Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

İftirada kanıtlama yükü kimdedir?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-08-2012, 10:52   #1
Konukiftira

Varsayılan İftirada kanıtlama yükü kimdedir?

merhabalar kolaygelsin 8 aylık evliliğimi eşim beni darp ettiği için 2 ay önce boşanma davası açtım maddi manevi tazminat talep ettim şimdi ise darp ettiğinden tazminat ödeyecek diye benim eski erkek arkadaşımla daha önceden aynı evi paylaştığımı onunla birlikte olduğumu bütün akrabalarına söylüyor ki yalan ve çirkin iftfralar atıyor daha önceden böyle uygunsuz bir birlikteliğimin olmadığını nasıl kanıtlayabilirim adli tıp anlarmı böle bir durumun önceden olup olmadığını çok zor durumdayım yanıtlarsanız sevirim.şimdiden teşekkür ederim.
Old 18-08-2012, 11:50   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konukiftira
merhabalar kolaygelsin 8 aylık evliliğimi eşim beni darp ettiği için 2 ay önce boşanma davası açtım maddi manevi tazminat talep ettim şimdi ise darp ettiğinden tazminat ödeyecek diye benim eski erkek arkadaşımla daha önceden aynı evi paylaştığımı onunla birlikte olduğumu bütün akrabalarına söylüyor ki yalan ve çirkin iftfralar atıyor daha önceden böyle uygunsuz bir birlikteliğimin olmadığını nasıl kanıtlayabilirim adli tıp anlarmı böle bir durumun önceden olup olmadığını çok zor durumdayım yanıtlarsanız sevirim.şimdiden teşekkür ederim.

Sayın konuk,
Eşinizin bu tür söylemleri hakaret suçunu oluşturur. Dilerseniz şikayetçi olabilirsiniz.
"Olmayan bir şeyin olmadığının" tıbben kanıtlanması ise mümkün değildir.
Davalarınızı bir avukatla birlikte yürütmeniz yararınızadır.
Old 25-08-2012, 08:22   #3
Konuk

Varsayılan İftİra

peki böyle hayal ürünü bi olayı hakimin karşısında söylerse hakkında dava açabilirmiyim namusuma dil uzattığı için suçlu olurmu
Old 25-08-2012, 11:43   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
peki böyle hayal ürünü bi olayı hakimin karşısında söylerse hakkında dava açabilirmiyim namusuma dil uzattığı için suçlu olurmu

Sayın konuk,
Günlük dilde "iftira" olarak nitelenen bu tür gerçek dışı beyanlar hukuki anlamda iftira değil, hakaret suçunu oluşturur.

İftira suçunun (TCK 267) oluşması için gerekli maddi unsur, sanığın işlenmediğini bildiği bir suç hakkında yetkili makamlara ihbar veya şikayette bulunması ya da basın ve yayın yoluyla bu isnadın yapılmasıdır. Burada ceza hukuku açısından iftira değil, hakaret suçu sözkonusu olabilir.

Boşanma davalarında bu iddianın ileri sürülmesi tek başına suç oluşturmaz. Çünkü davalarda iddia ve savunma dokunulmazlığı vardır. Ancak bu dokunulmazlığın sınırı aşılmış, iddialar kişilik haklarına saldırı niteliği almışsa, hakaret suçu oluşur. Bu durumda hem şikayet hem de tazminat talep etme haklarınız doğar.

Benzer bir soru ve yanıtlar için bakınız: http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=27931

Bir avukatla birlikte yol almanızı yeniden öneririm.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi