Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşimin ilk eşinden olan kızını, kendi ailemden kalacak/gelecek miras/malların dışında nasıl tutabilirim?

Konuyu Kilitleyin
Old 22-06-2015, 11:52   #1
sweetylifetr

Varsayılan Eşimin ilk eşinden olan kızını, kendi ailemden kalacak/gelecek miras/malların dışında nasıl tutabilirim?

Merhabalar,
Eşimin ilk eşinden 1 kızı var. Bizimde ortak 1 kızımız var. Annem ve babamdan kalacak miras, eşimden önce ölümüm halinde sadece ortak kızımıza kalsın istiyorum. Eşim benim mirasçım olduğu için önce ben,sonra eşim öldüğünde ilk eşinden olan kızı da ailemden kalan mallardan mirasçı olabiliyor.Bunu engellemek için ne yapabilirim? Ayrıca ailem sağlığında biraz para vermeyi düşünüyorlar bana.
O para ile alacağım gayrımenkul yada menkullerden de aynı eşimin ilk kızının mirasçı olmasını istemiyorum. istediğim ben ölünce ortak kızımız ve eşim mirasçı olsun ama eşim de ölünce sadece ortak kızımıza kalsın. Bu mümkün mü?
Old 24-06-2015, 07:13   #2
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan sweetylifetr
Merhabalar,
Eşimin ilk eşinden 1 kızı var. Bizimde ortak 1 kızımız var. Annem ve babamdan kalacak miras, eşimden önce ölümüm halinde sadece ortak kızımıza kalsın istiyorum. Eşim benim mirasçım olduğu için önce ben,sonra eşim öldüğünde ilk eşinden olan kızı da ailemden kalan mallardan mirasçı olabiliyor.Bunu engellemek için ne yapabilirim? Ayrıca ailem sağlığında biraz para vermeyi düşünüyorlar bana.
O para ile alacağım gayrımenkul yada menkullerden de aynı eşimin ilk kızının mirasçı olmasını istemiyorum. istediğim ben ölünce ortak kızımız ve eşim mirasçı olsun ama eşim de ölünce sadece ortak kızımıza kalsın. Bu mümkün mü?

Sayın Katılımcı,

-Ailenizden gelen gayrimenkul ve paraların sadece kendi kızınıza miras terekesi olarak kalmasını istiyorsunuz. Bu konuda ne yapılması gerektiğini sormaktasınız.

-Ailenizden gelen hibe mahiyetindeki mallar ve paralar çalışmadan iktisap edinildiğinden kişisel maldır. Edinilmiş mal olmadığından eşiniz bu mallarda bir hak iddia edemeyecektir.

-Ailenizden gelen gayrimenkullerin kuru mülkiyetini kızınıza devir edebilirsiniz. İntifa hakkı sizde kalabilir. Siz ölünceye kadar kullanabilirsiniz. Ölüm halinde intifa hakkı eşinize veya bir başkasına miras olarak geçmez.İntifa hakkı niteliği gereği miras olarak geçmemektedir.Bu yolu izleyebilirsiniz.

-Ailenizin size vereceği paraları da kızınız adına açacağınız banka hesabına yatırabilirsiniz. Ailenizden gelen parayı direk bu hesaba havale etmelerini isterseniz paranın kaynağıda belli olur ilerde kızınız davalık olsa bile sorun yaşamaz.

-Hak kaybına uğramamak için her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızda fayda vardır.

Kolay gelsin.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi