Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ölüm halinde tazminat

Yanıt
Old 16-06-2009, 17:44   #1
qendal21

Varsayılan ölüm halinde tazminat

selamlar;
iki çocuk(17 yaşlarında) serinlemek için girdikleri nehir yanındaki kapalı küçük bir gölcükte boğulmuşlardır. gölcükte su bel hizasına kadar gelmektedir. yani takriben 1 metre civarıdır. ancak gölcük içinden bir şirket kepçe ile kum almış ve akabinde gölcüğün tam ortasında,çocukların boğulduğu kısımda 6 metrelik bir çukur açılmıştır. şirket gölcüğün yanına herhangi bir tehlike işareti bırakmamıştır. şirketin burda sorumlu olduğunu düşünerek maddi ve manevi olmak üzere bir dava açılacaktır. davada aynı zamanda belediye de hasım gösterilebilinir mi? eğer belediye sınırı içinde değil ise valiliğe karşı mı dava açılır? şirketle birlikte idare de hasım gösterilir ise dava idare mahkemesinde mi yoksa hukuk mahkemesinde mi açılır? istenilecek tazminat miktarında ölen çocuğun kardeş sayısının bir önemi varmıdır. yani örneğin kardeşleri içinde manevi tazminat talebinde buylunulabilinir mi veya kardeşler içinde desdekten yoksun kalma tazminatı istenilebilinir mi? yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
saygılarımla
Old 17-06-2009, 11:58   #2
yeditepelişehir

Şirket gölcükten neye göre kum alıyor bilmiyorum ama çocukların boğulmasıyla şirketin gölcükten kum alıp bir çukur oluşması ve çocukların boğulması arasındaki illiyet bağı bence çok sağlam gibi durmuyor.
Old 17-06-2009, 15:24   #3
angel82

1.öncelikle kardeşler için manevi tazminat talebinde bulunabilirsiniz bu açıdan bir sorun yok kaç kardeş oldukları burda etkili değildir hepsi ayrı acı duyacağı için anne ve baba içindedestekten yoksun kalma tazminatıve manevi tazminat talebinde bulunun
2. gölden kum alındığını ispatlıcanızı düşünüyosanız davayı şirkete açın eğer izinle alınmışsa izin veren kurumu davaya dahil edersiniz.
Old 17-06-2009, 17:06   #5
lawyer24

Sayın meslektaşım öncelikle merhabalar.Bence illiyet bağı vardır.1 metrelik bir suda çocukların boğulma ihtimali çok düşüktür.Çünkü çocuklar 17 yaşında ve muhtemelen 1 metreden en az yarım metre uzundurlar.Şirketin kum almasıyla bu derinlik 6 metreye yükseliyor ve boğulma gerçekleşiyor diye düşünüyorum...Şirketin sorumluluğu kesinlikle vardır kardeşler için manevi tazminat anne baba içinde hem destekten yoksun kalma hemde manevi tazminat açılabilir.Bunun yanı sıra gölcüğün varlığı ve olayın gelişimi ile ilgili bilgi vermemişsiniz sorduğunuz diğer sorulara yorum yapmak için bu bilgiler gereklidir diye düşünüyorum.
Old 17-06-2009, 17:12   #6
Av. Engin EKİCİ

Şirketin kum çekme işini yürütürken gerekli önlemleri almamış olması, şirket aleyhine tazminat davası açma konusunda yeterince illiyet bağı oluşturuyor kanaatindeyim. Ayrıca, belediyenin sorumluluk alanında gerçekleşen kum çekme işi, belediyenin de üzerine düşen kontrol sorumluluğunu yerine getirmemesi nedeniyle trajediye dönüşmüş durumda. Belediyeden de tazminat talep edilmesi noktasında bir engel olmadığını düşünüyorum. Bu durumda belediye aleyhine kusursuz sorumluluğundan dolayı ya da hizmet kusurundan dolayı idare mahkemesinde tam yargı davası, şirket aleyhine ise adli mahkemede tazminat davası açılmalıdır. Saygılarımla..
Old 17-06-2009, 18:18   #7
qendal21

Alıntı:
Yazan Av.Fatih G
Şirket gölcükten neye göre kum alıyor bilmiyorum ama çocukların boğulmasıyla şirketin gölcükten kum alıp bir çukur oluşması ve çocukların boğulması arasındaki illiyet bağı bence çok sağlam gibi durmuyor.
sayın Av. Fatih;
şirket eğer oradan kum almamış olsa idi veya gölcüğün kenarına tehlike işaretleri koymuş olsa idiler ,ki çocukların okuma yazması vardı, çocuklar boğulmayacardı. kanaatimce yeteri kadar illiyet bağı mevcuttur.
gölcük nehirden oluşmuş ve ne su alıyor ne de veriyor. kapalı yani. büyüklüğü ise çok değil. bir olimpik havuzdan az büyük. cevaplarınız için teşekkür ederim. bu konu ile ilgili yargıtay kararı sizde mevcut ise paylaşırsanız minnettar kalırım.
saygılarımla.
Old 17-06-2009, 21:11   #8
Av.Nevra Öksüz

Sayın qendal21,

4857 sayılı İş Kanununun 2. maddesine göre: “... İşveren tarafından mal veya hizmet üretmek amacıyla maddi olan ve olmayan unsurlar ile işçinin birlikte örgütlendiği birime işyeri denir. İşverenin işyerinde ürettiği mal veya hizmet ile nitelik yönünden bağlılığı bulunan ve aynı yönetim altında örgütlenen yerler (işyerine bağlı yerler) ile dinlenme, çocuk emzirme, yemek, uyku, yıkanma, muayene ve bakım, beden ve mesleki eğitim ve avlu gibi diğer eklentiler ve araçlar da işyerinden sayılır. İşyeri, işyerine bağlı yerler, eklentiler ve araçlar ile oluşturulan iş organizasyonu kapsamında bir bütündür…”

4857 Sayılı Kanunun anılan maddesi hükmüne göre şirketin göletten işinde kullandığı kumu alması ile bu yerin işyerine dahil edildiği kanaatindeyim. Dolayısıyla Şirketin sorumluluğunun işin ifasında 3.kişilere verilen zarardan dolayı mesul olması kapsamında değerlendirilmesinin sağlanabileceğini düşünüyorum. Tabii dava ikamesi halinde kusur değerlendirmesi yapılırken Şirketin İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Mevzuatına göre gerekli önlemleri alıp almadığı değerlendirilecek (bu kısımla ilgili mevzuata ek olarak oradaki gölete zaman zaman çocukların girdikleri ve burada eğlendikleri ve bunun Şirket tarafından bilindiği gibi bir husus var ise bunu da değerlendirmenizi öneririm); vefat eden çocuklar için ise kendi iradeleriyle suya girdikleri hususu göz önünde bulundurulacaktır.

4721 Sayılı Kanunun 708-715 ve ilgili maddeleri uyarınca buradaki gölet (anlatımınıza binaen) Devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. Bu konunun da değerlendirilebileceği kanaatindeyim.

Saygılarımla…
Old 18-06-2009, 08:23   #9
Av.Feridun Yurtsever

Sayın meslektaşlarım,
Burada öncelikle değerlendirilmesi gereken gölün doğal göl olup olmadığıdır. Eğer boğulma olayının meydana geldiği göl doğal göllerden ise devletin hüküm ve tasrrufundadır; bu durumda İl Özel İdaresi'nin sorumluluğu sözkonusu olur. Doğal gölde boğulma nedeniyle belediyelerin sorumluluğunun doğacağını sanmıyorum. Zira göllerde denetimle sorumlu kurum İl Özel İdareleri'dir.

Maden Kanunu kapsamında I-A Grubu madenlerden olan ve somut olayda çocukların boğulmasına neden olan eğer yasal olarak gölden kum almışsa ilgili il özel idaresine idari yargıda hizmet kusuruna dayalı olarak dava açılabilir. Ancak eğer işin tamamı gölden kumu alan şahsa ihale edilmişse artık ihale makamı olarak özel idarenin de sorumluluğu olmaz. Saygılar.
Old 18-06-2009, 15:12   #10
yeditepelişehir

Kanaatimce illiyet bağı kurulabilse de bunu boğulmanın tek nedeni olarak göremeyiz. Yüzme biliniyorsa 1 metrede de yüzülür 6 metrede de şeklinde ya da yüzme bilmeyen birinin gölün ortasında ne işi vardı şeklinde savunmalar olabilir.Bir meslektaşımızın da belirttiği gibi kendi iradeleriyle göle girmiş olmaları kusurun tespitinde belirleyici olacaktır ve bu da istenen tazminat miktarını etkileyecektir diye düşünüyorum.
Old 19-06-2009, 16:34   #11
qendal21

sayın meslektaşlarım verdiğiniz cevaplar ve yardımlarınız için teşekkür ederim. sizinde katkılarınız ile kafamda bir şema oluştu artık bu şema doğrultusunda bir yol izleyeceğim.
saygılarımla.
Old 19-06-2009, 17:15   #12
yeditepelişehir

Davanın seyri hakkında gene burda yazarsanız sevinir ve teşekkürü bir borç bilirim ben de.Umarım başarılı olursunuz.Kolay gelsin,saygılar.
Old 01-02-2010, 11:29   #13
metineren

benim de belirtilen şekilde bir davam var..gölü devlet su işleri yapmış kaymakamlığa devr ettiğine dair söleşme var.ben idarede dava açmak istiyorum lakin elimde yargıtay kararı sıkıntı var..idarenin kusursuz sorumluluğu ve baraj suyunda boğulmalarla ilgili yargıtay kararı veya idare mahkemesinin kararları varsa lütfen paylaşın..şimdiden emekleriniz için teşekkür ederim..
Old 25-09-2012, 14:21   #14
AV.M.BURAK KINACILAR

Alıntı:
Yazan metineren
benim de belirtilen şekilde bir davam var..gölü devlet su işleri yapmış kaymakamlığa devr ettiğine dair söleşme var.ben idarede dava açmak istiyorum lakin elimde yargıtay kararı sıkıntı var..idarenin kusursuz sorumluluğu ve baraj suyunda boğulmalarla ilgili yargıtay kararı veya idare mahkemesinin kararları varsa lütfen paylaşın..şimdiden emekleriniz için teşekkür ederim..
AYNI OLAY BENDE DE VAR ANCAK BENDE BİR TÜRLÜ BULAMADIM
Old 25-09-2012, 15:53   #15
AV.M.BURAK KINACILAR

danıştay 10. dairesi 14/11/1985 1982/4103 1985/2 karar

bu kararda emsal olayla ilgili karar var eski olduğundan bulamıyorum ancak kitapta mevcuttur.Prof.dr. Şeref Gözübüyük Yönetsel yargı kitabında (26. basım) sy:288 de mevcuttur.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi