Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kayıp hüviyet

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-05-2007, 14:57   #1
Müddeiumumi

Varsayılan Kayıp hüviyet

Vatandaş 3 yıl evvel hüviyetini kaybetmiş ve ilan vermeyi akıl edememiş.Şimdi de bu kimlik kullanılarak borç yapılıp ödenmemiş ve icralık olunmuşsa bu aşamada hukuki olarak yapılacak birşey varmıdır?Saygılar..
Old 25-05-2007, 20:24   #2
HÜLYA ÖZDEMİR

1. Cumhuriyet Savcılığına sahte senet tanzimi ve dolandırıcılıktan suç duyurusunda bulunun.

2. İcra takibine karşı ( İTM / İcra Dairesi ) borca ve imzaya itiraz edin
Old 26-05-2007, 07:44   #3
Av.Turan

hülya hanımı katılıyorum.şu aşamayı da unutmayın ki birçok ilde davalar karşınıza çıkabilir bu olayla ilgili. o nedenlede müvekkilinizle anlaşırken bu hüsusları da dikkatinizden kaçırmayın.
Old 29-05-2007, 08:43   #4
Müddeiumumi

Hülya Özdemir ve Av.Turan cevaplarınız için teşekkür ederim.Çok sağolun..Saygılar..
Old 29-05-2007, 08:54   #5
PINAR000

Alıntı:
Vatandaş 3 yıl evvel hüviyetini kaybetmiş ve ilan vermeyi akıl edememiş
.
Bi iki gün evvel ben de böyle bi olayla karşılaştım. Bahsettiğim şahıs da aynen sizin belirttiğiniz gibi ilan vermemiş ancak; hüviyetini kaybettiği anda karakola başvurarak kimliğini kaybettiğini bildirmiş ve kendisine verilen ifadesinin yer aldığı tutanakla oluşabilecek sorunların giderilebileceği bu belgenin de ilan vermekle aynı işlevi göreceği anlatılmış.Söz konusu belge ile hakkında çıkarılan tutuklama kararının kaldırılabilmesini sağladı bu kişi belki sizin Müvekkilinizin de elinde böyle bi belge varsa meslekdaşlarımın gösterdiği yollarda işiniz daha da kolaylaşabilir..şimdiden kolay gelsin..
Old 29-05-2007, 09:06   #6
Müddeiumumi

Sn.Pınar000 teşekkür ederim cevabınız için.Ama benim müvekkilimin elinde böyle bir zabıt da yok.Yani son derece basiretsiz bir vatandaş.İhmalinin neticesine katlanması aslında müstehak!Kimliği kaybolmuş ama hiçbirşey olmamış gibi davranmış.Tekrar teşekkür ederim.Saygılar..
Old 29-05-2007, 10:22   #7
Kilimanjaro

Varsayılan Mevzuatta ilana dair bir hüküm var mı?

Ben mevzuatta kimliğin kaybedilmesi halinde ilan yapılması gerektiğini belirtir bir hükme rastlamadım... Bizim de aynı konuyla ilgili bir davamız var. Vatandaş kimliğini kaybetmiş ve kaybedilen kimlikle bir bankada hesap açılıp çek karnesi alınmış ve vatandaş hakkında 3167'den mahkumiyet kararları verilmiş. İade-i muhakeme yargılaması ve ayrıca bankaya karşı açılan maddi/manevi tazminat davası devam ediyor. Kayıpla ilgili ilan yaptırılmamış olması bankanın kusurunu azaltacak şekilde tazminat davasında etkili olur mu?
Old 29-05-2007, 10:33   #8
Viyola

Merhaba,

Birkaç yıl önce ben de kimliğimi kaybettim. Daha doğrusu içinde cüzdanımın da bulunduğu çantam çalındı. Jandarmada ifade verdim olaydan hemen sonra.Tutanaktan bir suret aldım.Daha sonra yeniden kimlik çıkarmak için nüfusa gittiğimde bana ilan verilmesine gerek olmadığını, muhtardan alınacak ikamet belgesi ve kimliğin çalındığına dair tutanağın yeterli olacağını söylediler. Ben de ilan falan vermedim. O dönemde ben de ilan vermenin gerektiğine dair bir düzenlemeye rastlamamıştım.

Şimdi bunları okuyunca açıkçası içime bir kurt düştü
Old 29-05-2007, 10:42   #9
Av. Ela

merhaba,
henüz birkaç ay önce bunları yaşamış biri olarak yazıyorum. nüfus cüzdanı ve ehliyet zayileri için gazete ilanı aranmıyor polise verdiğiniz ifadenin bir sureti ile yenilerini alabiliyorsunuz.Ancak askeri kimlik zayilerinde gazte ilanı hala şart koşuluyor.
Old 29-05-2007, 11:12   #10
Kilimanjaro

Yeni kimlik çıkartılmasında aranmıyor ama oluşabilecek muhtemel zararları göz önünde tutarak (her ne kadar fiilen kimse böyle şeyleri takip etmiyor olsa da) ulusal ölçekte yayın yapan bir gazetede bu durumu ilan ettirmek kesinlikle gerekli. Aksi halde bir zarar vukuunda bizim yaşadığımız gibi sıkıntıların yaşanması kaçınılmaz olur.
Old 02-01-2010, 15:02   #11
murataksu

Gazeteye kayıp ilanı verilmesi yasal zorunluluk içinde yer almıyor. Daha önce bunu zorunlu kılan bir düzenleme var mıydı? Hangi tarihteki düzenleme ile yasal zorunluluk olmaktan çıktı? Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi