Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Asliye Ceza Mahkemesi Duruşmalarına Stajyer Avukatın Katılımı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-05-2019, 12:36   #1
sevvaltanriover

Varsayılan Asliye Ceza Mahkemesi Duruşmalarına Stajyer Avukatın Katılımı

Avukat yanı stajımı yapmaktayım.Geçtiğimiz günlerde katıldığım asliye ceza mahkemesi duruşmasında hakime hanım stajyer avukatların asliye ceza duruşmalarına katılamayacağını söyleyerek beni o gün ki duruşmadan ve devamındaki duruşmalardan men etti. Be men kararına gerekçe olarak:
Yargıtay 17. Ceza Dairesi 12/02/2017 tarih, 2016/16481 E.

Bursa Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesi 20/12/2018 tarih, 2018/2704 E.

Adana Bölge Adliye Mahkemesi 8. Ceza Dairesi 27/11/2018 tarih,2018/1520

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 11. Ceza Dairesi 16/12/2018 2018/725 E.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 9. Ceza Dairesi 21/09/2017 2017/2084 E
kararları göstermiştir.
Gerekçede belirtilen bazı kararlara ulaşamadım, dolayısı ile inceleyemedim.
Öncelikle Asliye Ceza Duruşmalarına katılabileceğimi destekler elinde Yargıtay kararı olan varsa, benimle paylaşırsa sevinirim.
Benim ulaşabildiğim şimdiye kadar Adalet Bakanlığının görüşü var; görüşün içeriği kaldırılan sulh ceza hakimliği yerine asliye ceza mahkemelerine stajyerlerin katılabileceği yönünde. Ancak bana asıl lazım olan Yargıtay veya BAM kararları,ayrıca bu konuda görüşlerinizi bilmek isterim.
Old 20-05-2019, 17:49   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Avukat yanı stajımı yapmaktayım.Geçtiğimiz günlerde katıldığım asliye ceza mahkemesi duruşmasında hakime hanım stajyer avukatların asliye ceza duruşmalarına katılamayacağını söyleyerek beni o gün ki duruşmadan ve devamındaki duruşmalardan men etti. Be men kararına gerekçe olarak:
Yargıtay 17. Ceza Dairesi 12/02/2017 tarih, 2016/16481 E.

Bursa Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesi 20/12/2018 tarih, 2018/2704 E.

Adana Bölge Adliye Mahkemesi 8. Ceza Dairesi 27/11/2018 tarih,2018/1520

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 11. Ceza Dairesi 16/12/2018 2018/725 E.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 9. Ceza Dairesi 21/09/2017 2017/2084 E
kararları göstermiştir.
Gerekçede belirtilen bazı kararlara ulaşamadım, dolayısı ile inceleyemedim.
Öncelikle Asliye Ceza Duruşmalarına katılabileceğimi destekler elinde Yargıtay kararı olan varsa, benimle paylaşırsa sevinirim.
Benim ulaşabildiğim şimdiye kadar Adalet Bakanlığının görüşü var; görüşün içeriği kaldırılan sulh ceza hakimliği yerine asliye ceza mahkemelerine stajyerlerin katılabileceği yönünde. Ancak bana asıl lazım olan Yargıtay veya BAM kararları,ayrıca bu konuda görüşlerinizi bilmek isterim.
Sayın sevvaltanriover;

Sunduğunuz kararları görmemekle birlikte, bağlantısını sunduğum Adalet Bakanlığı Hukuk işleri Genel Müdürlüğü'nün ilgili yazısını incelemenizi öneririm:

https://www.istanbulbarosu.org.tr/docs/ekler/1430.pdf

Saygılarımla...
Old 20-05-2019, 17:56   #3
sevvaltanriover

Adalet Bakanlığının bildirisini inceledim, yargı organına yetkiyi bırakmak suretiyle asliye ceza mahkemesi durusmalarına girebilecegimiz dogrultusunda. Ancak hakimim yazdigi kararlardan erisebildigim bir kararda asliye ceza mahkemesi durusmasina stajyer avukatin katilmasi savunma hakkının kısıtlanması kabul edilip, bozma nedeni gosterilmis. Suan aradıgim durusmalara girebilecegimize yonelik bir ictihat ancak bulamadim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi