Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Hatalı icra takibi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-02-2012, 19:46   #1
Avukat_A.K.

Varsayılan Hatalı icra takibi

Öncelikle herkese iyi akşamlar..

Kıdem tazminatına ilişkin bir davanın kısmen kabul ve kısmen reddine karar veriliyor. Ve sözkonusu kararı icraya koyuyorum. Kararda aynen şu ibare yer alıyor : (Davanın devamı esnasında davalının ölmesi nedeniyle mirasçılar davaya dahil ediliyor) "Davanın kısmen kabul ve kısmen reddiyle, .....TL nin ... tarihinden itibaren mevduata uygulanacak en yüksek faiz oranıyla dahili davalılardan VERASET İLAMINDAKİ HİSSELERİ ORANINDA MÜŞTEREKEN VE MÜTESELSİL TAHSİLİNE.."

Şimdi sorun şu ki; kararda hem veraset ilamındaki hisseleri oranında diyor hem de müteselsilen. Ben de veraset ilamındaki hisseleri oranında diyerek icra takibi başlatıyorum. Müteselsilen ibaresi takipte yer almıyor. 1 er pay sahibi olan 3 kişi ödeme yapıyor. Ama kalan 9 paya sahip kişi ödeme yapmıyor. Ve tahsil kabiliyeti de yok gibi görünüyor. Bu durumda icra takibinin açılmasında sizce bir hata var mı? Kararda geçen ibareden ben yanlış bir anlam çıkararak hatalı bir takip mi başlatmış oluyorum. Eğer ki öyleyse bu halde avukatın sözkonusu icra takibi dolayısıyla disiplin ve cezai anlamda bir sorumluluğu olur mu? Ve bu takipte tüm mirasçıları da toplam borçtan müteselsil olarak sorumlu tutmamızın bir imkanı var mı?

Yanıt veren ve ilgilenen meslektaşlarıma şimdiden teşekkürlerimi ve saygılarımı sunarım.
Old 16-02-2012, 23:18   #2
avhalit

ilk açtığınız takip dosyasının numarasını da belirtip tahsilde tekerrür olmamak kaydıyla denilerek müşterek müteselsil sorumluluğu belirtir ikinci bir takip yapıp iki takibi, ikinci takip kesinleştikten sonra birleştirirseniz sorun çözülür kanaatindeyim.
Old 17-02-2012, 16:10   #3
Av. Güneş

Hüküm icraya konulmasan önce tavzih talep edilmeliydi.
Hükmün icrası henüz tamamlanmadığına göre, 305. maddeye dayanarak mahkemeden tavzih talebinde bulunulmalı ve tavzih neticesine göre hareket edilmelidir.
Old 17-02-2012, 21:11   #4
Avukat_A.K.

Peki şu anda kararın karşı tarafca temyiz edilmiş olması nedeniyle dosya yargıtayda. Tavzih talebi için geç değil mi? Veraset ilamındaki paylar oranında tahsil etmeye çalışmak hatalı mı oluyor? Avukatın bu durumda sorumluluğu oluyor mu?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi