Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

haricen cüppe giyilmesi

Yanıt
Old 12-10-2012, 12:14   #31
feyzaday

Sayın Çuhadaroğlu, size katılıyorum. Cüppeli sihirbaz avukat ise disiplin soruşturması geçirmesi gerektiğine ben de katılıyorum.
Sayın Ekici gerekçe olarak Yönergeyi gösterdi baro. Geçerli bir gerekçe olup olmadığını bilmiyorum, Yönergeyi okumadım, soruşturamaya tabi tutulursam ayrıntısıyla inceleyeceğim.
Old 12-10-2012, 12:35   #32
İlhan_ERDEN

http://www.barobirlik.org.tr/calisma...a_kiyafet.aspx

Adresinde Avukatların Resmi Kılık Yönergesi mevcut.Bu yönergeden böyle bir durumda cübbe giyilemeyeceği neticesinin çıkarılması mümkün değil gibi...
Old 12-10-2012, 13:32   #33
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan feyzaday
soruşturamaya tabi tutulursam ayrıntısıyla inceleyeceğim.

Bu gidişle soruşturamaya tabi tutalacaksınız...

Old 12-10-2012, 14:16   #34
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan feyzaday
...Sayın Ekici gerekçe olarak Yönergeyi gösterdi baro. Geçerli bir gerekçe olup olmadığını bilmiyorum, Yönergeyi okumadım, soruşturamaya tabi tutulursam ayrıntısıyla inceleyeceğim.
Demem o ki, yönergenin gerekçe olarak gösterilmesi, ortada bir gerekçenin olduğu anlamına gelmemelidir.

Zira somut duruma ilişkin tatminkar açıklamalarda bulunulmayarak sadece dış görünüşün avukata yaraşır mahiyette olması gerektiğiyle ilgili düzenlemede bulunan bir yönergeye atıfta bulunulması "gerekçe" olarak değerlendirilemez.

Hakkınızda neden bir soruşturma ihtimalinin bulunduğunu da anlamadım, sizin baroya bildirimde bulunmanızı ihbar kabul eden baro yönetimi soruşturma mı başlatacak?
Old 12-10-2012, 14:51   #35
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan feyzaday
soruşturamaya tabi tutulursam...

Sorunuz şu idi:

Alıntı:
Yazan feyzaday
Merhabalar,

Mahkemeler harici cüppe giyilmemesi gerektiğini bilmekle birlikte, 3. sınıf çocuklarına çocuk haklarını anlatmak üzere bir sunum yapacağım. Bu sunumda, çocuk haklarına ilişkin etkin sunum yollarını kullanmakla birlikte, cüppe giymek fikri aklıma geldi. Bu yaş çocuklarının dikkatini çekmek açısından cüppenin bana yardımcı olacağını düşünüyorum. Sonrasında bir disiplin soruşturmasının konusu olacaksa, bu fikirden vazgeçeceğim. Bu konudaki düşüncelerinizi paylaşır mısınız?

Baronuz bu konuda disiplin soruşturması açarsa, savunmanlığınıza talibim.

Not: Oldu mu ya? Şimdi de Avukatlık Meslek Kuralları 8. maddeden benim hakkımda soruşturma açılacak.
Old 12-10-2012, 15:39   #36
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Baronuz bu konuda disiplin soruşturması açarsa, savunmanlığınıza talibim.

Not: Oldu mu ya? Şimdi de Avukatlık Meslek Kuralları 8. maddeden benim hakkımda soruşturma açılacak.

Bu notu şu nedenle yazdım: Nasıl ki bu mesajda Meslek Kuralları'nın 8. maddesine aykırı olarak "iş sağlama" amacı yok ise, forum konusunu oluşturan ilk mesajdaki "çocuklara çocuk haklarını anlatırken dikkatlerini çekebilmek için cüppe giymek" olayında da herhangi bir meslek kuralına ya da yasaya aykırılık yoktur.

Ha, bu arada; ben ücret olarak kendi baroma bağışlamak üzere bir adet cüppe isteyecektim.
Old 12-10-2012, 15:40   #37
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Bu notu şu nedenle yazdım: Nasıl ki bu mesajda Meslek Kuralları'nın 8. maddesine aykırı olarak "iş sağlama" amacı yok ise, forum konusunu oluşturan ilk mesajdaki "çocuklara çocuk haklarını anlatırken dikkatlerini çekebilmek için cüppe giymek" olayında da herhangi bir meslek kuralına ya da yasaya aykırılık yoktur.

Ha, bu arada; ben ücret olarak kendi baroma bağışlamak üzere bir adet cüppe isteyecektim.

AAÜT altında dava kabul etmek ha! Sizi ben bile kurtaramam.
Old 12-10-2012, 15:46   #38
Av.Turhan Demiroğlu

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin

..ve sessizlik...
Old 12-10-2012, 15:49   #39
üye7160

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ

görüşünüze katılıyorum Zira birçok okulda çocuklara meslek tanıtımları yapılırken ,doktor önlüğünü,itfaiyeci ve polisler üniformalarını giyebiliyorsa,(ki herbirinin mesleğini icra etmesi dışında resmi kıyafetlerini giymeme hususunda belli yasakları vardır) Avukatın da çocuk haklarını anlatırken cüppe giymesinde sakınca olmayacağını düşünüyorum..
Old 12-10-2012, 15:51   #40
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin

Disiplin kurulunda savunmanın ücreti AAÜT'de belirlendiğini görmedim.

Salt aşamada için ben Sayın Aladağ'ı savunabilirm...
Old 12-10-2012, 15:54   #41
üye7160

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku

Salt aşamada için ben Sayın Aladağ'ı savunabilirm...

biz olay disiplin kurulundan çıkarda ceza davasına dönerse diye peşinen anlaşmamızı yapıyoruz Sayın Balku
Old 12-10-2012, 15:57   #42
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku

Old 12-10-2012, 16:07   #43
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan YILDIZ HUKUK
biz olay disiplin kurulundan çıkarda ceza davasına dönerse diye peşinen anlaşmamızı yapıyoruz Sayın Balku

Bu olay olurda ceza davasına dönerse, Sayın Aladağ vekillik ücreti için bir cüppe dahi alırsa, katiyen savunmam...
Old 12-10-2012, 16:27   #44
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku

:

Alıntı:

Tarifede yazılı olmayan işlerde ücret

MADDE 19 – (1) Tarifede yazılı olmayan hukuki yardımlar için, işin niteliği göz önünde tutularak, Tarifedeki benzeri işlere göre ücret belirlenir

Old 12-10-2012, 16:51   #45
Av.Cengiz Aladağ

Konu dışı tartışmaya son vermek için:
- Sayın meslektaşımız hakkında soruşturma açılırsa (ki öyle bir şey olmayacak) savunmanlığını üstlenme önerimi neden yaptığımı yukarıda 36. mesajda açıklamıştım.
- Kaldı ki bir avukat, barosuna bildirmek kaydı ile ücretsiz dava alabilir. Sembolik ücret olarak, baroya bağışlanmak üzere cüppe talebi de elbette 36. mesajda açıklanan amacın bir parçasıdır.
- Tüm avukatların, disiplin kurulu önünde bir meslektaşın savunulmasını iş olarak değil, mesleki dayanışmanın bir gereği olarak göreceğini düşünüyorum.
Old 12-10-2012, 17:01   #46
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Konu dışı tartışmaya son vermek için:

Konu dışı tartışmaya son verirsek, forum konusu kapanır, zira konu zaten tartışmasızdı.......

Peki ben son verdim ama 19. maddeyi kabul etmiyorum....
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi