Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

45 Yıllık Evlilik

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-05-2016, 17:34   #1
Konuk

Mutsuz 45 Yıllık Evlilik

Annemle,Babam 45 yıllık evliler,Babam hem baskın,hemde baskıcı bir karakter,evliliklerinde fiziksel şiddetle tehtid,sosyal ortamlardan uzaklaştırma,psikolojik baskı vb.hareketlerine katlanmıştır,fakat son zamanlarda Babamın kıskançlık,güvensizlik,takip etme vb.davranışlarına katlanamayacağını söylüyor,Babam yazlık bir kasabada kirada ikamet ediyor,Annemse şehirdeki evlerinde haftanın 3 günü abimin çocuğuna bakmak için geliyor,4 günü onun yanında,1 aydır da ayrılar,Annem eve aile şerri koydurabilir mi?Annemde zaman zaman aile bütçesine katkı için evde dikiş dikmiştir,evden hak talebinde bulunabilir mi?Boşanma halinde hiç bir sosyal güvencesi ve ölmüş anne,babasından alabileceği bir geliri olmayacak,maddi,manevi tazminat davası açabilir mi?Barodan avukat talep etmemiz halinde,tazminat hakkı elde ederse,devletin elde edilen tazminatın %10nunu istediği söylentisi duydum bu doğru mudur?Teşekkür ederim
Old 05-05-2016, 14:55   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,
1-Aile konutu yaşamak için seçilen konuttur.Bu konuttan geçici olarak ayrılmak-haftanın bazı günleri çocuk bakmak için şehre gitmek de dahil- konutun aile konutu niteliğini ortadan kaldırmaz.

2-Kiralık konut da aile konutu olabilir.Fakat bu durumda tapuya aile konutu şerhi vermek mümkün değildir.Kiralık konut kontratı babanızın üzerine ise ve kontratı feshederse anneniz kiraya verene bildirimde bulunarak kira kontratının tarafı haline gelme hakkına sahiptir.

3-Eğer Aile konutu şehirdeki konut ise (bu ev aile konutu olarak seçilmiş ise ve burası kirada veya başkasının ikametine tahsis edilmemiş ise)ve tapusu babanız adına kayıtlı ise anneniz muhtardan alacağı evraklarla tapuya başvurduğunda elbette Aile Konutu Şerhi verilmesini isteyebilir.

4-Boşanma ile beraber açılacak mal rejimi davasında annenizin dikiş dikerek elde ettiği gelir ile bu taşınmazın edinilmesine yapmış olduğu somut katkı kanıtlanabilirse katkı oranında alacak hakkı kararı verilebilir.

5-Boşanma halinde ,babanız kusurlu bulunacak olur ise,anneniz boşanma sebebi ile zedelenen menfaatlerini (eşin desteğinden ve sigortasından ve mirastan yoksun kalma sebebi ile) maddi, kişilik haklarına yapılan haksız saldırı sebebi ile manevi tazminat talep edebilir.

6-Mali durumu elverişli olmayanlar için barodan avukat atanmasını talep etmek olanaklıdır.

TBB.Adli yardım Yönetmeliğinin Adli Yardımın Yapılışı başlığındaki düzenleme şöyledir:

Alıntı:
Madde 6 — a) Adli yardım isteminin kabulü halinde, durum bir tutanakla tespit edilir. İstem sahibinden, işin sonunda maddi bir yarar elde etmesi halinde, avukata ödenen para ile elde edilecek maddi yararın %5'ini baroya ödeyeceğine; adli yardım isteminin haksız olduğunun sonradan anlaşılması halinde, görevlendirilen avukata ödenen ücretin iki katı ve yapılmış masrafları yasal faizleri ile geri vereceğine ilişkin taahhütname alınır.
Old 08-05-2016, 07:05   #3
Konuk

Varsayılan Adli yardım isteminin haksız olması tam olarak ne anlama geliyor..

Adli yardım isteminin haksız olduğu ile kasdedilen maddi imkan olarak yardıma ihtiyaç duymadığı halde yardım istemek mi yoksa açtığı davada haksız olduğunun anlaşılması mıdır?
Old 10-05-2016, 14:42   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,bahsedilen adli yardım isteminin haksız oluşuna ilişkindir.

Alıntı:
adli yardım isteminin haksız olduğunun sonradan anlaşılması halinde,
Old 13-05-2016, 01:27   #5
Konuk

Varsayılan Muhtarlıktan alınacak belge

Aile şerhi koydurmak istenen konutta taşınmazın sahibi olan babamın ikametgahı yok annem ve abim kayıtlı

Babam kiradaki konutta kayıtlı ve evi satmakla tehdit ediyor.

Muhtardan nasıl bir belge talep etmemiz gerekiyor.Sadece annemin kaydı olması yeterli mi aile konutu sayılması için

ve tapuya bir dilekçe yazmamız gerekiyor mu?

Şimdiden çok teşekkürler
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi