Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

devet hastanesindeki taşeron firma tarafından iş akdinin feshi

Yanıt
Old 08-02-2012, 13:57   #1
duyguisler

Varsayılan devet hastanesindeki taşeron firma tarafından iş akdinin feshi

Merhaba
Müvekkil 16 yıldır bir ilçenin devlet hastanesinde sözleşmeli sağlık personeli olarak çalışmıştır.İşe girerken lise mezunu olmadığı halde lise mezunuyum diye işaretlemiş ve uzun yıllardır bu işinde çalışmıştır.Son taşeron firma 1 yıl önce ihale ile göreve gelmiştir.1 yıl boyunca bir problem olmaması ragmen, işçinin iş akdi lise mezunu olmadığı sebebiyle iş kanunu md 25/2-a bendine dayanarak feshedilmiştir.Lise mezunu olmaması sözleşmenin esaslı unsurları içine girer mi,öyle olsa dahi 16 yıllık bir geçmiş bu sebebin esaslı unsur olmadığını ispatlamaz mı?Konuyla ilgili yargıtay kararı aradım ama bulamadım.Kıdem ve ihbar tazminatının hak edileceğini düşünmekteyim.Fikirlerinizi almak istedim.Teşekkür ederim.
Old 08-02-2012, 14:53   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Merhaba
Müvekkil 16 yıldır bir ilçenin devlet hastanesinde sözleşmeli sağlık personeli olarak çalışmıştır.İşe girerken lise mezunu olmadığı halde lise mezunuyum diye işaretlemiş ve uzun yıllardır bu işinde çalışmıştır.Son taşeron firma 1 yıl önce ihale ile göreve gelmiştir.1 yıl boyunca bir problem olmaması ragmen, işçinin iş akdi lise mezunu olmadığı sebebiyle iş kanunu md 25/2-a bendine dayanarak feshedilmiştir.Lise mezunu olmaması sözleşmenin esaslı unsurları içine girer mi,öyle olsa dahi 16 yıllık bir geçmiş bu sebebin esaslı unsur olmadığını ispatlamaz mı?Konuyla ilgili yargıtay kararı aradım ama bulamadım.Kıdem ve ihbar tazminatının hak edileceğini düşünmekteyim.Fikirlerinizi almak istedim.Teşekkür ederim.
Sayın duyguisler;

Lise mezunu olma şartı aranan ve bu şartı taşımadığı halde işvereni yanıltarak işe başlayıp devam eden şahsın iş akdinin feshinin haklı olduğu kabul edilebilir olsa dahi (burada bile uzun çalışma süresi gözetildiğinde feshin haksız olduğu sonucuna varılabilir) somut durumda "lise mezuniyeti", söz konusu işin yapılması noktasında işlevsel bir zorunluluk olmadığından -işçinin 16 yıl boyunca bir işyerinde aynı işi yapmış olması başlı başına bir istikrardır- işçinin lise mezunu olduğu izlenimini vererek işe başlamış olmasına rağmen taşeron firmanın feshinin haksız olduğu kanaatindeyim. Dava açılması durumunda mahkemenin, uzun yıllar aynı işyerinde aynı işte çalışılmış olması hususunu, hakkaniyetin sağlanması noktasında değerlendirmesi gerekir. Bu arada,kıdem ve ihbar tazminatı talebinde 10 yıllık zamanaşımı süresinin de göz önünde bulundurulması gerekir.

Saygılarımla..
Old 08-02-2012, 15:09   #3
madlock

Maddenin lafzı ile hareket edersek 25/II a kapsamına girdiğinden bahsedebiliriz. Ancak Somut olayda şu hususlar önem arzedecektir. 1) Lise mezunu olmak işin yapılması için olmazsa olmaz bir şart mıdır? 2) İşveren işçinin aslında lise mezunu olmadığını ne zaman öğrenmiştir. Zira Kanunun 26. maddesi ahlak ve iyiniyet kurallarına uymayan hallerde derhal fesih hakkının kullanılmasını 6 gün ve her halde bir yıllık hak düşümü süresine bağlamıştır. Bu süreler içinde fesih hakkının kullanılmaması fiilin affedilmesi şeklinde yorumlanır. İddianızı bu gerekçelerle güçlendirebilirsiniz?
Old 08-02-2012, 15:23   #4
yeditepelişehir

Sayın Engin Ekici ve madlock un görüşlerine katılıyorum sadece karşıt görüş olarak neler olabilir diye aklıma geleni yazmak istedim. Müvekkiliniz 16 yıldır çalışıyor fakat yeni işveren(taşeron) ile çalışmaya başlayalı 1 yıl olmuş.Gerçi bir yıl da uzun bir süre ve sırf lise mezunu değil diye akdi feshetmek hakkın kötüye kullanılması olarak değerlendirilebilir.Tam bilmediğim için şunu sormak isterim. Önceki işverenin lise mezunu olmama hususunu çok da önemli bulmaması ve neticesinde 15 yıllık kıdemin oluşması yeni işverenin de bu lise mezunu olmama durumunu esaslı unsur olarak görmemesini sağlar mı? Yeni işveren 1 yıl aradan sonra evrakları vs kontrol ederken müvekkilinizin lise mezunu olmadığını fark edince '' bu husus bizim için önemlidir benzer pozisyonlarda ya da başka pozisyonlarda çalışan işçiler için de lisans kriterini harfiyen uyguladık'' diyebilir mi? Fikir beyanıyla karışık soru sormuş gibi oldum aslında ama aklımdakileri yazayım dedim.
Old 08-02-2012, 16:12   #5
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Sayın Engin Ekici ve madlock un görüşlerine katılıyorum sadece karşıt görüş olarak neler olabilir diye aklıma geleni yazmak istedim. Müvekkiliniz 16 yıldır çalışıyor fakat yeni işveren(taşeron) ile çalışmaya başlayalı 1 yıl olmuş.Gerçi bir yıl da uzun bir süre ve sırf lise mezunu değil diye akdi feshetmek hakkın kötüye kullanılması olarak değerlendirilebilir.Tam bilmediğim için şunu sormak isterim. Önceki işverenin lise mezunu olmama hususunu çok da önemli bulmaması ve neticesinde 15 yıllık kıdemin oluşması yeni işverenin de bu lise mezunu olmama durumunu esaslı unsur olarak görmemesini sağlar mı? Yeni işveren 1 yıl aradan sonra evrakları vs kontrol ederken müvekkilinizin lise mezunu olmadığını fark edince '' bu husus bizim için önemlidir benzer pozisyonlarda ya da başka pozisyonlarda çalışan işçiler için de lisans kriterini harfiyen uyguladık'' diyebilir mi? Fikir beyanıyla karışık soru sormuş gibi oldum aslında ama aklımdakileri yazayım dedim.
Sayın yeditepelişehir;

Kanaatimce önceki işverenlerin bilgisi dahilinde olmasına rağmen sorun etmedikleri böylesi bir durum, son taşeronun (alt işveren) esaslı unsur olarak görmesi zorunluluğunu sağlamamalıdır fakat iş akdinin son taşeronca feshi durumunda açılacak davada son taşeron haricindeki diğer taşeronlarla birlikte asıl işverenden talepte bulunulabilmelidir.

Saygılarımla..
Old 08-02-2012, 17:23   #6
duyguisler

Çok teşekkür ederim,fikirleriniz için.
İşveren taşeron firma tarafından yapılan araştırmada lise diplomasının özlük dosyasında bulunmadığı görülmüş ve 15.01.2012 tarihine kadar diploma sunulması istenmiş,müvekkil tarafından da mezun olmadığı 24.01.2012 de bildirilince 26.01.2012 de feshedilmiştir.Bir yanıltma olduğu ortada olmakla birlikte 16 yıldır aynı işte(tıbbi sekreterlik) çalışıyor olması demek ki lise mezunu olmak esaslı bir gereklilik değilmiş gibi beni düşündürüyor.Bu şekildeki bir düşünceyle dava açılıp gerekli savunmanın yapılacağını düşünmekle birlikte somut destek bulmam sanırım yararıma olacaktır.Herhangi bir yargıtay kararı ya da dava ile karşılaşan olursa eklerse sevinirim.Kolay gelsin.
Old 14-02-2012, 13:50   #7
duyguisler

Şöyle bir güncellemeden sonra fikirleri yenilemek istedim.Müvekkil lise mezunu olarak son taşeron firma göreve gelirken formda işaretlemiş.Eskiden böyle bir nitelik aranmıyormuş.
Old 14-02-2012, 13:56   #8
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan duyguisler
Şöyle bir güncellemeden sonra fikirleri yenilemek istedim.Müvekkil lise mezunu olarak son taşeron firma göreve gelirken formda işaretlemiş.Eskiden böyle bir nitelik aranmıyormuş.
Bu durumda taşeron firmanın feshinin "haklı" olduğu konusunda bir tereddüt kalmaması gerekir. Elbette ki işveren açısından haklı neden olan bu husus, sadece son taşeronu bağlayacaktır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi