Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

şirketin işyeri ihtiyacı nedeni ile tahliye davası açması

Yanıt
Old 14-05-2012, 15:09   #1
burcusevgi

Varsayılan şirketin işyeri ihtiyacı nedeni ile tahliye davası açması

Merhabalar,

Konu hakkında bilgisi olan meslektaşlarımdan ricam, müvekkil şirket bir kiracısını tahliye ettirmek istiyor.bu nedenle işyeri ihtiyacı nedeni ile tahliye davası açmayı düşünüyoruz. ancak bu dava süresi genelde kira sözleşmesinin bitiminden itibaren 1 ay dense de, işyeri ihtiyacı kira süresince doğmuş olamaz mı? yani bu bir ay geçmiş olsa da açabilir miyiz? ayrıca bir şirketin böyle bir dava açıp kazanmışlığı var mıdır? ben Yargıtay kararı bulamadım da..şimdiden teşekkürler..bende araştırmalarıma devam ediyorum
Old 14-05-2012, 16:14   #3
ayse1728

şayet 3 ay öncesinden feshi ihbarda bulunulmuş olsa idi o zaman 1 aylık süre işlemeyecek ve yeni kira dönemi içinde her zaman dava açılabilecek idi diye biliyorum.
Old 14-05-2012, 16:39   #4
limpid

Alıntı:
Yazan burcusevgi
Merhabalar,

Konu hakkında bilgisi olan meslektaşlarımdan ricam, müvekkil şirket bir kiracısını tahliye ettirmek istiyor.bu nedenle işyeri ihtiyacı nedeni ile tahliye davası açmayı düşünüyoruz. ancak bu dava süresi genelde kira sözleşmesinin bitiminden itibaren 1 ay dense de, işyeri ihtiyacı kira süresince doğmuş olamaz mı? yani bu bir ay geçmiş olsa da açabilir miyiz? ayrıca bir şirketin böyle bir dava açıp kazanmışlığı var mıdır? ben Yargıtay kararı bulamadım da..şimdiden teşekkürler..bende araştırmalarıma devam ediyorum

aynı türden bir davayı ben de açacağım ancak bizimki yeni iktisap sebebiyle olacak. 6 ay sonunu bekliyorum. bilindiği üzere yeni iktisap tek başına tahliye sebebi olmayıp sadece kira dönemi sonunu bekleme zorunluluğunu kaldırıyor. kısaca ihtiyacı ispat şart. ben de arkadaşlara katılıyorum. benimde bildiğim kira dönemi sonunu beklemeniz gerekiyor. bir de şunu eklemek istiyorum bu tür davalarda hakimlerin ilk baktığı şey müvekkilinizin aynı ilde veya duruma göre ilçede aynı nitelikte bir gayrimenkulünün olup olmadığı. hemen tapu kayıtlarını istiyorlar.
Old 14-05-2012, 17:33   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan burcusevgi
Merhabalar,

Kira süresi bitmeden ihtarname keşide edilmemişse, 1 aylık süre geçtikten sonra dava açılamaz. Süre re'sen gözetilmektedir. Ayrıca şirketlerin kendisine ait taşınmazlar için açmış oldukları ve kazandıkları pekçok dava vardır.
Old 14-05-2012, 17:33   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan ayse1728
şayet 3 ay öncesinden feshi ihbarda bulunulmuş olsa idi o zaman 1 aylık süre işlemeyecek ve yeni kira dönemi içinde her zaman dava açılabilecek idi diye biliyorum.

Neden 3 ay?
Old 15-05-2012, 07:58   #7
ayse1728

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Neden 3 ay?

genel fesih süresi 3 ay öncesinden haklı ihtar ya hani 6 aydan uzun süren bir kira sözleşmesidir diye tahmin etmiştim yanlış biliyorsam yada atladığım bir şey varsa düzeltmenizi rica ederim.
Old 15-05-2012, 09:58   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan ayse1728
genel fesih süresi 3 ay öncesinden haklı ihtar ya hani 6 aydan uzun süren bir kira sözleşmesidir diye tahmin etmiştim yanlış biliyorsam yada atladığım bir şey varsa düzeltmenizi rica ederim.

B.K na tabi taşınmazlar için gerekli süreleri yazmış gibisiniz.6570 S.K.na tabi taşınmazlardaki süre, (kiracı bakımından) sözleşmenin bitiminden en az 15 gün önce yeterlidir. Bu süre sözleşme ile uzatılamaz.
Old 21-05-2012, 11:28   #9
burcusevgi

Avukat Suat bey,

öncelikle site ilgililerine belirtmek isterim ki meslektaşlar cevap vermedi diye düşünürken burda bazı tartışmalar gerçekleşmiş.Daha önce bana mail geldiği için bu sefer gelmeyince takip edemedim.

Şunu belirtmek isterim, kira dönemi 1 nisanda bitiyor. ancak biz ağustos ayında ihtiyacımız var çıkın içerikli bir ihtarname gönderdik.yeni iktisap değildir kiracımıza açıyoruz. bu durumda kira dönemi yani 1 nisandan sonra tabi ki 1 aylık süre geçti

sizce dava açsak süre yönünden red olur mu?
şimdiden teşekkürler..
Old 21-05-2012, 11:35   #10
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan burcusevgi
Avukat Suat bey,

öncelikle site ilgililerine belirtmek isterim ki meslektaşlar cevap vermedi diye düşünürken burda bazı tartışmalar gerçekleşmiş.Daha önce bana mail geldiği için bu sefer gelmeyince takip edemedim.

Şunu belirtmek isterim, kira dönemi 1 nisanda bitiyor. ancak biz ağustos ayında ihtiyacımız var çıkın içerikli bir ihtarname gönderdik.yeni iktisap değildir kiracımıza açıyoruz. bu durumda kira dönemi yani 1 nisandan sonra tabi ki 1 aylık süre geçti

sizce dava açsak süre yönünden red olur mu?
şimdiden teşekkürler..

Ağustosta çektiğiniz ihtarnamede " 1 Nisan 2012 tarihinde bitecek olan kontrat süresini uzatmayacağız. Çünkü mecura kendi ihtiyacımız var" şeklinde bir ifadede bulunduysanız 1 yıllık süre geçse de halen dava açabilirsiniz. Yani ihtarnamenin içeriği önemlidir.
Old 21-05-2012, 11:57   #11
burcusevgi

Suat Bey,

aynen ifade ettiğiniz içerikte bir ihtarname idi. Kira süresini uzatmayacağımız ve de ihtiyacımız olduğunu yazmış idim.

cevabınız beni mutlu etti teşekürler...

bir kez daha yeterince araştırma ve okuma yapmadan ihtarname dahi gönderilmemesi gerektiğini anlamış oldum bu sayede...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi