Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Kefİl

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-02-2002, 02:35   #1
Birol ÇAVUŞOĞLU

Varsayılan Kefİl

Arkadaşım bankadan kredi alabilsin diye kefil oldum.Fakat işleri bozuldu ve borcunu ödeyemez duruma düştü.Banka avukatıyla görüşerek farklı ödeme seçeneği kabul etti.Ama galiba bunuda ödeyemiyor.Ben ikinci kefilim.Bana ne olur yada ne yapmam gerekir?Borcun hepsini faiziyle bana ödetirlermi?G.O.Paşa 3.Asliye'den evrak gelmiş,evde bulunmadığımız için(eşim ve çalışıyoruz)muhtar'a bırakmışlar(haber kağıdı geldi)yarın alacağım.Haciz gelirmi?Maaşa el koyarlarmı?ya da birinci kefilden mi alırlar.
Bu konu hakkında bana bilgi verirseniz sevinirim
Durum acil eşim başımın etini yiyor.birolc@turk.net

22-05-2000 23:36:00
Old 11-02-2002, 02:36   #2
Uğur

Varsayılan YNT:KEFİL

Merhaba,
Bu soruya yanıt vermeden önce kefaletinizin "müteselsil(zincirleme)" olup olmadığını bilmek gerekir ama karşı taraf banka olduğuna göre %99.99 ihtimalle kefaletiniz müteselsildir ki bunun da anlamı hiçbir zaman ya da sıra söz konusu olmaksızın alacaklının sizi de takip edebileceğidir.

Size takip gönderirlerse (ki gelmiş gibi gözüküyor. öncelikle hemen muhtara gidip o kağıdı alın ve neymiş bir öğrenin, muhtara bırakılan tebligat o tarihte yasal olarak size tebliğ edilmiş sayılır ki, onu orada bırakmanızın size hiçbir faydası olmaz, süreleri kaçırdığınızdan zararı olur) borcu ödemekten başka çareniz yok, itiraz da sonuç vermez. Alacaklı borcu sizden tahsil etmek için her türlü işlemi yasal olarak yapabilir: maaşınıza haciz konabilir, ev eşyalarınız, bankalardaki hesaplarınız, başkalarındaki alacaklarınız, menkul, gayrımenkul tüm mallarınız haczedilebilir, kaldırılabilir, satılabilir. Hatta süresi içinde mal beyanında bulunmazsanız, hapse dahi girebilirsiniz.

Kefaletiniz müteselsil olduğu sürece, birinci, ikinci kefil diye birşey söz konusu olmadığı gibi, alacaklı asıl borçluyu bile takip etmeye gerek olmaksızın isterse önce kefili takip edebilir. Geçmiş olsun.

24-05-2000 23:08:01
Old 11-02-2002, 02:37   #3
birol

Varsayılan YNT:KEFİL

VERMİŞ OLDUĞUNUZ BİLGİLER İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.ARKADAŞIM BİR İŞE GİRDİ VE BANKA AVUKATIYLA GÖRÜŞÜP YENİ BİR ÖDEME TAKVİMİ BELİRLEDİLER.ŞİMDİLİK HERŞEY YOLUNDA GÖZÜKÜYOR.KÖTÜ GÜNLER GEÇİRDİM.KEFİL OLUYORSUN YARDIMCI OLUYORSUN AMA KABAK YİNE SENİN BAŞINA PATLIYOR.YANİ KEFİL OLMAMAK GEREKİYOR HERHALDE.
SAYGILARIMLA.

06-06-2000 02:45:47
Old 30-10-2006, 14:02   #4
durmuş kılınç

birde garantörlük varki bankaların araya sıkıştırdıgı arkadaşının tüketici kredisine kefil oluyorsun kredi bitiyor ama o garantörlük ömürboyu sürüyor(KREDİ KARTINADA KEFİL YAPIYORLAR)

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,02540803 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.