listeme Deu'yu koydum.
Old 04-06-2009, 19:17   #13
BegümC.

Öncelikle bir ANKARA HUKUK'lu olarak şunu belirtmekten gurur duyuyorum, bir hukuk fakültesinin tarihi geçmişinin olması gerçekten büyük bir gururdur öğrencileri için.Bir gün Erdal Onar hocamızın bir dersini okulun duvarlarındaki sarmaşıkların kesilmesinin ne anlama geldiği üzerine geçirmiştik,kendisi Harvard,Yale gibi köklü okulları örnek göstererek duvarlarını sarmaşıkların sardığı okulların gururuna değinmişti.Çok değişik bir yaklaşımdı.

Ancak her şey bununla bitmez.Hukuk Fakültelerindeki klasik sistem gerçekten öğrenciyi pasifleştirip zorlamaktadır.Ancak aktif sistemi Türkiye şartlarında devlet üniversitelerinde uygulamak ne kadar mümkündür ve uygulayan fakülteler ne kadar iyi uygulamaktadır tartışılır.Bu sebeple zor da olsa Ankara Hukuk'un eğitim sistemi gerçekten iyidir,denemeye değerdir.

Hocaların özel üniversitelere ders verdiği doğrudur.Ama dersleri asistanların yürüttüğü yanlıştır.Örneğin Eşya Hukuku dersini Lale Sirmen ile beraber Şebnem Akipek hocamız verir.Her ikisi de Eşya'da üstaddır.Hele Şebnem Hoca'nın dersine girip de anlamamanız mümkün değildir.Asistanlar genellikle pratik dersleri ek ders olarak yaparlar.

ÖSSye girecek arkadaşların bence dikkat etmesi gereken önemli bir noktada Kurgusal Duruşma Yarışmalarıdır.Bilkent,Bilgi,Bahçeşehir ve Koç vakıf üniversitelerinden Ankara Hukuk ve İstanbul Hukuk devlet üniversitelerinden diğerlerine nazaran uluslararası yarışmalarda daha aktiftir.Ama malesef uluslararası derecelerimiz hayal kırıklığı yaratmaktadır.Yine de inanılmaz bir deneyimdir.

Ankara Hukuk'ta devam mecburiyeti yoktur,bu hem iyi hem kötü bir şeydir.Derslere ilgini kendi çabanla aktif tutmak zorundasıkimse senin peşinden koşturmaz.Ama sosyal hayatında kendi tasarrufundadır kimse karışamaz

Ankara Hukuk'ta ders geçmek oldukça zordur,yılda bir vize bir final var,vizeler %10 ve finaller %90 etkilidir,geçme notu da 70 dir.Kredi sınırlaması vardır,okul uzatmak çok kolaydır.

Hakimlik savcılık sınavlarında başarısı hem oransal hem nicelik olarak çok yüksektir.Öreğin 2007 yılı adli yargı hakimliği sınavlarında yazılı sınavı kazanan 485 hakim savcı adayının 147'si Ankara Hukukludur.Sınava giren 728 Ankara Hukuklunun %20si sınavı kazanmıştır.Oransal başarı bazen şaşırtıcı olabilir,bazı üniversitelerden 3 kişi sınava girer ve 3ü de kazanırsa %100 gibi bi başarı sonucu çıkar.Halbuki alınan 500 hakimin içindeki 3'tür aslında onlar.

Köklü bir okul olması sadece isminin ihtişamını getirmez beraberinde.Devletin Cumhurbaşkanları,Bakanları,milletvekilleri,valiler i vardır mezunları arasında..Kurum avukatları hakimler savcılar ve yüksek yargı hakim savcıları arasında büyük bir kesim Ankara Hukukludur.Aslında bu tercih için bir sebep olmaktan ziyade bir nevi okulu kazanıp bitiren öğrencilere kendilerinden önceki mezunların açtığı kapılardan yol gösteren bir rehber olmalıdır.

Benim en sevdiğim yönlerinden biri de seçmeli derslerinin kalitesidir.Seçmeli dersi geçmeli ders olarak görmeyip de uzmanlaşmak için fırsat olarak görenlerdenseniz,her dönem için 2 dersi 4er-5er ders arasından seçersiniz ve dayatma olmayan seçmeli dersleri olan bir okulda okumanın keyfini yaşarsınız.

Büyük bir dezavantajı da vardır ki,seçmeli derslerin yaz okulu yoktur.Ana dersler de yıllıktır.Bu sebeple okulun 1-2 ders yüzünden uzaması,alttan aldığınız 2-3 dersin üstten alamayacaklarınıza sebep olması içten değildir...
4.sınıftan adli tıp dersini alamadığı için okulu uzayanlar vardır bu okulda.(ki 1-2 kredilik bir derstir,Anayasa gibi derslerin 6-8 kredi olduğunu düşünürsek)

Böyledir işte...

Tercihlerinizde kolaylıklar diliyorum.Son bir şey olarak da hukuk fakültesini puanına göre tercih ederken aldığı öğrenci sayısını da göz önünde bulundurun.Yüksek sayıda öğrenci almasına rağmen yüksek puanda kalmayı başarabiliyorsa kayda değerdir.30 öğrenci alıp 350 puan olmasının bi önemi var mıdır tartışılır,mühim olan 400-500 öğrenci almasına rağmen 350de kalabilmesidir.Ankara Hukuk 400 öğrenci aldığında 353 puanla 150nci olarak girmiştim,1ncinin puanı 368,400ncü öğrencinin puanı ise o yıl 348di.

Bir de yüksek puan aldığınızda aklınıza bile gelmeyen üniversitelerden gelen "bizi seç bizi seç"lere kanmayın bence,o güne kadar aklınızı teğet bile geçememişse,size yatak vermiş yemek vermiş laptop vermiş para vermiş kaç yazar...
Umarım tercihlerinize katkı sağlamışımdır.
Old 05-06-2009, 11:33   #14
Hasan Bahadır Büyükavcı

Hangi fakülteye giderseniz gidin, adına, sanına, hakimlik sınavındaki başarısına( ki bu sınav ÖSS mantığında hazırlanan fakülte eğitimi ve hukuk-muhakeme düşüncesiyle pek bağdaşmayan, ayrıca eni sonu sözlü(torpil) olan bir sınavdır.), akademik kadrosunun üstünlüğüne bakarak tercih yapmayın.

Öncelikle içinize "okuma" aşkını aşılayın. Bunu şu yüzden söylüyorum. Gittiğinizde siz de göreceksiniz, fakülte ve akademisyenler size sadece yol gösterebileceklerdir. Akademisyenler ne kadar harika olursa o kadar süper öğrenciler yetiştirirler diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.
Siz kendinizi geliştireceksiniz. Mesela bir borçlar özel hukukundan 1 kitap okuyarak ders geçebilirsiniz. Ama siz farklı yazarların farklı kitaplarını okuyarak daha dolu olabilirsiniz. Bu özel üniversitede olsanızda devlet üniversitesinde olsanızda sizde bitmektedir.
Derslerine çok harika akademisyenlerin girdiği fakat fakülyeti tın tın bitiren, "keşideci" kelimesini duyduğunda kendisine sövüldüğünü sanan mezunlar mevcut.

O yüzden nereye giderseniz gidin, çok ağır bir 4 yıl geçireceğinizi, çok fazla okuyacağınızı göze alarak, kabullenerek gidin. Günümüz şartlarında kendisini geliştirmek isteyipte gittiği fakülte sebebiyle geliştiremediğini iddia eden bir kimse olamaz. İnternet var, kütüphaneler var, kitaplar var, paneller var v.s.

O nedenle sizi kendi fakültem Gazi'ye şöyle kaliteli hocalarımız var, böyle başarılıyız diyerek çağırmıyorum.

Fiziki şartlar olarak çok da kötü değildir. Çok rahat ders işlenip, ders çalışılacak, araştırma yapılabilecek bir ortam vardır.
Derslerde tartışma konularında aktif olabilirsiniz. Öğrenci sayısı azlığı nedeniyle rahatça söz alıp görüş bildirebilirsiniz.
Yanlış bilindiği gibi siyasi olaylar yoktur. Ben 4 yıl okudum siyasi nitelikte olaya rastlamadım.
Okulumuz yer olarak da iyidir.

Sınavlarda "çan eğrisi" sistemi kullanılır. Ama bu demek değildir ki dersler laylaylom geçilir. Sınav sorularıda buna göre kolaylık-zorluk açısından hazırlanır. Bir yılda 2 vize 2 final olursunuz. Yani okula başlarsınız ve her 2,5 ayda bir sınava girersiniz. Bu da sizi sürekli ders çalışmak zorunda bırakır. Vize %30 final %70 ağırlıktadır.
Bütünleme yoktur. Yaz okulu kağıt üzerinde vardır ama uygulamada yok denecek kadar azdır. 4. sınıf derslerinden bazıları açılır sadece. O yüzden 1. sınıfın 1. döneminde kalan bir dersi 2. sınıfa kadar bekler 2. sınıfın 1. döneminde alırsınız. O da olmazsa 3. sınıf 1. dönem... diye gider. Ders geçme işini bu yüzden şansa bırakamazsınız. Güvenecek bir bütünlemeniz ve yaz okulunuz yoktur. O yüzden finaller çok sıkıntılı geçer.
Old 25-06-2009, 10:57   #15
yigit289

Sayın Tavus üniversiteleri karşılaştırmanızı anlıyorum ama şimdi prof. yavuz atar'ın anayasa taslağını hazırlayan komisyonda olmasının okulun kalitesiyle alakasını kuramadım.Ayrıca anayasa taslağı hazırlayan prof. olmak bu dönemde artık kaliteli olduğundan değil iktidara yakın olmaktan geçiyor maalesef.Ayrıca bilmiyorum hazırlanan taslağa baktınız mı ama bence taslağın durumu içler acısı.akp bile bunu gördü ve taslaktan vazgeçti.Sayın Prof. Ergun Özbudun'un bile yazdığı Türk Anayasa Hukuku kitabıyla şuanki yaptıkları arasında büyük çelişkiler var.Üzülüyorum bu koltuk kavgası insanları ne hale getiriyor.
Old 26-06-2009, 09:41   #16
üye25928

Alıntı:
Yazan yigit289
Sayın Tavus üniversiteleri karşılaştırmanızı anlıyorum ama şimdi prof. yavuz atar'ın anayasa taslağını hazırlayan komisyonda olmasının okulun kalitesiyle alakasını kuramadım.Ayrıca anayasa taslağı hazırlayan prof. olmak bu dönemde artık kaliteli olduğundan değil iktidara yakın olmaktan geçiyor maalesef.Ayrıca bilmiyorum hazırlanan taslağa baktınız mı ama bence taslağın durumu içler acısı.akp bile bunu gördü ve taslaktan vazgeçti.Sayın Prof. Ergun Özbudun'un bile yazdığı Türk Anayasa Hukuku kitabıyla şuanki yaptıkları arasında büyük çelişkiler var.Üzülüyorum bu koltuk kavgası insanları ne hale getiriyor.

Sayın Yiğit,

Siz Sayın Prof. Dr. Yavuz Atar'ı ne kadar tanıyorsunuz? Mesela bu sene okulunuzda yapılmış olan panelde Yavuz Atar'ı dinlediniz mi? Ayrıca taslağı incelediğinizi de sanmıyorum. Yavuz Hocamızın koltuk sevdası gibi basit şeylerin peşinde olmayacağını ondan bir sene boyunca ders alan öğrenciler rahatlıkla bilir. 82 Anayasasını sizin üniversitesinizin değerli hocaları yaptı. Her zaman bununla İst. Hukuk öğrencileri övünmüştür. Pekiyi aynı bakış açısını 82 anayasasını yapan hocalarınız için de sergileyebiliyor musunuz? Hukuk fakültesinde ilk senenizden olsa gerek büyük bir laf-ü güzafda bulunmuşsunuz. Belki ben de Yavuz Atar'dan ders almadan önce sizin gibi düşünüyordum ama iktidara yakın olma meselesi olmadığını dersinde daha iyi anladım. Ayrıca taslağın hazırlanış sürecini iyice takip etseydiniz böyle talihsiz açıklamalarda bulunmazdınız. Bir de unutmadan yazımı Sayın Ergun Özbudun'un bir sözüyle noktalamak istiyorum: "CHP de bana bir anayasa taslağı hazırla dese, ben yine aynı ekiple aynı taslağı hazırlardım."

Saygılarımla..
Old 26-06-2009, 14:37   #17
yigit289

Alıntı:
Yazan Raşit Tavus
Sayın Yiğit,

Siz Sayın Prof. Dr. Yavuz Atar'ı ne kadar tanıyorsunuz? Mesela bu sene okulunuzda yapılmış olan panelde Yavuz Atar'ı dinlediniz mi? Ayrıca taslağı incelediğinizi de sanmıyorum. Yavuz Hocamızın koltuk sevdası gibi basit şeylerin peşinde olmayacağını ondan bir sene boyunca ders alan öğrenciler rahatlıkla bilir. 82 Anayasasını sizin üniversitesinizin değerli hocaları yaptı. Her zaman bununla İst. Hukuk öğrencileri övünmüştür. Pekiyi aynı bakış açısını 82 anayasasını yapan hocalarınız için de sergileyebiliyor musunuz? Hukuk fakültesinde ilk senenizden olsa gerek büyük bir laf-ü güzafda bulunmuşsunuz. Belki ben de Yavuz Atar'dan ders almadan önce sizin gibi düşünüyordum ama iktidara yakın olma meselesi olmadığını dersinde daha iyi anladım. Ayrıca taslağın hazırlanış sürecini iyice takip etseydiniz böyle talihsiz açıklamalarda bulunmazdınız. Bir de unutmadan yazımı Sayın Ergun Özbudun'un bir sözüyle noktalamak istiyorum: "CHP de bana bir anayasa taslağı hazırla dese, ben yine aynı ekiple aynı taslağı hazırlardım."

Saygılarımla..

Sayın Tavus, bunun karşılıklı atışma şeklinde olmasını istemezdim ama görünüşe göre öyle olmasını istiyorsunuz. Tabii ki sizin kadar tanımıyorum Prof.Dr.Yavuz Atar'ı.Okulumuzdaki konferansı izledim merak etmeyin.Taslağı da inceledim tabii ki.Birinci sınıf öğrencisi olmam söylediğiniz gibi söylediklerimin boş laf (Laf-u Güzaf) olduğu anlamına gelmiyor.Zannediyorum siz de birinci sınıf öğrencisisiniz.Siz birinci sınıf öğrencisi olarak her şey hakkında yeterince yorum yapabildiğinize göre ben de yapayım müsadenizle.Taslağın hazırlanış sürecini takip edemediğim için üzgünüm ama benim için o dönem daha önem arzeden sorumluluklarım vardı. O anayasa taslağı hazırlanırken ben giremediğiniz İstanbul Hukuk'a girmek için test çözüyordum.
Taslak hazırlandıktan sonra sonucu bütün hukukçular ayağa kalktı hatırlarsanız.Çok beğendiğiniz taslak Prof.Dr.Süheyl Batum,Prof.Dr.İbrahim Kaboğlu gibi hukuk dünyasında önemli Anayasa Hukuku Profesörleri tarafından bir sürü eleştiriye maruz kaldı.Eğer o süreci takip ettiyseniz bu hocalarımız gibi daha bir çok Profesörün aynı şekilde düşündüğünü bilirsiniz.O süreci takip etmenize de gerek yok.Arama motorlarından kısa bir araştırma yaparsanız görebilirsiniz.1982 Anayasası'ndan bahsediyorsunuz.Ben çevremde 1982 Anayasası'nı bizim fakültenin hocalarının hazırlamış olmasıyla övünen kimseyi görmedim ama Konya'dan bakınca öyle görünüyor demekki.1982 Anayasası bir Darbe dönemi anayasasıdır.Ne kadar demokratik olabilir ki.Ülkede terör ve şiddet had safhaya gelmiş ve bozulan devlet otoritesi düzeltilmeye çalışılmıştır.Şimdi size 1982 Anayasası'nın hazırlanış sürecinden bahsetmek istemiyorum, hukuk fakültesi öğrenci olarak bildiğinizi varsayıyorum.
Tabii ki demokratik bir anayasa olamaz.Bazı şeyler demokrasiyle çözülemediğinde ve aylarca Cumhurbaşkanı seçilemediğinde bir ülkede bir takım önlemler alınması yerinde bir karardır.Bu alınan önlemin yapılış şekli konusunda tartışılabilir tabii ki ama o zamanın koşullarını bilmemiz gerekiyor eleştirebilmek için.Anayasa hazırlanış sırasında hocalarımız da baskı altında kalmışlar doğal olarak.Özgür iradeyle yapılan bir Anayasa değil 82 Anayasası.Aynı zamanda beğenmediğiniz gibi algıladığım 82 Anayasası 27 yıldır yaşıyor ve bu gidişle birkaç yıl daha yaşayacak.Ki Anayasanın günümüze gelmesi için yeterince anayasa değişikliği yapıldığına inanıyorum.77den fazla maddesi değişmiş bir anayasaya hala 82 Anayasası nasıl denir onu da size bırakıyorum.Şuanki Anayasa Komisyonu başkanı Prof.Dr.Burhan Kuzu da birkaç yıl öncesine kadar İstanbul Hukuk Fakültesinde Anayasa Hukuku kürsüsünde idi.Ama kendisi bizim okuldan olduğu için hiç övünmedim kendi adıma.Bilmem anlatabildim mi?
Sayın Tavus hukuk fakültesindesiniz, her şeyi daha ayrıntılı ve eleştirel gözle izlemelisiniz.En azından ben şuan böyle yapıyorum size de tavsiye ederim.

Saygılarımla...
Old 26-06-2009, 15:30   #18
üye25928

Alıntı:
Yazan yigit289
O anayasa taslağı hazırlanırken ben giremediğiniz İstanbul Hukuk'a girmek için test çözüyordum.
Türkçe: 27, Mat1:26, Sos1:25, Fen1:12, Edeb:27, Mat2:13
ve yaklaşık 69-70 okul puanı ile Selçuk Hukuk fakültesine yerleşmeye hak kazandım. Unutmadan ekleyeyim Söz2de ise türkiye 300 küsürüncüsü oldum benzer bir başarıyı ea2de de bekliyordum ne yazık ki mat2yi kaydırdım. Kendimi övmeye ihtiyacı olan birisi değilim ama bu sitede bana bu şekilde hitap etme hakkınız bulunmamaktadır. İlk mesajınızdaki hitap etme ve üslup hatalarınız ikinci mesajınızda da şiddetini artırarak devam etmekte. Ayrıca benim taslağı beğendiğim ve yahut 82 anayasasını eleştirdiğim filan da yok, taslağın iyiliği ya da kötülüğü ve yahut 82 anayasının durumu hakkında yorum yapmadım yazdıklarımı dikkatli okursanız. Yavuz Atar gibi değerli bir Anayasa Hukukçusu hakkında bu şekilde ağır ithamlarda bulunmanız, Yavuz Atar'dan bir sene boyunca lisans eğitimi almış birisi olarak zoruma gitti, sizin bu talihsiz açıklamarınız için de üzüldüm, siz benzer bir yazıyı değerli bir hocanız hakkında yazsanız ben de yorum yapsam, yaptığım yorum ne derece sağlıklı olabilir ki! Üstelik sizin kullandığınız üslubu kullanarak. Kaldı ki beğenmediğiniz Yavuz Atar 13 yıllık öğrencilik hayatımda gördüğüm en demokratik en özgürlükçü hocamdır. Sizinle bu konuyu, bu üslubunuz söz konusu iken tartışmak niyetinde değilim, tartışmayı da uzatmak istemiyorum. Gönül isterdi ki siteye yakışan bir üslubla düşüncelerinizi ifade etmeli ve tartışmamız daha verimli geçmeliydi.

forumda yüzlerce mesajım var, evet ben de birinci sınıf öğrencisiyim ve siz de benim gibi her konu hakkında istediğiniz gibi yorum yapabilirsiniz lakin ben hiç bir mesajımda karşıdaki insanları haksız yere kıracak ve kendime yakışmayacak bir üslup kullanmadım. Tartışmalarda karşımdaki üyeler hem çok bilmişlik hem de kendilerini en doğru görmüş olmalarına rağmen hep belli bir saygı çizgisini korumaya çalıştım. Ayrıca tavsiyeleriniz için teşekkür ederim tavsiyelerinizi ne kadar iyi uyguladığımı beni tanıyanlar bilir şayet attığım bir kaç mesajda böyle bir kanaate vardıysanız yanılıyorsunuz. Size iyi forumlar ve başarılar dilerim, saygılar...
Old 26-06-2009, 21:02   #19
yigit289

Anlamak istediğiniz gibi anlamaya çalışmasanız inanın çok daha iyi anlayacaksınız beni.Ben size yaptğınız netleri sormadım.Öss başarısı da çok fazla bir kriter değil açıkçası.Sonuçta heyecan,stres çok etkiliyor.Ben de dershanede yaptığım puanların çok altında yaptım össde.Sınav anı bambaşka oluyor o yüzden başta söylediklerim için özür dilerim.
Ancak yazılarımı dikkatli okursanız Prof.Dr.Yavuz Atar'ın ne kişiliğine ne de hocalığına bir söz söylemedim.Sadece hazırlanan taslağın kötülüğünden ve taslak hazırlama komisyonuna girmenin hocanın kalitesiyle (bu dönemde) alakası olmadığını söyledim.Ayrıca çok övündüğünüz akpnin anayasa taslağında Cumhurbaşkanının ilkokul mezunu olması öngörülüyor.İnşallah bundan da taslağın 82 AY'den daha özgürlükçü olduğu anlamını çıkarmazsınız. Sizi taslağı bir hukukçu gözüyle incelemeye davet ediyorum.Yoksa sn.yavuz atar tabii ki saygı değer bir profesördür.Hocanızı sahiplenmenizi anlıyorum ama biraz daha objektif bakmaya çalışırsanız sizin lehinize olacaktır.Yazdıklarınıza istinaden 82 Anayasasının yapılmasından biraz bahsetmek durumunda kaldım.Maalesef ki sizin övündüğünüz şeylerle benim övündüklerim aynı değil.Beni sinirlendirme amaçlı yaptıklarınız da şuan sizi haklı çıkartmıyor ne yazıkki.Herkesin görüşüne saygı duyacaksınız.Sevmek zorunda değilsiniz.Benim hocam olsun başkası olsun eğer bana haksız geliyorsa yapılan eleştiri tabii ki savunurum ancak sizin kadar sahipleneceğimi sanmıyorum.Hukuk fakültesinde her şey öğrencide biter.Çok önemli hocalar da dersinize girerse girsin siz çaba göstermeden nafiledir. O yüzden tarafsız bakabilmek gerekiyor diyor ve tartışmayı bitirmek istiyorum çünkü açılan konudan kopmuş bulunuyoruz.
Daha tarafsız bakabilmek dileğiyle...
Old 26-06-2009, 23:33   #20
Av.Denizcan Sarıkaya

Alıntı:
Yazan yigit289
Şuanki Anayasa Komisyonu başkanı Prof.Dr.Burhan Kuzu da birkaç yıl öncesine kadar İstanbul Hukuk Fakültesinde Anayasa Hukuku kürsüsünde idi.Ama kendisi bizim okuldan olduğu için hiç övünmedim kendi adıma.Bilmem anlatabildim mi?
Bence de övünmeyin sayın Yiğit.Biraz garip olur bence.Ne var yani olamaz mı sizin okulunuzdan olması ya da benim okulumdan olması ya da bir başkasının okulundan olması?Tartışmanın boyutu değişiyor.Ayrıca tebrik ederim İstanbul Üniversitesini kazandığınız için. Hoş,başka bir üniversiteyi de kazansanız tebrik ederdim.İstanbul ,Konya fark etmez...
Old 27-06-2009, 20:54   #21
yalcin3

Çok gülüyorum böyle muhabbetlere...Taban puanı çok yüksek olan hukuk fakültelerindeki herkes aldığı ÖSS puanı ile övünür durur,hedeflediği hukuk fakültesini kazanamamış onun yerine başka bir hukuk fakültesine gitmek zorunda kalmış arkadaşlar da sanki aşağılık kompleksine girmişler gibi kendi okullarının ve hocalarının ne kadar iyi olduğundan bahsedip durur.
O kadar saçma geliyor ki...Ben de hep Ankara Üniversitesi'ni istemiştim ama olmadı ha olmasını da istemez miydim hem de çok isterdim.Puanım İstanbul hukuka yetiyordu ama sebebi de kontenjanların artmasıydı ancak ailem göndermedi.Kontenjan artmasaydı İzmir'de de olamayacaktım.Ayrıca ÖSS'de bizim fakülteye benden daha yüksek puanlarla girmiş birçok arkadaşım sınıfta kaldı ve ben 2.sınıfa geçtim.O yüzden lütfen artık bırakalım şu benim okulumun puanı daha yüksek seninki düşük muhabbetini.Her şey insanın kendi kafasında ve kişiliğinde biter.
Vakıf üniversitelerine karşı olmakla beraber devletimin bütün hukuk fakültelerini seviyorum ve benim için hangisinde olursam olayım eminim fark etmezdi
Old 28-06-2009, 10:12   #22
hukukkızı

merhaba
İstanbul Üniversitesi öğrencisiyim ve okulumda iki yılımı geride bıraktım.Belki de birçok arkadaşım gibi ben de hiç bir fikri olmadan sadece adını,kalitesini bilerek tercih ettim.Bu yüzden tercih yapacak arkadaşlara bir nevi önbilgi vermeyi hedefleyen bu başlık için teşekkür ederim .
Öncelikle fakültem sadece şu ünlü(!) dış kapısından ibaret değil . Maddi olanaklar bakımından harika bir bahçenin yanı sıra tramvay,otobüs,vapur gibi hemen her türlü ulaşım imkanlarına çok yakın.Fakültenin iç yapısı ise tartışılabilir.İlk olarak gerçekten çok kalabalığız (2007 yılında 450 kişi,2008 yılında 800küsür kişi alındı ve bu sene 1200 kişi alınacakmış) .Bu en başta gözünüzü korkutabilir.Eğer gerçekten kaliteli bir eğitim almak istiyorsanız mümkün olduğunca erken gelip ön sıralarda yer kapmanız gerekiyor .Çünkü hocalarımız gerçekten çok kaliteli,ancak sınıfın kalabalık olması sebebiyle kürsüye ne kadar yakın olursanız bu kaliteden o kadar faydalanırsınız.
Birinci sınıf sizi zorlayabilir çünkü bugüne kadar hiç aşina olmadığınız terimler duyacaksınız,yorumlama metodunu kavrayabilmeye çalışacaksınız.Asla umutsuzluğa kapılmamanızı tavsiye ediyorum,zira o dersi öğrenmeden bir üst sınıfa geçmeyeceksiniz
eğer özel olarak merak ettiğiniz bir konu varsa özel mesaj atabilirsiniz,cevap vermediysem görememişim demektir lütfen buradan ulaşın bana .
hepinize başarılar umarım istediğiniz şekilde hukuk eğitimi alabileceğiniz bir fakültede öğrencilik statüsüne kavuşursunuz
Old 28-06-2009, 10:47   #23
Av.Denizcan Sarıkaya

Ankara üniversitesinden bahsedenler olmuş.Ben de birkaç şey sıralamak istiyorum.
1-Kampüs küçük gelebilir ama emin olun fakülte binası yeterince büyüktür.
2-İlk 2 ay ÖSS den kurtulanlar için bir sallamasyon dönemidir ama bunda aşırıya kaçmamak gerekir(ben kaçmıştım)yoksa vizelerde çok iyi bir cevap alırsınız.
3-Çok tartışılan ama benim üzerinde durmak istemediğim konu ise vizelerin %10 finallerin %90 olmasıdır.Bu sizin vizeleri boşlamak olanağına sahip olduğunuzu göstermesin.Girin bir bakın sorulara neymiş,neyin nesiymiş bu hukuk?
4-Devam zorunluluğu yoktur.Yani uykunuz varsa vurun kafayı yatın.(Bu benim okulu sevmemin bir numaralı nedeni)(Abartmamak şartıyla)Dersleri boşlamayın ,arada bir okulun havasını alın.Emin olun iyi gelir.
5-Derslerde not tutma kaygısına düşmeyin ki zaten takip edemezsiniz hocayı.Rahat olun.Kampüsün yan sokakığında Betacopy diye bir yer vardır.İstediğinizi alın okuyun çalışın.
6-Kampüsün yanından geçen Cemal Gürsel caddesinin karşısında mutlaka polis otobüsü ve zaman zaman da panzerler bulunabilir.Bu olağan bir durumdur.Savaş mı çıktı diyerek panik yapmayın.Onlar her gün oradadır.Yakında onlarla arkadaş olursunuz.Hatta okulun karşısındaki kahvede batak bile oynaybilirsiniz.
Old 28-06-2009, 11:02   #24
Dilge

Alıntı:
Yazan Denizcan Sarıkaya
Ankara üniversitesinden bahsedenler olmuş.Ben de birkaç şey sıralamak istiyorum.
1-Kampüs küçük gelebilir ama emin olun fakülte binası yeterince büyüktür.
2-İlk 2 ay ÖSS den kurtulanlar için bir sallamasyon dönemidir ama bunda aşırıya kaçmamak gerekir(ben kaçmıştım)yoksa vizelerde çok iyi bir cevap alırsınız.
3-Çok tartışılan ama benim üzerinde durmak istemediğim konu ise vizelerin %10 finallerin %90 olmasıdır.Bu sizin vizeleri boşlamak olanağına sahip olduğunuzu göstermesin.Girin bir bakın sorulara neymiş,neyin nesiymiş bu hukuk?
4-Devam zorunluluğu yoktur.Yani uykunuz varsa vurun kafayı yatın.(Bu benim okulu sevmemin bir numaralı nedeni)(Abartmamak şartıyla)Dersleri boşlamayın ,arada bir okulun havasını alın.Emin olun iyi gelir.
5-Derslerde not tutma kaygısına düşmeyin ki zaten takip edemezsiniz hocayı.Rahat olun.Kampüsün yan sokakığında Betacopy diye bir yer vardır.İstediğinizi alın okuyun çalışın.
6-Kampüsün yanından geçen Cemal Gürsel caddesinin karşısında mutlaka polis otobüsü ve zaman zaman da panzerler bulunabilir.Bu olağan bir durumdur.Savaş mı çıktı diyerek panik yapmayın.Onlar her gün oradadır.Yakında onlarla arkadaş olursunuz.Hatta okulun karşısındaki kahvede batak bile oynaybilirsiniz.

Denizcan okulumuzda not sisteminden başka değişen bir şey olmaması güzel Betacopy'den Niyazi Abi'ye selamlarımı ilet Şu an geçerli olan ders geçme sisteminden de biraz bahsedebilir misin? Çünkü yeni başlayacak arkadaşlar bana da soruyorlar ama değişen not sisteminin ayrıntılarını bilmediğimden cevap veremiyorum. Yönetmeliğe de bakayım ben değil mi? Lazım
Old 28-06-2009, 15:23   #25
burakyılmaz

öncelik bazı arkadaşlarımızın yaptıkları yorumlardan henüz tartışmasını bile öğrenemediğimizi bir kez daha anladımm.Seneye aramızda göreceğimiz kardeşlerimize yol göstermede objektif olmamız gerekir denipp tekrar kendi proflarından doçentlerinden övgüyle söz edilmiş(sanki o hocalar bir tek onun üniversitesinde varmış gibi),yapılan netlerden,sıralamadan söz edilmiş(bizim okulda da fulle yakın yapıp Türkiye dereciyle gelip,2cümleyi biraraya getirerek konuşamayan adamlar vardır..)vs vs vs..

Ben bu tarz saçma yorumlardan etkilenmeksizin arkadaşlarımıza *sevdiğinizz şehirde,hayalinizdeki bölümü*tercih etmenizi öneriyorumm.bence işin özü budur.geri kalanlar da ayrıntıdan ibarettir ve sizin elinizdedir.
Old 28-06-2009, 16:29   #26
üye25928

Alıntı:
Yazan burakyılmaz
öncelik bazı arkadaşlarımızın yaptıkları yorumlardan henüz tartışmasını bile öğrenemediğimizi bir kez daha anladımm.Seneye aramızda göreceğimiz kardeşlerimize yol göstermede objektif olmamız gerekir denipp tekrar kendi proflarından doçentlerinden övgüyle söz edilmiş(sanki o hocalar bir tek onun üniversitesinde varmış gibi),yapılan netlerden,sıralamadan söz edilmiş(bizim okulda da fulle yakın yapıp Türkiye dereciyle gelip,2cümleyi biraraya getirerek konuşamayan adamlar vardır..)vs vs vs..

Ben bu tarz saçma yorumlardan etkilenmeksizin arkadaşlarımıza *sevdiğinizz şehirde,hayalinizdeki bölümü*tercih etmenizi öneriyorumm.bence işin özü budur.geri kalanlar da ayrıntıdan ibarettir ve sizin elinizdedir.

ortamın gerilmesini istemiyorum ama nedense üzerime gereğinden falza yükleniliyor. Ben elimden geldiğim kadar objektif yazmaya çalışacağım dedim, demek ki bu kadar tarafsız olabiliyormuşum katılamyabilirsiniz bu ilki.
İkincisi, hoca kalitemizin Marmara Hukuktan aşağı kalır yanı yok dedim bunu da bir örnekle pekiştirmek istedim, burada sizi veya diğer kullanıcıları rahatsız eden ne olabilir ki, mübalağa etmedim? Burada nerede hata yapmışım? Yaptığım şey hocalarımı abartmak mı?

Ayrıca forumda insanların düşüncelerine saygı göstermek gerektiğini bilmeyen, öğrenemeyen veya unutmuş olan üyelerin olması da ayrı bir elem sebebi. İnsanların görüşlerine düşüncelerine katılmayabilirsiniz ama insanların düşüncelerini "saçma" diye nitelendiremezsiniz bu forumda. Saygılar.
Old 28-06-2009, 16:41   #27
hukukkızı

Alıntı:
Yazan Denizcan Sarıkaya

aynı manzarayla(İst. Üni) Beyazıt meydanında ve fakülte bahçesinde de rastlamak mümkün ne yazık ki bu tür durumlarla hemen her gün burun buruna kalıyoruz

sayın burakyılmaz
herkes kendi üniversitesindeki hocalarını övmekte özgürdür.Sizin bunu "saçma" bulmanız bunun "saçma" olduğunun ölçütü değildir.Bu başlığın açılma amacı çerçevesinde henüz lise ortamından yeni ayrılmış arkadaşlarımza girecekleri ortamlar hakkında önbilgi vermektir.Tabi ki herkes hayallerinin şehrinde okumak ister ancak bu ne yazık ki her zaman mümkün olmaz.Bu yüzden hayallerinden farklı yerlere yerleşenler için bir nevi hazırlık işlevi görüyordur umarım bu yazdıklarımız..
Old 28-06-2009, 16:43   #28
üye25928

Alıntı:
Yazan yigit289
Anlamak istediğiniz gibi anlamaya çalışmasanız inanın çok daha iyi anlayacaksınız beni.Ben size yaptğınız netleri sormadım.Öss başarısı da çok fazla bir kriter değil açıkçası.Sonuçta heyecan,stres çok etkiliyor.Ben de dershanede yaptığım puanların çok altında yaptım össde.Sınav anı bambaşka oluyor o yüzden başta söylediklerim için özür dilerim.
Ancak yazılarımı dikkatli okursanız Prof.Dr.Yavuz Atar'ın ne kişiliğine ne de hocalığına bir söz söylemedim.Sadece hazırlanan taslağın kötülüğünden ve taslak hazırlama komisyonuna girmenin hocanın kalitesiyle (bu dönemde) alakası olmadığını söyledim.Ayrıca çok övündüğünüz akpnin anayasa taslağında Cumhurbaşkanının ilkokul mezunu olması öngörülüyor.İnşallah bundan da taslağın 82 AY'den daha özgürlükçü olduğu anlamını çıkarmazsınız. Sizi taslağı bir hukukçu gözüyle incelemeye davet ediyorum.Yoksa sn.yavuz atar tabii ki saygı değer bir profesördür.Hocanızı sahiplenmenizi anlıyorum ama biraz daha objektif bakmaya çalışırsanız sizin lehinize olacaktır.Yazdıklarınıza istinaden 82 Anayasasının yapılmasından biraz bahsetmek durumunda kaldım.Maalesef ki sizin övündüğünüz şeylerle benim övündüklerim aynı değil.Beni sinirlendirme amaçlı yaptıklarınız da şuan sizi haklı çıkartmıyor ne yazıkki.Herkesin görüşüne saygı duyacaksınız.Sevmek zorunda değilsiniz.Benim hocam olsun başkası olsun eğer bana haksız geliyorsa yapılan eleştiri tabii ki savunurum ancak sizin kadar sahipleneceğimi sanmıyorum.Hukuk fakültesinde her şey öğrencide biter.Çok önemli hocalar da dersinize girerse girsin siz çaba göstermeden nafiledir. O yüzden tarafsız bakabilmek gerekiyor diyor ve tartışmayı bitirmek istiyorum çünkü açılan konudan kopmuş bulunuyoruz.
Daha tarafsız bakabilmek dileğiyle...

Değerli forum üyesi, Ben orada hoca kalitemizin Marmara Hukuktan aşağı kalır yanı yok dedim bunu da bir örnekle pekiştirmek istedim, siz yazdıklarımı dikkatli okursanız hocalarımızı övmediğimi anlarsınız. Ayrıca ben ne geçen seneki Anayasa taslağının savunucusuyum ne de 82 anayasasını eleştiriyorum. Taslak üzerine konuşma yapmıyorum sadece sizin ilk mesajınızda bu devirde o taslağı hazırlamak iktidara yakın olmaktan geçiyor tarzındaki ithamlarınız Saygı değer bir Profesör diye tanımladığınız Yavuz Atar için doğru bir niteleme değildi ve bu da benim tahammül edip hoş görebileceğim bir şey değil. saygılarımla..
Old 28-06-2009, 22:35   #29
yigit289

Ben de İstanbul Hukuk'ta birinci yılımı doldurmuş bir öğrenci olarak tercih yapacak arkadaşlara biraz bizim okuldan bahsedeyim.Fakültemiz İstanbul Üniversitesi'nin en prestijli iki bölümünden biridir(diğeri tıp).
İstanbul Üniversitesi'nin merkez kampüsü olan beyazıt yerleşkesindedir.O ünlü kapıdan girebilen 3 fakülteden(hukuk,siyasal,iktisat) bir tanesidir.Merkez kampüs şehir üniversiteleri arasında büyük bir kampüs sayılır.Kocaman, yeşil ve tarihi bir bahçesi vardır.

Kampüs üniversite için çok önemlidir arkadaşlar.Tercihlerinizde bu durumu çok önemseyin.Her çeşit hoca fakültemizde bulunur.Bazı kürsüler gerçekten çok kalitelidir.Ancak özel üniversitelerin hoca avından ne yazıkki okulumuz da nasibini almaktadır.Yine de genel olarak diğer üniversitelere göre hocalarımız iyidir.Mezun olunca yurtdışında sözü geçen bir diplomaya sahip olacağımız söylenmektedir.Gerçekten de erasmus anlaşmaları açısından yurtdışında sözü geçtiği belli oluyor.Derslere devam zorunluluğu yoktur ancak ana derslerde doluluk oranı çok yüksektir.
Ders takibi ve düzenli çalışma bütün hukuk fakülteleri için geçerlidir.Kitabı okuyarak dersleri geçmeniz pek olası değildir.Tabii ki okulun yan tarafındaki notçular da sınav dönemi işinize yarayacaktır.Ama yine de kendi notunuz gibisi olmaz.Sonuçta çok okumak ve kendinizi geliştirmek durumundasınız.

Her geçen gün kontenjan ve üniversite sayısı artıyor.Evet İstanbul Hukuk'a gelerek bir adım önde başlayabilirsiniz ancak iş sizde bitiyor.Hukukçu ömür boyu kendini geliştirmek durumundadır.Okulumuza dönersek kontenjan artışları sayesinde çok kalabalıklaşmıştır.800 kişi geçen yıl öğrenci aldı bu yıl da en az bi o kadar alacak.Kontenjan artışı maalesef fiziki şartları zorlamaktadır.
Amfilerimiz bu kadar kişiyi alacak kapasitede değildir.Şuan iktisat anfilerini de kullanıyoruz.Yemekhane sıra oluyor... gibi çoğaltabiliriz.Ama yine de öğrenmek isteyen için bunlar problem olmaz.Okuyacağınız şehir de çok önemlidir.Bu yüzden istanbul'da okumak ayrı bir avantajdır.İstanbul televizyonda gösterilen kadar karmaşık ve olaylı bir şehir değildir o yüzden istanbul'a gelmekten fazla korkmayın.
Old 28-06-2009, 23:12   #30
Av.Denizcan Sarıkaya

Alıntı:
Yazan Raşit Tavus
ortamın gerilmesini istemiyorum ama nedense üzerime gereğinden falza yükleniliyor. Ben elimden geldiğim kadar objektif yazmaya çalışacağım dedim, demek ki bu kadar tarafsız olabiliyormuşum katılamyabilirsiniz bu ilki.
Sayın Tavus üzerinize gelinmiyor, rahat olun .Sadece bir tartışmanın taraflarından birisiniz ve aynı fikirde bulunmayan arkadaşlar eleştirilerde bulunabilir.Bunu normal karşılayın
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi