Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kamulaştırma işleminin tapuya şerh edilmemesi ve bedelinin ödenmemesi sonucu mağduriyetlerin çözümü nasıl olmalıdır ?

Yanıt
Old 05-10-2016, 12:48   #1
Av.Harun B.

Varsayılan Kamulaştırma işleminin tapuya şerh edilmemesi ve bedelinin ödenmemesi sonucu mağduriyetlerin çözümü nasıl olmalıdır ?

Merhabalar sevgili meslektaşlarım.

Müvekkilim 2016 yılında bir tarla satın alıyor. Tarlayı alırken tapu kayıtlarını inceliyor. Tapu tamamen temiz gözüküyor. Satış yapılıyor. Ancak tarlaya gidildiğinde tarla üzerinden elektrik nakil hattı geçtiği görülüyor.

Konuyla ilgili araştırmalar sonucunda 2007 yılında elektrik dağıtım şirketinin mahkeme kararı ile kamulaştırma yaptığı ancak bu kararı tapuya şerh ettirmediği gibi bedelini de eski tarla malikine ödemediği anlaşılıyor. Şuanda elektrik dağıtım şirketi değişmiş ancak halen kamulaştırma bedeli ödenmemiş.

Müvekkilim tarla üzerine işleri gereği bir takım yapılar yapma niyetinde ancak tarladan geçen elektrik direkleri engel oluyor. Müvekkilimin istediği bu fiili durumu ortadan kaldırmak.

Kamulaştırma işleminin tapuya şerh edilmemiş olması bu işlemi geçersiz kılmaz, bu bir gerçek. Kamulaştırma, cebri icra ve miras gibi hükmen tescil hallerinden birisidir.

Ancak benim yaklaşmak istediğim nokta, kamulaştırma bedelinin ödenmemiş olması üzerinden bir çare bulabilir miyim? Müvekkilimin derdi bu fiili durumu aşmak.

Nasıl bir yol izlemem gerektiğine bir türlü kara veremedim, sizce hukuki nitelendirme nasıl yapılmalı ?
Old 05-10-2016, 13:38   #2
av__emrah

Sayın Meslektaşım, bence elektrik nakil hattını oradan kaldırmanız mümkün görünmüyor. Fakat kamulaştırma işlemi eksikse (tebligat ..vs) kamulaştırmasız el atma davası açabilirsiniz. İyi Çalışmalar.
Old 05-10-2016, 14:02   #3
Av.Harun B.

Cevabınız için teşekkür ederim. Müvekkilim yukarıda bahsettiğim gibi tapu kaydına güvenerek almış ancak fiili durum farklı çıkmış, tabi kamulaştırma da olunca, bu hattı kaldırtmak mümkün görünmüyor. Konuyu araştırıyorum gerek forumdan gerek mevzuattan, ancak dediğiniz gibi kamulaştırma işlemlerine ilişkin yollar görülüyor. Amaç bu hattı kaldırtmak, bakalım,bilmediğim görmediğim bir yol veya bir tavsiye gelebilir, meslektaşlarımızdan.
Old 05-10-2016, 14:15   #4
olgu

Danıştay bir kararında kamulaştırmasız el atmayı bilerek satın alan yeni malik bu şekilde kabul ettiğinden tazminat davası açamaz demekte... Yargıtay'da aynı görüşü destekler mi bilemiyorum.

Tapuda her ne kadar şerh olmasa da fiilen bir el atma var, bilememe, bilememe iddiasının korunmayacağını düşünüyorum.
Old 05-10-2016, 14:20   #5
antipersonel

Taşınmaz tapu kaydında iyi niyete dayalı olarak satın alınmış bir yer. Satın alındığı tarihte tapuda herhangi bir şerh yok. Kamulaştırmasız fiili el atmadan ötürü açılacak davada direklerin kaldırılması talep edilebilir. Ancak davalı kurum bu konuda sizinle uzlaşmayabilir. Genelde de uzlaşma sağlanmıyor ve kamulaştırma bedeli ile ecri misile hükmediliyor. Eğer fazla maliyetli değil ise ve ticari bir işletme yapılacaksa ilgili elektrik idaresine dilekçe ile başvurularak kaldırılmasını talep ediniz. Muhakkak alternatif varsa olumlu döneceklerdir.
Old 05-10-2016, 14:34   #6
Av.Harun B.

Sn. olgu, teşekkürler katkınız için. Size katılıyorum neticede kamulaştırma yapılmış, bu yönde bir iddiada bulunma niyeti yok. Kamulaştırma bedelinin ödenmemesinden hareketle bu hattın kaldırılması veya yerinin değiştirilmesi mümkün olabilir mi bunun yollarını aramaktayız.

Örnek olarak irtifak haklarına ilişkin Medeni Kanun şöyle bir imkan tanımış ;

Madde 791- İrtifak hakkı yüklü taşınmazın yalnız belli bir kısmının kullanılması koşuluyla kurulmuşsa, bu taşınmazın maliki, menfaatini ispat etmek ve giderleri üstlenmek kaydıyla; irtifakın, hakkın kullanılmasını güçleştirmeyecek biçimde taşınmazın başka bir yerine naklini isteyebilir.
İrtifak hakkının kullanılacağı yer tapu kütüğünde belirtilmiş olsa bile yüklü taşınmaz maliki bu yetkiyi kullanabilir.
Mecraların bir yerden başka bir yere naklinde komşuluk hukuku kuralları da göz önünde tutulur.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi