Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Tanık olayım derken mağdur olmak

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-09-2012, 10:12   #1
Boborkun

Varsayılan Tanık olayım derken mağdur olmak

Yaklaşık bir yıl önce bir yakınım aleyhine hukuk davası açıldı.Yakınım da olayla yakından ilgisi olan bir konu nedeniyle suç duyurusunda bulundu.Kendisi bu hukuk davasında ve suç duyurusuna ilişkin olayda tanıklık yapmamı rica etti.Ben de kendisine her vatandaşın yapması gerektiği gibi bildiklerimi gördüklerimi anlatırım dedim.Hukuk davasında tanık olarak dinlenmem için tebligat geldi.Tebligatın üzerinde duruşma saati olarak 10:05 yazıyordu.O gün şehir dışında bir duruşmam olması nedeniyle karşı tarafın vekilinden de rica ederek duruşmanın öğleden sonraya ertelenmesini rica ettim.Saolsun kabul etti.Tanıklık yapacağım gün belirlenen saatte 7 tanık ile birlikte duruşma salonunun önünde beklemeye başladık.Saatlerce bekledikten sonra saat 12:15 te hakim ses tellerinin yorulduğunu gerekçe göstererek duruşmanın öğleden sonra yapılacağını söyledi.Tanıkların hepsi ben de dahil o gün yapmamız gereken işler ve görevler olması nedeniyle çok sıkıntı yaşadık.Çünkü tanıkların eşleri,iş yerlerindeki çalışanları,yöneticileri aramaya başladılar.Bu durum tanıkların daha çok sinirlerini bozdu.Ben de öğleden sonra,otobüsle gidebileceğim ve daha az masraf yapabileceğim bir yere saatin sıkışması nedeniye arabayla gitmek zorunda kaldım.Dolayısıyla hem maddi kaybım oldu hem tanıklık yapamadım.İlerleyen zamanlarda başka şehre taşındım ve işimi kurdum.Benim dinleneceği gün saat 09:00 tanıklık yapacağım şehrin mahkemesine gittim ancak bu seferde hakimin dün izin almış olması nedeniyle geçici hakimin bakığını söylediler.Arkadaşımın avukatıyla birlikte geçici hakimin yanına gittik.Ancak o da kendisinin tanık dinlemeyeceğini sadece duruşma günü vereceğini söyledi.Ben avukata talimat yolu ile dinlenmem için dilekçe yazmasını söyledim ancak avukat ve arkadaşım tanıklığımın önemli olduğunu söyleyince bir sonraki duruşmaya gelmeye ikna ettiler.Bu arada yine gidiş geliş masrafları karşıladım.Bir sonraki duruşma yine o şehre gittim ve tanık olarak dinlendim.Bu arada Ceza davası açıldı ve tanık olarak çağrıldım.Yakınım için bu duruşmaya da gitme kararı aldım.Yine tanıkların dinlenmesi için duruşma saatinin saat 09:00 da olduğunu bildirmişler.Duruşma salonunun önüne giittiğimde oldukça kalabaık bir grup vardı.Bunun nedenin sorduğumda tüm duruşmaların saat 09:00 a verildiğini söylediler.Arkadaşım hem tanıkları sakinleştirmeye çaılışıyor hem de sanık olmasına rağmen karşı tarafın tahrik edici sözlerini duymak zorunda kalıyordu.Saat 11:00 sularında tanıklar dinlenmeye başladı.(Suçun niteliği ağır bu arada)Ben dinlenirken hakim bana tamam kes,uzatma,öff...vb. tarzı bir üslup kulandı sürekli.Ben de dayanamayıp bu şekilde tanık dinlemenin yanlış olduğunu söyledim.Hakim de bana burayı ben yönetirim,sen karışamazsın diyerek bağırdı çağırdı.Ben özür dilerim ama bağırmanıza lüzum yok derken beni duruşma salonundan kovdu.Ben de çıktım mecburen tabi.Taraflar ve tanıklar çıktı sonrada.İşin bir diğer yaralayıcı kısmı sanık öye bir özgüvenle laf atıyor ki çıkışta bize,bir şey olmaz,ceza almam cesaretiylea konuşuyor adeta.Buna dayanamayan mağdur arkadaşım sanığın üzerine yürüyordu ki zor tuttuk.Diyeceğim o ki br avukat olarak yaşadığım şeylerden utanç duydum.Ben sırf yargılama hızlı ve daha sağlıklı ilerlesin diye bir şehirden öbür şehre gittim gittim geldim.Ben tüm bunlara rağmen bir daha tanık olarak hiç bir yere gitmeyeceğini söyleyen insanlara yanlış düşündüklerini ve bunun bir görev olduğunu ikna etmeye çalıştım.Ne hissediyorsun diye sorarsanız,içimde tarif edilemeyecek bir burukluk var.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi