Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Dernek yönetim kurulu üyesi avukat aynı zamanda derneğin vekili olabilirmi ?

Yanıt
Old 12-10-2010, 11:55   #1
Avukat55

Varsayılan Dernek yönetim kurulu üyesi avukat aynı zamanda derneğin vekili olabilirmi ?

Değerli Meslektaşlarım,
Derneğin yönetim kurulu üyesi olan avukat yönetim kurulu kararı ile derneğin avukatı olabilirmi ?
Bunda herhangi sorun olurmu ?
Old 12-10-2010, 12:05   #2
Levent Cirit

Bu suretle haksız kazanç elde etmiş ise (Örneğin fahiş vekalet ücreti almış ise) bu durumda hem tazminat davası açılabilir hem de görevi kötüye kullanmaktan şikayetçi olunabilir.
Ancak derneğin zaten hukuki yardıma ihtiyacı var ve makul bir vekalet ücreti karşılığı bu hukuki yardım sunulmuşsa yapılan şeyde kanunen bir yanlışlık yoktur, olsa olsa etik değildir (diye düşünüyorum).

Eğer bu hususta daha karar verilmedi ama veirlmek üzere ise ve sorunu engellemek istiyorsanız en iyisi, yönetim kurulu yerine genel kurul kararı almak.
Old 12-10-2010, 12:07   #3
Avukat55

Dernekten maddi bir beklenti sözkonusu değil. Çok makul bir rakamla sözleşme yapılabilir. Yada sözleşme yapmaya gerek varmıdır?
Old 20-02-2012, 00:33   #4
av.bal

Sayın meslektaşım sorunuzla ilgili nasıl bir gelişme oldu öğrenebilir miyim?
Ben de bir dernek şubesinde yönetim kurulu üyesiyim ve bir idari işleme karşı iptal davası açacağız. Yönetim Kurulu üyesi olarak yetkilendirileceğim. Ayrıca vekaletname de düzenlenecek.
Siz nasıl bir yol izlediniz?
Avukatlık Kanunu 35. maddesine göre engel olmadığını düşünüyorum.

İyi çalışmalar dilerim.
Old 20-02-2012, 08:33   #5
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yönetim Kurulu üyesi olarak yetkilendirileceğim. Ayrıca vekaletname de düzenlenecek.

Dernek Tüzüğüne bakınız. Aykırı bir hüküm olacağını sanmıyorum. Örnek tüzüklerdeki ilgili madde aşağıda sunulmuştur:

Yönetim Kurulunun Görev ve Yetkileri
Yönetim kurulu aşağıdaki hususları yerine getirir.
1-Derneği temsil etmek veya bu hususta kendi üyelerinden bir veya birkaçına yetki vermek,

Eğer derneğin yönetim kurulundaki avukat derneği avukat sıfatıyla savunmak istiyorsa yönetim kurulundan derneği temsil etme yetkisini almaması daha doğru olur. Derneği temsil yetkisini başka bir yönetim kurulu üyesinin alması ve bu üyenin avukata görev vermesi daha doğru olur. Aksi halde avukat kendi kendini vekil atamış olur ki bu davranış kusur olmasa bile kuşku doğurur.

Avukatın görevi kuşkuyu ortadan kaldırmaktır.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi