Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kayıp Yönetim Planı

Yanıt
Old 18-10-2007, 17:17   #1
hera2274

Varsayılan Kayıp Yönetim Planı

Merhaba Arkadaşlar;
Benim sorunum Kat Mülkiyeti ile İlgili ve bir kaç soru şeklinde olucak.
1- Müvekkillerim bir sitenin yönetimini yeni devrarldılar ve eski yöneticinin bazı usulsüz işlemlerini tespit ettiler. Bu nedenle de yönetici hakkında alacak davası açmak istiyoruz.Bu davayı açtığımız taktirde mahkeme tapudan yönetim planını celp etmek istiyecektir. Ancak bizim araştırmalarımızda yönetim planı tapudaki dosyanın içinde yok, kaybolmuş.İşin kötüsü kimse de bir örneği de yok hoş kabul görmez ya..Neyse yeni bir yönetim planı oluşturulması gerekiyor. Bunu mahkemeden mi istemem gerekiyor. Mahkemeye başvurmadan kat maliklerinin oybirliği ile yeni bir yönetim planı oluşturamazmıyım
2-Yönetim planı oluşturulduğunu kabul ettiğimiz durumda, eski yöneticinin usulsüz işlemleri için geçerli yönetim planı yenisi değil kayıp olan olacak bu durumda hakim KMK'ya göre mi karar verir.
3-Bu arada denetçini hazırladığı denitim raporunda da bilgiler yanlış. Denetçi içinde alacak talebinde bulunabilirmiyim.Yoksa onun hakkında cezai sorumluluk davası mı açabilirim.
Şimdiden herkese teşekkürler ve iyi çalışmalar.
Old 20-10-2007, 00:58   #2
R.Acar

1. sorunuz; Öncelikle Belediye'den yönetim planınızın bir örneğini bulabilmeniz mümkün olabilir diye düşünüyorum. Çünkü Yapı kullanma izin belgesi alınırken istenen belgeler arasında binanı projesi ile yönetim planı da bulunuyor diye biliyorum.
Eğer orada da bulamazsanız oybirliği ile yeni bir yönetim planı hazırlayabilirsiniz (Genellikle kırtasiyelerde bulunan hazır kitapçık şeklinde yönetim planları kat maliklerince imzalanmak suretiyle oluşturuluyor).
Hatta oy birliği sağlayamazsanız tapuda kayıtlı yönetim planının değiştirilmesi şeklinde bir karar alıp 4/5 çoğunlukla da bu işlem yapılabilir. (KMK.28.m.).
Ancak bu kararın mutlaka usulune uygun kat malikleri kurulu toplantısı ile alınması gerekiyor. Mahkemeler bunu genellikle önşart kabul ediyor. Özellikle itiraz halinde toplantı duyurusunun yapılmasına ilişkin şekil şartları mahkemece inceleniyor.
2. sorunuza gelince " kat irtifaklı anataşınmazda yönetim planının bulunmaması kat irtifakı hükümlerinin uygulanmasına engel değildir. Kat malikleri arasında bu konuda oybirliği sağlanıncaya kadar anataşınmaz, kat malikleri kurulu kararları ve yasa hükümleri doğrultusunda yönetilir" denmektedir.
(Y.18H.D.nin 30.04.1998 gün ve 1998/2574 E., 1998/4626 K.
kararını bulabilirseniz bu konularda size yardımcı olacaktır. Bende Yargıtay kararları içeren programlar olmadığından buraya kararı alamıyorum)
3. soru Yönetim kurulunda yönetici ile birlikte denetçi de bulunduğundan denetçinin de hukuki ve yasal sorumluluğu vardır. Ona karşı da dava açılabilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi