Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

bilirkişi raporu

Yanıt
Old 13-04-2007, 12:57   #1
gogolos

Varsayılan bilirkişi raporu

sayın meslekdaşlarım;

likid olmayan bir alacağımızın tahsili talebiyle açtığımız davada bilirkişi raporunda tamamiyle bizi haklı ve alacağımızın doğduğu yönünde görüş bildirmesine rağmen alacağın miktarının bizim talebimizin 1/4'ü kadar olduğunu belirtti.

Benim sorum şu; bu rapora karşı aynı bilirkişilerden ek rapor mu talep etmeliyim yoksa yeni bir heyetten rapor alınmasını mı talep etmeliyim? belirttiğim gibi rapora sadece miktar açısından katılmıyoruz. görüşleriniz için şimdiden teşekkürler
Old 13-04-2007, 13:01   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan gogolos
sayın meslekdaşlarım;

likid olmayan bir alacağımızın tahsili talebiyle açtığımız davada bilirkişi raporunda tamamiyle bizi haklı ve alacağımızın doğduğu yönünde görüş bildirmesine rağmen alacağın miktarının bizim talebimizin 1/4'ü kadar olduğunu belirtti.

Benim sorum şu; bu rapora karşı aynı bilirkişilerden ek rapor mu talep etmeliyim yoksa yeni bir heyetten rapor alınmasını mı talep etmeliyim? belirttiğim gibi rapora sadece miktar açısından katılmıyoruz. görüşleriniz için şimdiden teşekkürler

Muhtemelen mahkeme ek bilirkişi raporu isteyecektir.

Saygılarımla
Old 13-04-2007, 13:34   #3
gogolos

suat bey cevabınız için teşekkürler ancak asıl sormak istediğim benim bilirkişi raporuna karşı yapacağım itirazda mahkemeden yeni bir bilirkişi heyeti talep etmem mi daha doğru olur yoksa ek rapor istemem mi?
Old 13-04-2007, 13:48   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan gogolos
suat bey cevabınız için teşekkürler ancak asıl sormak istediğim benim bilirkişi raporuna karşı yapacağım itirazda mahkemeden yeni bir bilirkişi heyeti talep etmem mi daha doğru olur yoksa ek rapor istemem mi?

Mahkemelerin genel uygulamasını yazmıştım. Dava konusunu ve miktarn neden az bulunduğunu bilmeden ayrıntı yazmak mümkün değil...

Saygılarımla
Old 13-04-2007, 13:52   #5
Av. BNK

Ne olursa olsun başka bilirkişi heyeti isteyin. Maalesef İstanbul'daki bilirkişiler bunu hep yapıyor. Aynı bilirkişinin önceki raporundan farklı bir rapor vermesi bence beklenemez.
Old 13-04-2007, 13:56   #6
Av.Şule Pınar Narin

Alıntı:
Yazan gogolos
sayın meslekdaşlarım;

Sayın meslektaşım,raporda alacak miktarının neye göre değerlendirildiği net olarak ortaya konmadıysa, sadece alacak miktarı belirtilmek suretiyle rapor düzenlendiyse ek rapor istemenizin uygun olacağı kanaatındayım.
Old 13-04-2007, 13:58   #7
av.murat kalkan

Sn gogolos, talebinizi kademeli yapmanızda fayda var kanaatindeyim. Eğer, bilirkişi raporunda açık bir çelişki varsa veya duruma göre, bilirkişinin dava konusunda uzman olmadığını düşünüyorsanız önce yeni bir bilirkişi isteyin, bu talebiniz kabul edilmediği takdirde ise itirazlarınız doğrultusunda ek rapor alınmasını talep edin.
Saygılarımla,
Old 13-04-2007, 19:50   #8
Av.Ayse E.

av. murat kalkan meslaktasıma katılmakla beraber madem alacagınızın varlıgı raporda mevcut o halde ikinci bilirkişiyi ''uzmanlıgı hesap bilirkisisi olan bılırkısı'' olmasını ıstemekte yarar var...diye düsünüyorum...saygılarımla...
Old 13-04-2007, 22:34   #9
irfan AYDIN

Varsayılan Raporda maddi hatanın varlığını ileri sürün

Sn.GOGOLOS
Arkadaşlar konuyu yeterince açıklığa kavuşturmuşlar.
Ben de arkadaşların görüşlerine katıldığı ifade ettikten sonra;
1-Öncelikle raporda maddi hata bulunduğu ve bu hatanın giderilmesi gerektiği naip hakime hatırlatılmalı ve esasa dair görüşlerinizi maddi hata düzeltildikten ya da bu doğrultudaki isteminiz reddedildikten sonra dile getireceğiniz mahkemeye bildirilmelidir.
2-Bilirkişi raporunun, raporu düzenleyen tarafından düzeltilmesi yolundaki isteminiz yerine getirilmediği takdirde,bilirkişinin uzmanlığı da dahil olmak üzere esasa dair iddialarınızı içeren bir dilekçe ile bilirkişi ya da heyetinin değiştirilmesi dahil her tür isteminizi içeren bir dilekçeyle rapora itiraz edilmelidir..
Diye düşündüğümü belirtmek istedim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi