Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Hukukla İktisat arasındaki ilişki

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-09-2006, 12:21   #1
ankara7406

Soru Hukukla İktisat arasındaki ilişki

Merhaba! Belki tüm hukukçulara sorulan bir sorudur iktisat derslerinde. Ben de yeni bir hukukçu oloarak hukukla iktisat arasındaki ilişki hakkında bilgi almak istiyorum. Çoğunuzun tahmin edebileceği gibi bu bir ödev ve önümüzdeki salı teslim edilmesi gerekiyor. Bildiklerinizi ve nerelerden faydalanabileceğimi paylaşırsanız benim için çok faydalı olur. Şimdiden TEŞEKKÜRLER vereceğiniz cevaplar için. Selamlar.
Old 21-09-2006, 16:46   #3
Av.Duygu Işık Behrem

Mutlu

Bu soruya cevap verebilmek için iyi bir hukuk bilgi ve görgüsünün yanında iyi bir iktisat alanı bilgisine de sahip olunması gerektiği kanısındayım. Öncelikle eğer 1.sınıf öğrencisi iseniz bunu ödevin bir yerlerinde öğretim üyenize hatırlatabilirsiniz fakat ne kadar iyi bir fikir olduğunu bilemiyorum.

İyi bir iktisat bilgisine sahip olduğumu asla söyleyemeyeceğim çünkü sadece 1. sınıfta aldığımız iktisat dersleri ile(makro-mikro)hiç kimsenin kendisini bu konuda yeterli görebileceğini sanmıyorum.En azından ben yeterli değilim.

Ancak soruyu ilk gördüğümde aklıma gelen, ekonominin işleyişindeki her adımda yasal mevzuatlara, uluslararası antlaşmalara ve sair yerleşik kurallara(teamüller, örf ve adet vs...) bağlı olarak hareket edilmesi gerekliliği oldu. Buradan hareketle düşünecek olursak, bir ülkedeki iktisadi yaşamın denetleyicisi ve belki temelindeki bir parça olarak hukukun varlığı aşikardır.
Örneğin; bir A.Ş.kurulacağını düşünelim, -Anonim Şirketlerin ülke ekonomisinin işler çarklarından olduğu da gözetilirse- bu durumda kanundaki bütün koşulları yerine getirmez ve bu koşulların bir çoğunun devamını sağlamazsa hukuk nezdinde bir Anonim Şirket olamayacağından ekonomik anlamda da varlığını sürdürebilmesi mümkün değildir.
Bunun dışında özellikle bu konuda uluslararası antlaşmaların yerini vurgulayabilirsiniz.Bu konuda ayrıntılı bilgiye ben de sahip değilim ne yazık ki. Ancak internet sizin için güzel bir kaynak olacaktır.Bir de eğer Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde okuyarsanız Ataum'un kütüphanesinden faydalanmanızı öneririm. Çünkü kendim de orada 3 aylık eğitim almış bir hukukçu olarak özellikle AB ve hukuk alanında uzmanlık eğitimi alan kişilerin yazmış olabileceği tez-ödevleri inceleme şansınız olabilir, ayrıyeten türkçe ve çeşitli yabancı dillerde kaynaklara da ulaşabilirsiniz veyahut size http://ekutup.dpt.gov.tr/ adresinde kısa bir gezinti yapmanızı da önerebilirim.
Elimden gelen bu kadar. Üzgünüm
Old 21-09-2006, 19:33   #4
ankara7406

Olumsuz

Böyle bir ödevin bırakın iktisatı hukuku bile tam olarak bilmeyenlere daha yolun başında verilmesi tartışılır tabiki. Bu ödev ya öğrenciyi okuldan soğutur ya da araştırmaya sevk ederek kendisini geliştirmesini sağlar. Ama yolun başında olunca biraz soğuttuğu kesin. Verdiğiniz cevap içinde teşekkür ederim. Umarım faydalı olur.........
Old 23-09-2006, 15:25   #5
ahmetsacit

sevgili arkadaşım,
ben de aynı soruyu hep kendime sorardım,
'bana ne ya iktisaddan derdim', hocalar sizin iktisat bilen hukukçu olmanız gerekir derler başka bir şey demezlerdi,
Bu dersi geçmek için adeta göbeğim çatladı umarım sen rahat geçersin
Saygılar sunarım..

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi