Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

avukatların sekreterleri

Yanıt
Old 26-03-2012, 20:45   #1
Av.PUDY

Rahatsiz avukatların sekreterleri

Sayın meslektaşlarım, sevgili arkadaşlarım bir dosya için telefonla aramış olduğum hukuk bürosunun sahibi olan avukat arkadaş nedense meslektaşları ile muhatap olmada kendisini fazlaca üstün görüyor ve dolayısıyla bir avukat olarak sekreterle muhatap olmak zorunda bırakılıyorum hoş sekreterlerimizle muhatap olmak kötü birşey değil tabikide ama nacizane hissettiğimi hiisetmenizi istemem ve bu sekreter arkadaş bağıra bağıra konuyla alakasız lafları ağzıma tıka tıka konuştu...Hepimizin bürolarında sekreter arkadaşlar güzel güzel çalışırken kibarlığı elden bırakmazken Sayın avukat arkadaşn bu cürretkarlığı nasıl bu arkadaşa sağladığını çok merak ettim ..Arkadaşlar lütfen sekreter arkadaşlarımızı uslüpları konusunda itina ile uyaralım uyarmayanlarıda kınayalım! aslında kim olduğunu burdan söylemek lazımdı açık açık ama neyse...ah o meslektaşa bir ulaşabilsem ben...
Old 27-03-2012, 08:11   #2
Av.Ömeroğlu

Sonuna kadar katılıyorum yazdıklarınıza.Gözlemim, özellikle toplu icra ağırlıklı çalışılan bürolarda meslektaşlara ulaşmakta zorlanıldığı ve yine bu bürolarda sekreter ve/veya takip elemanı olarak çalışan kimselerin, zaman zaman, hem telefonla ilişki kurmada hem de borç tahsili için başvurdukları kimi yöntemlerle tahammül sınırlarını zorlayabildikleridir.
Old 27-03-2012, 10:38   #3
serhattugral

Öyle yoğun icra takibi yapan bürolardan birisine benim de cep telefonum her nasılsa bir borçlunun telefonu olarak "düşmüş"tü bir zamanlar. Arayan elemana "arkadaşım bakın ben bir avukatım, bu telefon da 15 senedir bende, ben aradığınız kişiyi tanımam bile" dediğimde "ne yapalım avukatsan avukatsın, bizde ne avukat borçlular var" gibi son derece "nezih" bir muamele ile karşılaşmış ve aynı "nezahatte" cevap vermiş idim. Tavsiye olunur.
Bir şeyin çokluğu orada muhakkak surette bozulmayı ve yozlaşmayı getiriyor.
Old 27-03-2012, 11:03   #4
Av.B.Demirci

Ben de maalesef katılıyorum yazılanlara.Karşılaştığımız sorunlar yetmezmiş gibi bir de bu tavırlar insanı gerçekten yoruyor.Bu arada ben de merak ettim.Kimmiş acaba?
Old 27-03-2012, 11:48   #5
carlito

Geldiği Yeri Unutmuş Olan Ego Sahibi Bir Meslektaş Olsa Gerek)
Old 27-03-2012, 20:36   #6
MARAHUKUK

Aynen ozellikle icra islerine kaptirmis meslektaslarimiz vahim durumda sahsen bence bir avukat meslektasini sekreteri ile muhattap etmemeli, kimseyi kucumsedigimizden degil ama aksi hal etik degil. Sahsen ben bu tur durumlarda muhattap olmamayi tercih ediyor ama meslektasima da bir sekilde iki laf ediyorum. Bir de icra dairelerini isgal eden burolar var. Adami memur saniyor isini bitirsin de bir dosya isteyeyim falan diyor bekliyorsun sonra adam pskince ben burda calismiyorum diyor. Birkac kez yasadim ve tabiri caizse cildirdim. Son olarak istanbu 12.icrada benzer durumu yasadim abartmayayim ortaligi yiktim bu ne saygisizlik herkes isini yapsin yerini bilsin. O kadar bagirip cagirdim mudur dahil biri sesini cikarmadi zira isi buyutup bassavciya kadar cikacaktim. O ne is arkadas ozellikle icralar bazi burolarin isgali altinda. Kotu olan ise bunun musebbipleri meslektaslarimizm
Old 06-04-2012, 17:03   #7
Av. Feyza Altun

İcra ağırlıklı çalışan meslektaşlarımız öncelikle meslek kurallarına ikinci olarak hukuka üçüncü olarak ahlaki değerlere aykırı çalışıyor (bir kısmı)

BEnim şahsi bir meselem var bu şekilde. Eğer meslektaşımı baroya şikayet etsem meslekten men edilecek(şikayet esnasında sunacağım belgeler bunu gerektirecek) ayrıca suş da teşkil ediyor.

Yine de meslektaşım hatta üstadımın mesleğini kaybetmesine gönlüm elvermiyor. Kara kara düşünüyorum
Old 02-07-2012, 23:19   #8
kazimdeniz

O haddini ve kendini bilmez sekreter hanımefendi(???)nin edepsizliğinin bedelini ona ödettirin ya patronuna mektup yazın ya da çat kapı ofisine gidip onunla görüşüp o sekreteri bir şekilde kovdurun avukata küstahlık eden bedelini mutlaka ödemelidir.
Old 03-07-2012, 00:29   #9
carlito

Varsayılan O da yanlış, bu da yanlış..

Napalim,Alkışlayalım mı şimdi Kazım Beyi!! Bu zihniyet de keskin, o sekreterin sahip olduğu da.. Ya da ona bu yolu, bu insiyatifi gösteren..
Old 03-07-2012, 00:56   #10
Av.Emin

Avukat herşeyden önce duygularına sahip çıkabilmelidir bence. E bizim duygularımız ne olacak diyecek bazıları..Evet bende sinirleniyorum. bazen özelliklerde kalemlerde çıldırma noktasına vardığımda oluyor..Acizane fikrimi söyleyeyim. Kalem çalışanıysa ilgili savcıyla/hakimle görüşüyorum. Gelelim toplu çalışan bürolardaki sekterlere; benimde küçük bir hikayem oldu.

Hat değişimim esnasında Sayın eski operatörüm bir fatura düzenlemiş velhasıl kelam biz askerde olmamızdan ibaret, adını dahi anmaktan ar ettiğim bir miktar için takip yapmış ..(şimdi gel de o hukuk bürosunun adını verme)

Sinirlendim, öfkeme gem vurmaya çalıştım. Askerdeyim demedim üşenmedim takip tutarından fazlasını harcayıp itiraz ettim (yol vesair masraf)

Dedik itiraz ettik olay kapandı. İptal davası açsınlar mahkemede yüzleşelim derdindeyim. Nerde efenim. Sayın meslek(taş), önce sms tacizine başladı..Aradık karşımıza çıktı bir hanfendi. Nezaket gereği durumu izah ettik hatta üşenmeyip, itiraz dilekçemizin onaylı bir örneğini de belgeçer yolu ile arzu şahanelerine gönderdik.

2 ay kadar bir süre ses soluk çıkmadı.Askerlik Görevimiz bitti işimizin başına döndük..Posta kutusunda bir zarf: Yok efendim borcu ödemezsek haciz yapılacakmış muş..yok borcu kredi kartından çektirebilirmişiz( sanki kuyumcu dükkanı) vesair şeyler..Üstüne yetmezmiş gibi smsler..Sen sabır ver dedik..

Açtık telefonu birde durumu meslek(taş)ımıza izah edelim dedik her ne hikmetse hep ofis dışında..Bir şekilde GSM operatörünün hukuk müşavirliğine ulaştık..Biz çözelim dediler ama bu benim bir anlık gafletimdi utandım hemen vazgeçtim Ve: bildiğimiz yol doğru yoldur dedik başladık yazmaya:
Sayın Meslek(TAŞ),

Bildiğiniz üzere İİK şu maddesine göre takibe itirazla takip durur.

Yine bildiğiniz üzere, takibe vaki itiraz kaldırılmadıkça ya da iptal edilmedikçe takibe devam edilemez.
İlgi haciz uyarı yazınız meslek etik kuralları bir tarafa hukuken geçerli olmayan vasıtalar beyan edilerek kişileri yanılmaya vesaire..
Vaki itirazımız bulunduğu üzere cep numaramıza sürekli gönderilen SMS lerden dolayı TCK nın kişilerin huzur ve sukunu bozma suçunu oluşturduğu..

NETİCETEN: TARAFINIZ BENDEN MESLEKTE DAHA KIDEMLİ OLDUĞU İÇİN AKSİ HALDE İLE BAŞLAYAN CÜMLELERİ SARF ETMEKTEN AR ETTİĞİMİZİ ARZ RİCA EDERİZ. dedik.

O gündür bugundür ses yok eğer tekrar bu olaylar gündeme gelirse, hakkımızı savunmayı hem sektere hem katibe gerekirse meslek etiğini unutmuş Meslek(taş)ımıza karşı da biliriz. Bilmediğimiz noktaları gün gelir öğreniriz.

İyi geceler.. Meslektaşını herşeyin üstünde tutan bir meslek olabilmek dilek ve arzusu ile

Saygılar
Old 03-07-2012, 12:16   #11
avmurat

Alıntı:
Yazan kazimdeniz
o sekreteri bir şekilde kovdurun
Old 03-07-2012, 12:45   #12
kazimdeniz

Evet ben görüşümden asla dönmem bari devlet ve barolar yeterince bizleri koruyamıyor bari biz meslektaşlarımızın hukukunu sonuna kadar koruyalım.
Old 12-07-2012, 11:31   #13
Av.PUDY

Herkes ne kadar muzdarip bu konudan nasıl çözüm bulmalıyız ne yapmalıyız ? sonuç itibari ile karşımızda meslektaşlarımız var her ne kadar muhatap olarak kendilerini bulamasakta!!
Old 20-07-2012, 00:03   #14
boran79

sayın meslektaşım "tabii ki" -"tabikide" ayrımını gözeterek yola çıkabilirsiniz. güzel türkçemizi daha da güzelleştirmek için.
Old 20-07-2012, 09:19   #15
suskun_juliette

Merhabalar,
Öncelikle şunu ifade etmek isterim, meslektaşımız o sekreteri kovmayacaktır. Nedenine gelirsek; çünkü sekreterine o biçimde davranmaması gerektiğini belirtmemiş, o zihniyeti en başından aşılamamıştır çalışanına. Avukatlar, aynı zamanda katiplerinin hal ve hareketlerinden de sorumludur. Çünkü her biri bir anlamda hukukun pratikte belirginleşmesi için bu mekanizmada yer almaktadırlar. Bu bahsettiğiniz tipteki bürolarda avukatla sekreter bile çoğu kez yüz yüze gelememektedir. Her anlamda başı boş bırakılmış ve tahsilata odaklanmış bir büro vardır karşımızda. Sekreter kanalıyla avukata ulaşmak bir hayalden öte olmayıp en iyisi bağlı bulunduğunuz baroyu arayarak avukatın GSM numarasını öğrenmek ve bu şekilde şahsi olarak görüşmektir. Ne derece etkili olur bilinmese de, bu yöntemle en azından bizzat muhatap bulabilmiş olmanın rahatlığını duyumsayacağınızı düşünmekteyim. Avukatsan avukatsın, ne yapalım bir sürü avukat borçlu var diye pervasızca cümleler sarf edebilen kişide değildir suç. En azından yalnızca onda kabahat aranamaz. Avukat, yanında çalıştıracağı kişiyi özenle seçmeli, saygı çerçevesinde görüşmelerin yapılması gerektiğini, borçlu olsa da onun bir insan olduğunu ve evrensel ilkelerle kişilik haklarının koruma ve güvence altına alındığını bildirmelidir. Bazı bürolar görüyorum, avukatlık bir kenara dursun TAHSİLATÇILIK yapmaktadırlar. Fuzuli yer işgal etmeyiniz efendim, tahsilatçılık için böylesine kutsal bir mesleği etiket olarak kullanmayınız. Bırakın, siz yine telefonla arar sms ile insanları dize getirirsiniz nasılsa!Böylelerinin en kısa zamanda aymazlıktan uyanmalarını ya kendilerine Tahsilatçı olarak bir kariyer edinmelerini ya da madem avukatlık yapacaklarsa bu mesleğe layık olarak icra etmelerini salık veriyorum.
Old 20-07-2012, 10:46   #16
Enes Selim Çalkın

Türkiye Barolar Birliği meslek kuralları 27. maddede bahsedilen konuyla ilgili gerekli düzenlemenin yapıldığını düşünüyorum:

"Hiçbir avukat, herhangi bir meslektaşı özellikle hasım vekili meslektaşı hakkında küçük düşürücü nitelikteki kişisel görüşlerini ve düşüncelerini açıkça belirtemez.
Bir avukat başka bir avukata karşı asil ya da vekil sıfatıyla takip edeceği davayı kendi barosuna bir yazı ile bildirir.
Bu kural, bilgi verme yükümlülüğü ile bağlı olarak baroların ve Türkiye Barolar Birliğinin üçüncü şahısları aleyhine veya üçüncü şahısları Barolar ve TBB aleyhine açacağı davalar içinde geçerlidir."

Yukarıda belirtilen -dava- ifadesinin geniş yorumlanması gerektiğini düşünüyorum.Keza bu ifadeye icra takiplerinin de dahil olduğu yayınlanan baro dergilerinde dile getirildi. Yani avukat diğer bir avukata herhangi bir dava veya takip açacaksa sekreteriyle muhatap etmesi bir yana baroya bu konuyla ilgili bilgi vermesi gerekir.
Old 19-09-2012, 16:05   #17
eşitlik mi

Alıntı:
Yazan Av.PUDY
Sayın meslektaşlarım, sevgili arkadaşlarım bir dosya için telefonla aramış olduğum hukuk bürosunun sahibi olan avukat arkadaş nedense meslektaşları ile muhatap olmada kendisini fazlaca üstün görüyor ve dolayısıyla bir avukat olarak sekreterle muhatap olmak zorunda bırakılıyorum hoş sekreterlerimizle muhatap olmak kötü birşey değil tabikide ama nacizane hissettiğimi hiisetmenizi istemem ve bu sekreter arkadaş bağıra bağıra konuyla alakasız lafları ağzıma tıka tıka konuştu...Hepimizin bürolarında sekreter arkadaşlar güzel güzel çalışırken kibarlığı elden bırakmazken Sayın avukat arkadaşn bu cürretkarlığı nasıl bu arkadaşa sağladığını çok merak ettim ..Arkadaşlar lütfen sekreter arkadaşlarımızı uslüpları konusunda itina ile uyaralım uyarmayanlarıda kınayalım! aslında kim olduğunu burdan söylemek lazımdı açık açık ama neyse...ah o meslektaşa bir ulaşabilsem ben...

Haddi Bilmenin İslamın 6.şartı olduğuna inanan biri olarak, bilmeyenler için haddini bildirmenin gerektiğini de düşünüyorum,yöntemler konusunda kişinin karakter ve kabiliyeti elbette belirleyici
Old 26-09-2012, 13:07   #18
savcı92

"O haddini ve kendini bilmez sekreter hanımefendi(???)nin edepsizliğinin bedelini ona ödettirin ya patronuna mektup yazın ya da çat kapı ofisine gidip onunla görüşüp o sekreteri bir şekilde kovdurun avukata küstahlık eden bedelini mutlaka ödemelidir."

Kazım Bey
"yapılan her davranış kişinin terbiyesinin bir yansımasıdır.Kabalığa kabalıkla cevap vermek etik olmaz. Farkımızın olması lazım..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi