Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

İsim Ekleme

Old 27-02-2002, 04:11   #1
BERKAN BAL

Varsayılan İsim Ekleme

iyi günler,
yardımcı olacak kişi/kişilere şimdiden teşekkürler.
ismime, ikinci bir isim ekletmek istiyorum. Nedeni, bunu merhum babamın bir vasiyeti olarak görmem, validem kendi babasının adını koymuş, ama babam hep bana, kendi sevdiği ( ) ismiyle seslenirdi. Ama validem ısrar edince, şu andaki ismim konmuş..zaman zaman, babamın beni ismimle çağırışını görüyor ve bu istemimi ona karşı yapılacak bir görev olarak görüyorum..Bilemiyorum, sayın hakim bu talebimi ne kadar kayda değer bulacaktır, ama manen benim için anlamı büyük..BU tür bir istemle, hangi mahkemeye başvurmalıyım, bu tür bir kararın çıkması için dilekçeme eklememi önerdiğiniz başka hususlar var mı?
teşekkürler,
BERKAN, 18.05.2001
Old 27-02-2002, 04:11   #2
Av.Melek

Sayın Berkan Bal,
Babanızın aziz hatırasına gösterdiğiniz
duygusal bağlılığa saygı duyuyorum. Herkes
de bu saygıyı gösterir.

Ancak;

İsim değişikliği davalarının yasada yazılı
koşulu 'haklı bir neden olması' dır.
Bence yasanın hak vereceği 'haklı bir nedeniniz' olmadığından davanız reddedilecektir.

Saygılarımla.
Old 27-02-2002, 04:12   #3
Konuk

merhaba,
talebiniz Medeni Yasa'nın 26 ve Nüfus Yasası'nın 46. maddeleri dairesinde ikametgahınızın bulunduğu Asliye Hukuk Mahkemesinde açılacak isim değiştirilmesi davasında dile getirilmelidir. ismin ikinci bir isim eklenmesi suretiyle değiştirilmesi isteminizi tanık, belge, vesair kanıtlar göstermek suretiyle isbatlayabilirsiniz. yasada muhik yani haklı sebeplerin neler olabileceği sınırlı bir şekilde sayılmış değildir. kanaatimce ve genel uygulama çerçevesinde ileri sürdüğünüz sebep muhik yani haklıdır. dava açmayı deneyiniz. takınmayı düşündüğünüz ikinci ismin eklenmesiyle yasal yahut fiili bir engel oluşmadığı, isteminizin samimi olduğu ve birtakım yasadışılıklara alet edilebilir nitelikte bulunmadığı takdirde ihtimal odur ki, davanız kabul edilecektir.
kolaylıklar dilerim...
Old 04-10-2006, 12:27   #4
Koray Ö.

sayın bal,

günümüzde isim ekleme davalarında çok da sıkı şartlar aranmamaktadır. isterseniz 2 tanıkla, şu an kullandığınız ismin sadece kimliğinizde olduğunu, günlük hayatta ise doğduğunuzdan beri eklemek istediğiniz isimle tanındığınızı ileri sürerseniz talebiniz kabul edilir.
Old 04-10-2006, 22:11   #5
cisseven

İsimler sizin ve kendinizi alakadar eden bir durum olduğundan çağdaş hukuk sistemimiz bunu kolayca çözecek ve size isteğiniz doğrultusunda değişiklik yapılacaktır
Old 05-10-2006, 11:50   #6
*sinequanon*

Sn. Bal,
Şahitlerin günlük hayatta hep sizin ekletmeyi istediğiniz isimle çağrıldığınızı,her ortamda bu isimle tanındığınızı belirtmeleri yeterli olacaktır.Tabi bu hususu siz de dilekçenizde belirtin.

Saygılar...
Old 05-10-2006, 13:02   #7
*sinequanon*

Daha yeni dikkatimi çekti Sn.Bal bu mesajı 2002 yılında yazmış.Herhalde çoktan ismini ekletmiştir .Neyse umarım bu konuyu yeni araştıranlar için cevap olmuştur yazdıklarımız.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi