Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

maaşa haciz talebi,1/ 4 belirtilmeli mi?

Yanıt
Konu Notu: 2 oy, 4,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-04-2007, 09:23   #1
SINIRSIZ

Varsayılan maaşa haciz talebi,1/ 4 belirtilmeli mi?

Merhabalar
Maaşa haciz konusu aslında burda çok tartışılmış fakat ben soruma yanıt bulamadım . Kanun borçlunun maaşının en az 1/ 4 ünün kesilebileceğini söylediğine göre acaba icra dairesine talepte bulunurken biz kesinti oranını belirtmeli miyiz? yani işyerine borçlunun maaşının en az 1/ 4 ünü kesip gönder mi diyeceğiz? işveren bu halde ne kadarını kesecek? yoksa borç miktarını belirtip maaştan kesilerek dosyamıza gönderilmesine' mi demeliyiz? Bana bu yönlü bir talep ya da İcranın maaş haczi müzekkere örneği gönderebilirseniz çok sevinirim.. yardımlarınız için teşekkürler.
Old 20-04-2007, 09:32   #2
tiyerianri

Siz talebinizde maaş haczi konmasını istediğiniz takdirde zaten icra dairesi 1/4 üne haciz konması şeklinde müzekkere gönderiyor.Belirtmenize gerek yok meğer ki; 1/4 ünden fazla talebiniz olsun.Bu takdirde eğer dörtte birden daha fazla kısmına haciz konmasını istiyorsanız talepte bunu belirtmelisiniz.
Old 20-04-2007, 09:38   #3
icracı

maaş veya ücretler haciz edilirken en az 1/$'ü haciz edilir. Daha fazla miktarın haciz edilmesi icra memurunun takdirindedir. Ancak bu takdiri yaparken de borçlunun ve ailesinin geçimini temin edecek miktar kendisine ayrılmalıdır. Şayet borçlunun gelirinin yüksek olduğu konusunda bir iddianız var ise maaş bordrosu ve nufus kaydı ile icra dairesine müracaat ediniz. Bu durumda borçlunun aldığı maaşı yüksek ise ve haciz edilen miktardan sonra kalan miktar ailesinin geçimi için yeterli ise o zaman 1/4 oranından daha fazla miktarın haczine karar verilebilir.
Old 20-04-2007, 09:49   #4
ISIL YILMAZ

1/4 ten fazla miktarın haczine karar verilse bile bence iş yasasının 35 inci maddesi karşısında bu haczin işveren tarafından uygulanması doğru değil. Zira, madde 35 emredici bir hüküm ve 1/4 ten fazlasının haczini, devir ve temlikini çok açık şekilde yasaklamış.

Bana böyle müzekkereler geliyor ( ücretin hazcine şekline ve oran belirtmeden ) müzekkereye cevap veriyorum ve madde 35 uyarınca 1/4 ünün dosyaya yatırılacağını bildiriyorum. Amme alacakları dışında bence 1/4 ten fazlanın haczi mümkün değil. ( Orada da 1/3 ile sınırlı zaten )

Bazen de özellikle bankalardan işçinin imzasını taşıyan ücretin tamamının devri ile ilgili yazılar geliyor. Bu tür yazılara da yine madde 35 e göre 1/4 ten fazlasının devrinin mümkün olmadığına ilişkin cevap gönderiyorum. Bu tür zorlamalar karşısında bankalar genellikle ücretin şu hesaba yatırılması konusunda işçiyle imzaladıkları başka bir tahütname gönderiyorlar, ona göre hareket ediyorum.

Bence, yasanın emredici hükmüne aykırı olarak düzenlenen bu müzekkerelerin gereğini yerine getirmemek ve 1/4 konusunda icra dairesini zorlamak gerek.

Saygılar.
Old 20-04-2007, 09:51   #5
avmurat

sayın meslektaşım.istediğiniz örnek icra müzekkeresini gönderiyorum.2007/
T.C…………………………. MÜDÜRLÜĞÜNE

ALACAKLI :
VEKİLLERİ :
BORÇLU :

BORÇ MİKTARI : YTL

Yukarıda yazılı borçlunun, borcu bitinceye kadar maaşının 1/4'nün haczine karar verilmiştir.
Haczin dairesine yazılarak, neticesinin bildirilmesi ve tevkifatların Müdürlüğümüze gönderilmesi, aksine hareket edenler hakkında İcra İflas Kanunu'nun 356 ve 357. maddelerinin uygulanacağının bilinmesi rica olunur.

İCRA MÜDÜR YRD.
EKİ :
1,60 YTL P.P.
Old 20-04-2007, 09:52   #6
Av.H.Sancar KARACA

Alıntı:
Yazan av.fehiman
Merhabalar
Maaşa haciz konusu aslında burda çok tartışılmış fakat ben soruma yanıt bulamadım . Kanun borçlunun maaşının en az 1/ 4 ünün kesilebileceğini söylediğine göre acaba icra dairesine talepte bulunurken biz kesinti oranını belirtmeli miyiz? yani işyerine borçlunun maaşının en az 1/ 4 ünü kesip gönder mi diyeceğiz? işveren bu halde ne kadarını kesecek? yoksa borç miktarını belirtip maaştan kesilerek dosyamıza gönderilmesine' mi demeliyiz? Bana bu yönlü bir talep ya da İcranın maaş haczi müzekkere örneği gönderebilirseniz çok sevinirim.. yardımlarınız için teşekkürler.

Meslektaşlarımın görüşünü irdelemeden yararı olur ümidi ile bir yazı ekliyorum. Kolay gelsin.

(mealen)

T.C.
.........
…. İCRA MÜDÜRLÜĞÜ

Sayı :200 /

........ÜNİVERSİTESİ
… Fakültesi Dekanlığına
....
A
[LEFT]……….Vekili ......Av. ’ya .. yazımız tarihi itibarı ile ………………………………ödemeye borçlu ......nın, fakültenizde ….olarak görev yaptığı anlaşılmış olmakla; idarenizden maaş ve başkaca ücret (yan ödeme, teknik eleman zammı , vergi iadesi, döner sermaye katkı payı v.b) alıp almadığının, alıyor ise miktarının bildirilmesi ile;
Yukarıda kayıt edilen alacağın tahsili için borçlunun almakta olduğu maaş veya ücretinin borç bitinceye kadar 1/4'ünün haczine; ve diğer her türlü alacaklarının; tasarruf teşvik primlerinin, nemalarının ,fazla çalışma ücret alacaklarının ,varsa döner sermaye alacaklarının, özel hizmet tazminatlarının ve ikramiyelerinin ise TAMAMININ haczine karar verilmiştir. Karar dairesince ve İcra İflas Yasası'nın 355.maddesi gereğince haczin icra edilip edilmediğinin ve borçlunun almakta olduğu maaş veya ücret miktarının BİR HAFTA İÇERİSİNDE BİLDİRİLMESİ ve borç bitinceye kadar tebligat mucibince HACİZ OLUNAN MİKTARIN HEMEN KESİLİP DAİREMİZE GÖNDERİLMESİ,
Borçlunun maaş ve ücretinde veya memuriyetinde yahut başka bir yerden maaş almayı mucip değişikliklerin veya hizmetine son verildiği takdirde bu hususun derhal Müdürlüğümüze bildirilmesi; adı geçenin kurumunuzdaki görevinin ne olduğunun belirtilmesini, kayıtlı son ikametgah adresinin bildirilmesini, bu madde hükmüne riayet edilmediği veya kesilen paralar bildirilen sürelerde ya da hiç gönderilmediği takdirde aynı kanunun 356.maddesi gereğince maaşınızdan veya sair mallarınızdan alınacağının ve ayrıca aynı kanunun 357.maddesi gereğince tüm ilgililer hakkında cezai takibat yapılacağının bilinmesi rica olunur.

… İcra Müdür Yard

Ek: Cevap için 1.60.-YTL posta pulu.
Old 20-04-2007, 09:56   #7
SINIRSIZ

Nafaka borcuysa ayrıca her ay maaşından kesinti yapılarak gönderilmesini de söylemeli miyiz?
Old 20-04-2007, 10:00   #8
ISIL YILMAZ

İŞ KANUNU

Ücretin saklı kısmı
MADDE 35.- İşçilerin aylık ücretlerinin dörtte birinden fazlası haczedilemez veya başkasına devir ve temlik olunamaz. Ancak, işçinin bakmak zorunda olduğu aile üyeleri için hakim tarafından takdir edilecek miktar bu paraya dahil değildir. Nafaka borcu alacaklılarının hakları saklıdır.

Nafaka borcunda, ücretin 1/4 ten fazlasının haczi mümkün. Bu durumda, Sn.H.sancar karaca'nın yolladığı metin işinize yarar. Zaten borç bitinceye kadar kesintinin yapılması denmiş. Her ay diye ayrıca belirtmeye gerek yok. Bu konuda sitede açılmış olan nafaka alacağı - hacizde sıra konulu başlığa da göz atmanızı öneririm.

Saygılar.
Old 20-04-2007, 10:09   #9
Av.H.Sancar KARACA

Alıntı:
Yazan ISIL YILMAZ

Her ay diye ayrıca belitrmeye gerek yok.

Saygılar.

Nafakanın "her ay ...YTL " diye devam ettiği/edeceği belirtilmez ise, takip talebinde gösterilen miktar hesap çıkarma tarihi itibarı ile güncellenebilir, devam eden/edecek miktar icra md.nce bilinemeyeceği için hak kaybolur. İlk dosya infaz edilmeden de (tahsilde tekerrür olmamak üzere denilmiş olsa da) devam eden nafaka için yeni takip açılmasına da (işleri karıştırabilir kaygısı ile )olumlu bakılmıyor. Şahsen, ben bu halde tekerrür olmadığı sürece sakınca görmüyorum.
Saygılarımla.
Old 20-04-2007, 10:15   #10
SINIRSIZ

Yanıtlarınız için teşekkür ediyorum... Çok faydalandım..Tüm meslektaşlarıma hayırlı işler diliyorum..
Old 20-04-2007, 17:23   #11
Av.H.Sancar KARACA

Varsayılan İlaveten

Alıntı:
Yazan av.fehiman
Nafaka borcuysa ayrıca her ay maaşından kesinti yapılarak gönderilmesini de söylemeli miyiz?
Aylık nafaka tutarı belirtilip talep edildikten gayrı, aylık (borçlunun her ay ödemesi gereken )nafakanın tamamı, 1/4 oranına bağlı kalmaksızın borçlunun aylığından her ay kesilir. Bu takipte birikmiş nafaka, yargılama gideri , ilam vekalet ücreti vs.var ise, bu kalem alacaklar için, aylık nafaka kesildikten sonraki tutarın 1/4'ü oranında kesinti yapılması gerekir diye düşünüyorum.
Old 23-04-2007, 12:39   #12
SINIRSIZ

Alıntı:
Aylık nafaka tutarı belirtilip talep edildikten gayrı, aylık (borçlunun her ay ödemesi gereken )nafakanın tamamı, 1/4 oranına bağlı kalmaksızın borçlunun aylığından her ay kesilir. Bu takipte birikmiş nafaka, yargılama gideri , ilam vekalet ücreti vs.var ise, bu kalem alacaklar için, aylık nafaka kesildikten sonraki tutarın 1/4'ü oranında kesinti yapılması gerekir diye düşünüyorum.

Sancar Beyin bu mesajını henüz okumadan icra takibini hazırlayıp icra dairesine gittim.... Müdür beyde aynen Sayın meslektaşımın düşüncesi doğrultusunda takip hazırlamam gerektiğini söyledi.. Yani önce mevcut ayın borcu.. daha sonra birikmiş alacaklar vs.. tekrar teşekkür ediyorum..
Old 23-04-2007, 19:49   #13
Av.Turan

sayın meslektaşım 1/4 ü belirtmek zorunda değilsiniz talep açarken.ama oran belirtmenin şu faydası bulunmaktadır.kanunen 1/4 haczedilebileceğinden siz oran yazmazsanız işyeri kendiliğinden buna dikkat etmesi gerekir diye düşünüyorum.ama uygulamada icra daireleri bunun yazılmasını talep etmektedir. çünkü muvafakat edilmesi durumunda farklı oranlarda kesinti yapılabilmektedir.müzekkere yazmak icra dairesinin işi olduğundan memur bunun yazılmasını ister.
Old 24-04-2007, 09:59   #14
ASLICETIN

İnceleme

merhaba,

hayır, ayrıca 1/4 demeye gerek yok. Zaten 1/4 uygulaması resen yapılıyor. Yani siz belirtseniz e belirtmeseniz de en fazla 1/4'ü kesilebilir maaşının. İşveren de zaten aynı şekilde 1/4'den fazla kesinti yapamiyır, bu durum ayrıca İş Kanunu ile de pekiştirilmiştir.

Teşekkürler,
Old 24-04-2007, 13:45   #15
SINIRSIZ

1/4 uygulaması resen yapılıyor Aslı hanım.. fakat alacak konusu nafaka olduğunda farklı. o vakit 1/ 4 diye bir sınırlama yok. her ayın nafakası kesiliyor ayriyeten kalan maaş miktarının 1/ 4 üne haciz konulabiliyor.

Tüm meslektaşlarıma tekrar teşekkür ediyorum..
Old 24-04-2007, 13:48   #16
ASLICETIN

evet doğru, zaten nafaka ile ilgili kısım da kanundan geliyor ve bu da yasa ile ayrıca desteklenmiş durumda. Tüm personelci arkadaşlar bakıyorlar yanlış olmasın diye ama küçük bir kuruluş ise işveren o zaman belirtmekte fayda var tabii.

Teşekkürler.
Old 24-04-2007, 16:09   #17
kurt

T.C.
………….1.İCRA MÜD.
DOSYA NO:2006/

…………….. TİCARET…………..
…………….

ALACAKLI :

VEKİLİ :

BORÇLU :

BORÇ MİKTARI : 95.264,25-YTL

Yukarıda esas numarası yazılı dosyamız borçlusunun, iş bu borcundan dolayı almakta olduğu aylık maaşının borç bitinceye kadar 1/4' üne haciz konulmasına, ayrıca maaş dışında borçluya yapılan ödemelerin(Nema, ikramiye, emekli olduğunda kıdem tazminatı vs her türlü hak ve alacaklarına) dosyamız borcu miktarınca haciz konulmasına karar verilmiştir.

Karar gereğince işlem yapılarak haczin tatbiki ve yapılacak kesintilerin düzenli olarak dosyamıza gönderilmesi, aksi takdirde hakkınızda 355,356,357 madde hükümleri uyarınca işlem yapılacağı ihtar olunur. .03.2007
……………1.İcra Müd.
Old 24-04-2007, 19:46   #18
avturker

Merhaalar,
Eğer borçluyu icra dairesine götürüp daha fazlası için muvafakat alırsanız 1/4 sınırını aşabilirsiniz. Ben zaman zaman yapıyorum bu şekilde.
Old 25-04-2007, 13:10   #19
av.medine

Sayın meslekdaşım örnek haciz müzekkeresi gönderiyorum.

T.C.
………….. İcra Müdürlüğü
Dosya No: ………..

BELEDİYE BAŞKANLIĞI’NA
……………………..

Alacaklı ve vekili :
Borçlu :
Borç miktarı : .2357.00 YTL

Yukarıda açık kimliği yazılı borçlunun iş bu borcundan dolayı almakta olduğu maaş ve ücretinin ¼ ‘ nün haczine ve haketmiş olduğu ikramiye ve istihkakların borca yeteri kadarının haczine karar verilmiştir.Karar uyarınca borçlunun alacağı ilk maaş ve ücretlerinin haczi ile ikramiye ve diğer istihkaklarının haczi ve yapılacak kesintilerinin muntazam bir şekilde ait olduğu ayın ilk haftasında dairemize gönderilmesi ; borçlunun maaşında herhangi bir şekilde kesinti yapılamıyorsa sebebinin dosyamıza bildirilmesi maaşında başkaca haciz var ise miktarı ile dosya numarasının bildirilmesi ; borçlunun iş aktine son verildiğinde, işten ayrıldığında ve başka bir yere tayini çıktığında ayrıca iş bu yazımızı aldığınız tarihten başlayarak bir hafta içinde borçlunun aldığı maaşı gösterir maaş bordrosunun müdürlüğümüze gönderilmesi ,aksi takdirde ilgililer hakkında İİK.’nun 355,356,357. maddesinin tatbik olunacağının bilinmesi ve işlem sonucundan bilgi verilmesi rica olunur.11.04.2007
İcra Müdürü
Old 25-04-2007, 13:14   #20
av.medine

Alıntı:
fakat alacak konusu nafaka olduğunda farklı. o vakit 1/ 4 diye bir sınırlama yok. her ayın nafakası kesiliyor ayriyeten kalan maaş miktarının 1/ 4 üne haciz konulabiliyor.

Sayın Av. fehiman nafaka konusunda 1/4 sınırlaması olmadığına dair herhangi bir yargıtya kararı varmı ? Bu konudaki hukuki mesnediniz nedir ?Bu konu beni acilen ilgilendiriyor aynı hususu birikmiş tedbir nafakası alacağı için de sözkonusu mudur ?
Old 25-04-2007, 15:21   #21
SINIRSIZ

İş Kanunu 35. Maddesi hukuki dayanağım Medeni Hanım.
'İşçilerin aylık ücretlerinin 1/4 ünden falası haczedilemez veya başkasına devir ve temlik olunamaz.İşçinin bakmak zorunda olduğu aile üyeleri için hakim tarafından takdir edilecek miktar bu paraya dahil değildir. Nafaka borcu alacaklılarının hakkı saklıdır.' Gayet açık sanırım.
Uygulamada da müracaat ettim icra dairesine .. bulunulan ay nafaka kesiliyor önce. ve daha sonra kalan maaşın 1/ 4 ü de birikmiş nafaka alacağına mahsuben kesiliyor.. size kolay gelsin..
Old 25-04-2007, 17:30   #22
av.medine

Sayın Fehiman yanlış anlamadıysam ilgili kanun gereği maaştan öncelikle tedbir nafakası miktarı kesiliyor ; sonra kalan bakiyeden 1/4 birikmiş nafaka alacağı kesiliyor. Benim için çok faydalı oldu. Kötüniyetli bir nafaka borçlum var. Asgari ücretli olarak kendini gösteriyor ve 1/4 kesinti onu hiç rahatsız etmiyordu.Teşekkür ederim.
Old 01-05-2007, 10:34   #23
SINIRSIZ

Sayın Medine, gerçekten çoğu olayın çözümünü ancak başımıza bir kez geldikten sonra öğreniyoruz.Kötü niyetli nafaka borçluları için keşke hapis cezasının da etkinliği olsaydı.. fakat ne yazıkki bildiğim kadarıyla uygulması yok.. fakat yinede iyi bir korkutma aracı.. size kolaylıklar diliyorum..
Old 01-05-2007, 13:33   #24
av.medine

Sayın Fehiman bugün icra dairesinde talebimi yaptım ve gerçekten belirttiğiniz gibi talebim kabul edildi. Tekrar teşekkürler ,ayrıca kesinleşmiş mahkeme ilamına dayalı nafaka alacaklarında 6 aylık haic cezası veriliyır diye biliyorum. Yoksa yanlış mı hatırladım. Fakat hapis cezası tedbir nafakası için geçerli olmuyor . Saygılar
Old 01-05-2007, 13:36   #25
Av.Turan

medine hanım, bence önce maaş haczini yaptırıp geri kalan kısmından nafakayı kestirirseniz daha avantajlı olacaksınız.zira nafaka kesildikten sonra geri kalan rakamın 1/4 ü daha az bir tutar teşkil etmektedir.bu nedenlede ben hep önce haczi yapıp sonra geri kalandan nafakanın kesilmesini telep ediyorum.nafaka 1/4 e tabi olmadığından maaş kesintisi daha fazla oluyor.
Old 01-05-2007, 15:56   #26
*sinequanon*

Kesinti yapılması istenen maaş net maaş mı yoksa brüt müdür?Nafaka borçlum ilaç mümessili net maaşı düşük görünmesine rağmen her ay ciddi anlamda yüksek bir prim alıyor.Bu durumda müzekkere yazarken brüt mü yoksa net diye mi yazılmalı?

Saygılar...
Old 01-05-2007, 15:58   #27
Av.Turan

Alıntı:
Yazan *sinequanon*
Kesinti yapılması istenen maaş net maaş mı yoksa brüt müdür?Nafaka borçlum ilaç mümessili net maaşı düşük görünmesine rağmen her ay ciddi anlamda yüksek bir prim alıyor.Bu durumda müzekkere yazarken brüt mü yoksa net diye mi yazılmalı?

Saygılar...
sayın meslektaşım borçlunuz prim almaktadır.kanuunda alınan primlerin haczinde kısıtlama yok.yazdığınız müzekkerede maaş hacziyle birlikte ayrıca prim ve s. gibi tüm gelirlerinin haczini de belirtirseniz amacınıza ulaşırsınız sanırım.şimdiden başarılar.
Old 01-05-2007, 17:32   #28
av.medine

Turan bey 25. mesajınız mantıklı geldi keşke daha evvel belirtseydiniz. Ayrıca 27. mesajınıza da katılıyorum. Primlerin haczinde kısıtlama yok, maaş haczini yazarken almış olduğu tüm istihkak,ikramiye ve prim şeklinde yazdığımız zaman o kalemleri de gösterip doğrudan haciz yapıp kesinti yapmak zorundalar. Teşekkürler.
Old 01-05-2007, 17:34   #29
Av.Turan

yazınızı daha önce görsem belirtirdim.ama bundan sonrakılarda dikkat edin.isterseniz örnek olarak bir nafaka haciz müzekkeresi gönderebilirim.
Old 13-11-2009, 03:38   #30
caner87

maaşında haciz olan karşı taraf için nafaka artırım davası açtığımızda, elimize geçecek nafaka miktarını takibe koymamız halinde bu hacizlerden önce mi kesilecektir?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi