Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Kavga Esnasında Eşim Beni Dışarı Atsa Çoçuğumu Alabilirmiyim?

Konuyu Kilitleyin
Old 06-01-2008, 14:29   #1
Konuk

Varsayılan Kavga Esnasında Eşim Beni Dışarı Atsa Çoçuğumu Alabilirmiyim?

merhaba eşim her defasında kavga esnasında seni kapının önüne koyarım sana 3 buçuk aylık olan çoçuğumuzu sana vermem diya tehdit ediyor böyle bir durumda polisten yardım istemiş olsam polisten yardım alıp bebeğimi alıp ailemin yanına dönebilirmiyim eşimle resmi nikahımız var
Old 06-01-2008, 14:52   #2
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Eşinize boşanma davası açabilirsiniz. Çocuğunuzu alıp ailenizin yanına gidip, davanızı ondan sonra açarsınız. Evden ayrılırken çocuğunuzu almanız eşiniz dolayısıyla olanaklı olmazsa bile, 3,5 aylık bebeğin velayetini hakim muhtemelen yaş küçüklüğü, anne bakım, şefkatine muhtaçluık nedeniyle zaten size verecektir. Dava süresince tedbir ve eğer çalışmıyorsanız -yahut çalışıyor olsanız dahi boşanmayla yoksulluğa düşecekseniz- sonrasında kendiniz için yoksulluk nafakası, çocuğunuz için de iştirak nafakası talep edebilirsiniz. Eşiniz çalışmıyor olsa bile hakim müşterek çocuk için nafakaya hükmedecektir.

Kavga esnasında şiddet de görüyorsanız, adli rapor almanızda boşanma davası esnasında fayda var. Boşanmak istemiyor yalnızca ayrı yaşamak istiyorsanız bunun için de başka bir dava açabilirsiniz.

Dava kararınızı verdikten sonra mutlaka bir avukata danışmalısınız. Mali durumunuz uygun değilse , yaşadığınız yer baro temsilciliğine müracaat ettiğini,z takdirde size ücretsiz olarak Baro tarafından vekil tayin edilecektir.

Saygılarımla...
Old 06-01-2008, 15:15   #3
Doç. Dr. Özge Yücel

Ek olarak Ailenin Korunmasına Dair Kanun hükümlerine göre aile mahkemesi yargıcından şu önlemlerden gerekli olanların alınmasını isteyebilirsiniz. Bu yasa aile içi şiddeti engellmek amacıyla çıkarılmıştır.

Kusurlu eşin veya diğer aile bireyinin;

a) Aile bireylerine karşı şiddete veya korkuya yönelik söz ve davranışlarda bulunmaması,

b) Müşterek evden uzaklaştırılarak bu evin diğer aile bireylerine tahsisi ile bu bireylerin
birlikte ya da ayrı oturmakta olduğu eve veya işyerlerine yaklaşmaması,

c) Aile bireylerinin eşyalarına zarar vermemesi,

ç) Aile bireylerini iletişim araçları ile rahatsız etmemesi,

d) Varsa silah veya benzeri araçlarını genel kolluk kuvvetlerine teslim etmesi,

e) Alkollü veya uyuşturucu herhangi bir madde kullanılmış olarak şiddet mağdurunun yaşamakta olduğu konuta veya işyerine gelmemesi veya bu yerlerde bu maddeleri kullanmaması,

f) Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması.

Bu önlemlerin süresi en çok 6 ay olabilir.

Bu önlemlere uyulmadığı takdirde hapis cezasıyla cezalandırılır.

Bu yasa kapsamındaki başvurular ve kararın uygulanması harca tabi değildir.

Ayrıca bu yasaya göre tedbir nafakasına karar verilmesini isteyebilirsiniz.

Ayrıca evlilik birliğiniz devam ettiği sürece yaşadığınız konut Medeni Kanun'a göre aile konutu olduğu için sizi kapı dışarı edemez. Eğer oturduğunuz ev kira ise kiralayana-ev sahibine yapacağınız yazılı bildirimle kira sözleşmesinin tarafı haline gelirsiniz ve eşiniz sizin rızanız olmadan sözleşmeyi feshedemez.
Eğer oturduğunuz ev eşinize aitse aile mahkemesinden aile konutu olarak özgülenmesine ilişkin karar verilmesini isteyebilirsiniz, bu kararı tapu sicilinde işletirseniz yine evlilik süresince hatta boşanma kararı kesinleşene dek sizin rızanız olmadan başkasına devredilemeyeceği gibi evden dışarı da çıkarılmanız mümkün değildir.

Boşanma davası açmaya karar verirseniz davanızda velayetin kendinize verilmesini, çocuğunuz için iştirak ve kendiniz için yoksulluk nafakası, koşulları varsa maddi-manevi tazminat verilmesini, dava boyunca tedbir nafakası verilmesini isteyebilirsiniz.

Velayet size verilirse çocuğu kaçırması Türk Ceza Kanunu'na göre bir suçtur, şikayet hakkınızı kullanabilirsiniz.

Ayrıca boşanma davası açmasanız bile Medeni Kanuna göre babanın çocuğa karşı yükümlülüklerini ağır biçimde savsaklaması halinde yargıçtan babanın velayetinin kaldırılmasını isteyebilirsiniz. Eğer velayet kaldırılırsa tek başına veli olursunuz, çocuğu kaçırması halinde yine suç işlemiş olur.

Haklarınızı güvenle kullanabilmeniz için bir avukattan yardım almanızı, eğer mali gücünüz elvermiyorsa baroların adli yardım birimine başvurmanızı öneriyorum. Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi