Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Baro Tarafından Yapılan Görevlendirmelerde Müvekkilin Seçim Hakkı ?

Yanıt
Old 05-08-2004, 16:19   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Baro Tarafından Yapılan Görevlendirmelerde Müvekkilin Seçim Hakkı ?

Merhabalar,

Bilindiği gibi ceza yargılamasında yaşı 18 den küçük sanık veya süpheli için müdafii zorunluluğu vardır.Sanık veya şüpheli isterse vekalet ilişkisinde olduğu bir avukattan bu hukuki yardımı talep edebilir.Bunu yapmıyorsa iradesine bakılmaksızın baroya haber verilip sıradaki avukat hukuki yardım için görevlendirilir.
Yetişkinler için bu isteğe bağlıdır.

Keza Adli Yardım ilkesi gereği ekonomik durumu uygun olmayanlar,bunu kanıtladıklarında Adli Yardım Servisince görevlendirilecek bir avukattan ücret mukabili olmaksızın hukuki yardım alabilirler.

Her iki tür görevlendirme durumunda müvekkilin herhangi bir seçme şansı yoktur.Sıraya göre atama uygulanan usuldür.

Tartışmaya açmak istediğim konu şu:

1- Bu seçim şansının bulunmaması ,müvekkil-avukat arasındaki güven ilişkisi ile ne kadar bağdaşmaktadır.?

2-Bu alanda ;görev almak isteyen avukatlar listesinden seçim yapma hakkı mevcut mevzuata göre mümkün değilmidir?

Katkılar için şimdiden teşekkürler
Old 06-08-2004, 15:56   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Aynı konuda Yazışma grubundan gelen yanıtları buraya aktarıyorum.
---------------------------------------------------------------------

Merhaba

Müvekkili mi seçeceksiniz yoksa davayı mı?

Eğer müvekkili seçecekseniz; müvekkilin neyine bakarak davayı alıp almayacağınıza karar vereceksiniz?

Eğer davaya bakıp seçecekseniz; kolay dava zor dava, çabuk bitecek dava, uzun sürecek dava, ayrımını yapmanız lazım. Bu ayrımıda dosya önünüze geldikten sonra
ancak yapabilirsiniz. Zaten o durumda da davayı almış oluyorsunuz. Kısmet meselesi.

Cmuk dan bir ağır ceza davası gelmişti. Dosya çok kalın, yıllarca sürer dersiniz, ilk celsede yargılama bitti. Sanıklar berat ettiler. Şansınıza.

Bazen kadın haklarından gelen boşanma davalarında koca tehdit ediyor, bu durumda merkeze bildirip çekilme hakkınız var diye biliyorum. Benim başıma gelmedi ama arkadaşlar anlatmıştı.
Ben olaya sanığın veya müvekkilin hukuki haklarını hatırlatmak cihetinden bakıyorum.

Sanığın kendi subjektif durumuna takmıyorum.
Av.Murat KILIÇ
Old 06-08-2004, 15:57   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Merhaba,

ben bu konuda mevzuatta sıkıntı olmasa da fiili imkansızlık olduğunu düşünmekteyim.
Baro , özellikle hazırlık aşamasında karakol ya da savcılıktaki işlemler için müdafi tayin ediyor. Baronun derhal atadığı müdafinin bile işlemlere katılmak için gidişinin zaman aldığını düşünürsek,
sanık seçim hakkını nasıl kullanacaktır?

Baro birden fazla avukat görevlendirecek , avukatlar gidip sanıkla görüşecek ve sanıktan birini seçmesi mi istenecek?

Belki son soruşturmada uygulanma şansı olabilir ama hazırlık aşamasında özellikle zaman kısıtından dolayı uygulanmasının mümkün olmayacağı görüşündeyim.

Uygulandığı takdirde de aynı nedenle sanığın aleyhine olacağını
düşünüyorum.

Saygılarımla

Av.Nilay Yıldırım
Old 06-08-2004, 15:58   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Merhaba,

Bu sorunun sanığın tercih ettiği avukatı kolluk vasıtasıyla Baroya bildirmesi , Baronunda bu konuda Baro tarafından verilen eğitimi almış olması koşuluyla listeye bakmaksızın ataması yoluyla aşılabileceğini düşünüyorum.Ancak bildiğim kadarıyla Baronun konu hakkında uygulama yönetmeliği mevcut.Bu yönetmeliğin
uygulamanın bu şekilde yapılmasına engel teşkil edip etmediği konusunda bir fikrim yok.İncelenmesi gerekir.Bununla birlikte Baronun bu yönetmeliği de değişmez bir metin değil...

Saygılarımla

Av.Suat Baddal
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi