Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Köy korucusunun ssk prim borcu

Yanıt
Old 04-02-2008, 14:24   #1
Av.Murat Bölükbaş

Varsayılan Köy korucusunun ssk prim borcu

Değerli meslektaşlarım,
Köy korucusunun ssk primlerinin uzun süredir yatırılmaması sebebi ile köy muhtarının şahsi mal varlığına amme alacağı olarak haciz konuluyor..Bu durum hukuka uygun mudur?Görev borcu olarak muhtarın şahsi malvarlığına haciz konulması mümkün müdür?
Korucunun SSK ya olan prim borcundan dolayı köy tüzel kişiliği malvarlığı ile sorumlu değil midir..Bilgi ve görüşlerinizi bekliyorum..
Old 08-02-2012, 17:01   #2
av.külcü

Alıntı:
Yazan Av.Murat Bölükbaş
Değerli meslektaşlarım,
Köy korucusunun ssk primlerinin uzun süredir yatırılmaması sebebi ile köy muhtarının şahsi mal varlığına amme alacağı olarak haciz konuluyor..Bu durum hukuka uygun mudur?Görev borcu olarak muhtarın şahsi malvarlığına haciz konulması mümkün müdür?
Korucunun SSK ya olan prim borcundan dolayı köy tüzel kişiliği malvarlığı ile sorumlu değil midir..Bilgi ve görüşlerinizi bekliyorum..
Merhaba Arkadaşlar,

Bugün forumda bu konuyla ilgili bilgi ararken bu maile rastladım, aynı konuda başka başlık da göremedim.
Bu soru 2008'de sorulmuş ama bugünkü tarih itibariyle benim de sorum ve sorunum ne yazık ki

Müvekkilim muhtarın şahsi aracına, korucunun kıdem tazminatı alacağı için haciz konmuş. Bence işlem yasaya aykırı..! 6183 Sayılı Yasada da "mümkün olduğuna dair" bir hükme rastlamadım.

Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevineceğim...
Şimdiden teşekkürler...
Old 17-02-2012, 16:49   #3
Av.Murat Bölükbaş

Sayın Meslektaşım
6183 sayılı yasanın 35. maddesinde 'Tüzel kişilerle küçüklerin ve kısıtlıların, vakıflar ve cemaatler gibi tüzel kişiliği olmayan teşekküllerin mal varlığından tamamen veya kısmen tahsil edilemeyen veya tahsil edilemeyeceği anlaşılan amme alacakları, kanunî temsilcilerin ve tüzel kişiliği olmayan teşekkülü idare edenlerin şâhsi mal varlıklarından bu Kanun hükümlerine göre tahsil edilir.' demektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu da anılan madde uyarınca muhtarın şahsi sorumluluğuna gitmektedir.Ancak bana göre de hatalı bir uygulamadır.

Anılan yasa maddesi uyarınca ,önce köy tüzel kişiliğinin mal varlığından amme alacağı tahsil edilmeye çalışılmalı eğer alacak tahsil edilemez ise ve tahsil edilemeyeceği anlaşılırsa köy tüzel kişiliğinin temsilcisinin şahsi sorumluluğuna gidilmesi gerektiği kanaatindeyim.
Saygılarımla.
Old 19-02-2012, 12:03   #4
av.külcü

Alıntı:
Yazan Av.Murat Bölükbaş
Ancak bana göre de hatalı bir uygulamadır.

Anılan yasa maddesi uyarınca ,önce köy tüzel kişiliğinin mal varlığından amme alacağı tahsil edilmeye çalışılmalı eğer alacak tahsil edilemez ise ve tahsil edilemeyeceği anlaşılırsa köy tüzel kişiliğinin temsilcisinin şahsi sorumluluğuna gidilmesi gerektiği kanaatindeyim.
Saygılarımla.

Bilgi için teşekkür ederim, Yasayı dikkatli okumamışım demek ki bu maddeyi görmemişim.

Yukarıya alıntıladığım görüşünüze tümüyle katılıyorum ve uygulamanın kesinlikle "hukuk"a aykırı bir uygulama olduğunu düşünüyorum.

Saygıyla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi