Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Avukatlar Arasındaki Yazışma Delil Olabilir Mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-08-2012, 09:13   #1
Ahmetochi

Varsayılan Avukatlar Arasındaki Yazışma Delil Olabilir Mi?

Sayın meslektaşlarım,
Bir meslektaşımızla dava açılmadan önce mailleştik ve sonuç olarak anlaşamadık ve sayın meslektaş dava açtı. Bu davada bizimle olan mail yazışmalarımızı delil olarak kullanmak istiyor ve bu yazışmalarımızı mahkemeye sundu. Sizce bu yazışmaların delil olarak kullanılmasında bir engel var mıdır? Saygılarımla.
Old 07-08-2012, 09:27   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Ahmetochi
Sayın meslektaşlarım,
Bir meslektaşımızla dava açılmadan önce mailleştik ve sonuç olarak anlaşamadık ve sayın meslektaş dava açtı. Bu davada bizimle olan mail yazışmalarımızı delil olarak kullanmak istiyor ve bu yazışmalarımızı mahkemeye sundu. Sizce bu yazışmaların delil olarak kullanılmasında bir engel var mıdır? Saygılarımla.

Soruda davanın ve dava öncesi sulh görüşmelerinin konusu ve içeriği belli değil. Eğer bu görüşmeler davalı vekili olarak sizin ikrarınıza delil olarak kullanılmak isteniyorsa HMK 188/son buna engeldir. Diğer hususlarda delil olarak kullanılabilir.
Old 07-08-2012, 09:32   #3
Ahmetochi

Sn. Aladağ çok teşekkür ederim. Evet sorumuz ikrarla ilgiliydi. Sulh görüşmeleri yaparken ikrar ettiğimiz bir olgu içindi. Saygılarımla.
Old 07-08-2012, 09:41   #4
bilal_gedikci

Günümüzde mail bir haberleşme aracı olarak sıkça kullanılmaktadır.
Bu durumun Sizin rızanız dışında bu haberleşme kayıtları mahkemeye sunulmak suretiyle ifşa edildiği için haberleşmenin gizliliğini ihlal suçunu oluşturacağı kanaatindeyim. Sonuçta dava sizin doğrudan taraf olduğunuz bir dava değil. Bu bağlamda mahkemeye sunulan delillerin hukuka aykırı delil olduğunu ileri sürerek dosyadan çıkartılmasını talep edebilirsiniz diye düşünüyorum.
Ayrıca bahsettiğiniz olayın Avukatlık Meslek Kuralları ile ne kadar bağdaştığı da tartışılır.
Old 07-08-2012, 09:56   #5
Ahmetochi

Alıntı:
Yazan bilal_gedikci
Bu durumun Sizin rızanız dışında bu haberleşme kayıtları mahkemeye sunulmak suretiyle ifşa edildiği için haberleşmenin gizliliğini ihlal suçunu oluşturacağı kanaatindeyim. Sonuçta dava sizin doğrudan taraf olduğunuz bir dava değil. Bu bağlamda mahkemeye sunulan delillerin hukuka aykırı delil olduğunu ileri sürerek dosyadan çıkartılmasını talep edebilirsiniz diye düşünüyorum.
Ayrıca bahsettiğiniz olayın Avukatlık Meslek Kuralları ile ne kadar bağdaştığı da tartışılır.

Sn Gedikci,
Aslında bahsetmek istemiyordum fakat siz yazdıktan sonra içimi dökme gereksinimi duydum. Yüzyüze görüşmekten sürekli imtina eden sayın meslektaşım maalesef bu tür bir komploya beni çekmek istemektedir. Her konuda anlaştığımız, daha cevap dilekçesinde kabul ettiğimiz bir davada aramızdaki mailleri mahkemeye sunmak meslek kurallarıyla tabi ki de bağdaşmayacaktır. Tabi ki haberleşmenin gizliliği söz konusu ve bu gizlilik ihlal edilmiş. Ben bu ifşa yönünden şikayet hakkımın olduğunu biliyorum ama davada delil olarak kullanılması bakımından biraz şüphe duymuştum.
Temel olarak burada kaybedilecek şey davanın konusu olan maddi olgu değil, meslektaşıma olan saygı ve güvendir. Soruyu ilk sorarken manevi çöküntümü içimde tutmak istedim fakat olmadı. Teşekkür ve saygılarımla.
Old 07-08-2012, 10:09   #6
Av.Cengiz Aladağ

Bu sorudaki maillerin delil olarak kullanılması, haberleşmenin gizliliğini ihlal ya da haberleşmenin alenen ifşaı suçlarını oluşturmaz.
Old 07-08-2012, 10:33   #7
bilal_gedikci

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Bu sorudaki maillerin delil olarak kullanılması, haberleşmenin gizliliğini ihlal ya da haberleşmenin alenen ifşaı suçlarını oluşturmaz.

Teşekkürler Sayın Aladağ,
Yanlız göüşünüzün gerekçesini de açıklarsanız istifade etmiş oluruz.
Old 07-08-2012, 10:57   #8
Ahmetochi

http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=1220

Sn Aladağ'ın eklediği şerh. Fakat Sn Aladağ burada mahkemeye verilebilecek olsa dahi benim davacı ya da davalı olarak taraf olmamam hususunu göz önüne almamız ve ona göre düşünmemiz gerekmez mi.
Old 07-08-2012, 11:16   #9
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Ahmetochi
http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=1220

Sn Aladağ'ın eklediği şerh. Fakat Sn Aladağ burada mahkemeye verilebilecek olsa dahi benim davacı ya da davalı olarak taraf olmamam hususunu göz önüne almamız ve ona göre düşünmemiz gerekmez mi.

Yukarıdaki görüşümün dayanağı madde gerekçesine işaret ettiğiniz için teşekkür ederim.
Sorunuza gelince; görüşmenin iki tarafı da vekil olarak hareket ettiğine göre, ortada bir sorun yoktur. Bir başka deyişle, e-posta yolu ile yazışma, iki avukat arasında ve müvekkillerinin uyuşmazlığı konusunda olduğundan delil niteliği taşıyabilir (İkrar hususunda yukarıda belirttiğim istisna hariç elbette.) ve bu yazışmanın mahkemeye sunulması herhangi bir suç olusturmaz.
Old 07-08-2012, 11:57   #10
Ahmetochi

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Yukarıdaki görüşümün dayanağı madde gerekçesine işaret ettiğiniz için teşekkür ederim.
Sorunuza gelince; görüşmenin iki tarafı da vekil olarak hareket ettiğine göre, ortada bir sorun yoktur. Bir başka deyişle, e-posta yolu ile yazışma, iki avukat arasında ve müvekkillerinin uyuşmazlığı konusunda olduğundan delil niteliği taşıyabilir (İkrar hususunda yukarıda belirttiğim istisna hariç elbette.) ve bu yazışmanın mahkemeye sunulması herhangi bir suç olusturmaz.

Rica ederim. Değerli görüşleriniz için de ayrıca teşekkür ederim. Saygılarımla.
Old 07-08-2012, 12:06   #11
Gemici

Alıntı:
Yazan bilal_gedikci
Ayrıca bahsettiğiniz olayın Avukatlık Meslek Kuralları ile ne kadar bağdaştığı da tartışılır

Sayın Av.Cengiz Aladağ'ın görüşüne katılıyorum.

Olayda özel hayata ait bir haberleşme yok. Mesleki bir haberleşmenin taraflardan birisi tarafından mahkemede delil olarak kullanılması haberleşmenin gizliliği olarak nitelendirilemez düşüncesindeyim.

Saygılarımla
Old 07-08-2012, 12:19   #12
Av.Çirem NACZİTİT

Sn. Ahmetochi,

HMK

Delil başlangıcı

MADDE 202- (1) Senetle ispat zorunluluğu bulunan hâllerde delil başlangıcı bulunursa tanık dinlenebilir.

(2) Delil başlangıcı, iddia konusu hukuki işlemin tamamen ispatına yeterli olmamakla birlikte, söz konusu hukuki işlemi muhtemel gösteren ve kendisine karşı ileri sürülen kimse veya temsilcisi tarafından verilmiş veya gönderilmiş belgedir.

HMK

Belge

MADDE 199- (1) Uyuşmazlık konusu vakıaları ispata elverişli yazılı veya basılı metin, senet, çizim, plan, kroki, fotoğraf, film, görüntü veya ses kaydı gibi veriler ile elektronik ortamdaki veriler ve bunlara benzer bilgi taşıyıcıları bu Kanuna göre belgedir.

Dolayısıyla tarafınızca karşı tarafa gönderilen elektronik yazışmalar belge nitelinde olup; delil başlangıcı olarak kullanılıp, tanıkla beraber ispat edilebilir.
Old 07-08-2012, 12:23   #13
bilal_gedikci

Konunun amacı dışına çıkması nedeniyle sayın Ahmetochi'den özür diliyorum. Konunu belki başka bir başlıkta tartışılması gerekirdi.
Haberleşmenin gizliliğini ihlal suçunun oluşması için haberleşmenin özel hayata ilişkin olması gerekmez. Özel hayatın gizliliği ayrı bir konudur. Yapılan görüşmeler haberleşme niteliğindedir. Taraflar telefonla konuşmamışlar da mail yoluyla haberleşmişlerdir. Görüşmenin işle ilgili olmasının bir önemi yoktur.
Aksi bir düşünce halinde müvekkilinizle yaptığınız herhangi bir iş görüşmesinin müvekkiliniz veya başka birisi ifşa edilmesi bir sorun yaratmayacaktır.
Saygılarımla,
Old 07-08-2012, 12:41   #14
Ahmetochi

Sn Gedikci'nin de belirttiği gibi gizliliğin ihlali aslında başka bir başlıkta tartışılabilirdi, ben de ilk etapta kanun metnini okuyunca şikayet hakkı doğar gibi bir düşünceye sahip oldum fakat aslında şikayet de etmeyecek olmama rağmen meslektaşın genel olarak kötü bir tutum içinde olmasından dolayı biraz da "sinirle" o yönde düşündüm. Sonuç olarak Sn Aladağın değindiği HMK 188/3 çerçevesinde değerlendirme yapacağım. İlgilenenlere teşekkür ederim. Saygılarımla
Old 07-08-2012, 13:18   #15
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan bilal_gedikci
Konunun amacı dışına çıkması nedeniyle sayın Ahmetochi'den özür diliyorum. Konunu belki başka bir başlıkta tartışılması gerekirdi.
Haberleşmenin gizliliğini ihlal suçunun oluşması için haberleşmenin özel hayata ilişkin olması gerekmez. Özel hayatın gizliliği ayrı bir konudur. Yapılan görüşmeler haberleşme niteliğindedir. Taraflar telefonla konuşmamışlar da mail yoluyla haberleşmişlerdir. Görüşmenin işle ilgili olmasının bir önemi yoktur.
Aksi bir düşünce halinde müvekkilinizle yaptığınız herhangi bir iş görüşmesinin müvekkiliniz veya başka birisi ifşa edilmesi bir sorun yaratmayacaktır.
Saygılarımla,

Madde gerekçesini okursanız belki düşünceniz değişir. Gerekçenin THS şerhindeki adresi 8. mesajdadır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi