Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

başka şirket üzerinden faturalandırma

Yanıt
Old 01-12-2011, 16:44   #1
harkan

 
Varsayılan başka şirket üzerinden faturalandırma

x tekstil üretim şirketi kendisine ait fabrikada kendi işçileri eliyle ürettiği malları yoğun borçlarından kurtulmak amacıyla y şirketine ait faturalarla satıcılara göndermekte , dolayısıyla satım bedelleri y şirketinin hesabına yatmaktadır..

x şirketi y şirketine pazarlama ya da fason üretim vb.. herhangi bir fatura düzenlememiştir,

bu husus vergi mevzuatı açısından nasıl değerlendirilir?
Old 14-12-2011, 16:08   #2
hkaraca

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan harkan
x tekstil üretim şirketi kendisine ait fabrikada kendi işçileri eliyle ürettiği malları yoğun borçlarından kurtulmak amacıyla y şirketine ait faturalarla satıcılara göndermekte , dolayısıyla satım bedelleri y şirketinin hesabına yatmaktadır..

x şirketi y şirketine pazarlama ya da fason üretim vb.. herhangi bir fatura düzenlememiştir,

bu husus vergi mevzuatı açısından nasıl değerlendirilir?

harkan bey, yoğun borçlarından dolayı bu şekilde bir yol izlemektense, y şirketine faturalarını kesmesi ve alacağını nakit olarak hemen kapatması daha uygun olacaktır.
Aksi taktirde x şirketinin stoklarının şişmesine ve y şirketininde ay sonunda katma değer vergisiyle geçici vergi dönemlerinde kurumlar vergisi ile karşı karşıya kalması kaçınılmazdır.
Şayet bu şekilde devam ederse konusu o kadar uzunki neresinden tutarsanız tutun ileride olabilecek bir vergi incelemesinde x şirketine değilde y şirketine ağır vergi yükü ve vergi ziyaı cezaları kesilebilecektir.
Old 16-12-2011, 06:49   #3
Evren Osman

 
Varsayılan

Bir mali musavir olarak oncellikle size sunu söylemek isterim . Vergide olayların gercek mahiyeti esastır (213 sayılı vuk madde -3)
yani vergi usul kanunu gercek ne ise onu bulun ve vergilendirin der
Burada değerli arkadaşiminda dediği gibi neresinden baksan hatalı bir işlem
Bilanço ve gelir tablosunda gercege uygun olmayan işlemlerin sonucları yansıyacak ve bu tablolar doğruluğunu kaybedecek
Hele yeni turk ticaret kanunu beklediğimiz bu günlerde bu sekilde işlemler hem vergi matrahının asindirilmasi hem de kamuoyunu yanıltma anlamında sorun yaratmaktadir
Vuk kanununun 3-30 ve 359 uncu maddelerine bakmanızı öneririm
Old 16-12-2011, 20:22   #4
YALÇIN ÖNDER

 
Varsayılan SuÇ

Alıntı:
Yazan harkan
bu husus vergi mevzuatı açısından nasıl değerlendirilir?
(Kaçakçılık, Vergi ziyaı ve usulsüzlük şkelinde) SUÇ olarak değerlendirilir.
Old 29-06-2012, 19:41   #5
Av. Gül Kadı

 
Varsayılan

x-y ve mal sattıkları diğer kişi ve kurumların tamamının başı dertte demektir. mal satılan kişilere z diyelim. vergi müfettişi bir gün z firmaya sorar;malları nereden aldınız. y firmasından cevabını alınca oraya inceleme gider. eğer üretimi yapacak hammadde girişi yoksa yeterince işçi çalıştırmamışsa, makina ve techisatı yoksa kaydi envanter yapılarak faturaların gerçeği yansıtmadığı ya da gerçek bir alış verişin ürünü olmadığı gerekçesiyle sahte belge düzenlemekten cezalı tarhiyat önerir. sonra z ye gider alışverişin gerçek olmadığını tespit eden ilk raporu baz alarak bir cezalı tarhiyatta ona önerir. özel usulsüzlük cezası da önerir. ifadelerden öğrenebilirse x firmasına ulaşırsa ona da bir tarhiyat önerir. vergi suçu raporu düzenler ve 213 s.y. 359 maddesinde sayılan suçlardan yargılanması için başkanlık makamına durumu bildirir. ancak cezalı tarhiyat yargılamayı gerektirir işlem olduğundan uygulamada yapılacak eksiklik ve usulsüzlükler tarhiyatların yargı kararı ile terkin edilmesine sebep olabilecektir. selamlar-saygılar...
Old 11-07-2012, 16:05   #6
Gürkan3301

 
Varsayılan

Yetkili memurların genelde ilk çalışmaları envanter, hasılat ve ilk madde malzeme listelerinin adet yada diğer ölçü birimleri bazında oluşturulmasıdır. Örneğin, 100 birim ilk madde alış varsa 100 birim satışın olması yada 80 birim satış varsa, stokta 20 birimlik ilk madde olması gerekmektedir.

Mezkur şirketin, örneğin stoklarında olması gereken 1.000,00 adet ilk madde mevcut değildir. Sebebi ise ürettiği malları kendisi değil de Y şirketi satmaktadır.Dolayısıyla X şirketi faturasız satış yapmaktan doğrudan vergi ziyaı cezasıyla karşı karşıya kalacaktır.

Sonuç olarak ne amaçla yapılırsa yapılsın mezkur işlemin makul ve yasal bir boyutu yoktur. Kanımızca tespit halinde vergi ziyaı cezası kaçınılmazdır.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Limited şirket ortağı başka bir şirkette ssklı olarak çalışabilir mi? senemü Meslektaşların Soruları 2 28-05-2011 15:35
anonim şirketin ortakları başka şirket kurmuş, borç için bu şirkete gidilebilir mi? Av. çağlar bildirici Meslektaşların Soruları 6 19-09-2008 18:11
Borçlu limited şirket ortağının başka bir şirkette müdür olması Turaney Meslektaşların Soruları 2 22-07-2008 16:29
Bir şirket başka şirketin keşideci olduğu çeke kefil olabilir mi? Semanur Meslektaşların Soruları 1 30-01-2008 17:59


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04145408 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.