Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yüksek Hukuk Eğitimi Hukukta yüksek lisans ve doktora eğitimi ile ilgili konular

Yurtdışında Sertifika ve Staj Deneyimi

Yanıt
Old 24-09-2007, 16:16   #1
Av.Ankara

Varsayılan Yurtdışında Sertifika ve Staj Deneyimi

Merhaba Sevgili Meslekdaşlarım,
Ben Avukatlık mesleğine adım atmasına iki ayı kalmış bir Stajyer Avukatım.Benim Bir sorum olacaktı.Çok araştırdım ama sorumda bahsedeceğim deneyimleri yaşamış bir meslektaşımı bulamadım.
Sorum şu: Ben çeşitli devlet üniversitelerinde yüksek lisans için başvuru yapıp şansımı denedim gerek les puanım gerekse diploma notum iyi olamasına rağmen (ayrıca mülakatta sorulan sorularada doğru cevaplar vermeme rağmen kazanamadım).Yurtdışında yüksek lisans yapmak için uzun bir araştırma yaptım fakat maddi durumum sadece yüksek lisan için yurtdışına gitmeme yeterli değil.Ben de bir uluslararası sertifika proğramı ve ardından maaşlı staj düşündün.Sertifika proğramları daha ucuz.Unutmadan İngilizcem var...
Asıl sorum şu uluslararası hukukla ilgili bir alanda çalışmak istediğim için bu tür sertifika proğramlarının bana bir yararı olur mu? Böyle bir sertifika proğ.deneyimi olan var mı?Ayrıca Dönüşte iş bulmama bir katkı sağlar mı?Önerebileceğiniz bir okul ya da proğram var ise sevinirim ayrıca.
Bir de maaşlı staj var.Sanırım hukuktan ziyade turizm gibi alanlarda gidildiği için kimseyi bulamadım danışacak.Yurtdışında hukuk alanında maaşlı ya da maaşsız staj yapan orada bir hukuk firmasında ya da ilgili alanda çalışan meslektaşlarımın deneyimlerini çok merak ediyorum.Faydalı olduğunu düşünüyorlar mı?
Çok soru sordum biliyorum ama eğer yardımcı olursanız çok sevinirim.İyi çalışmalar
Old 25-09-2007, 18:21   #2
DMKY

Sn. Ankara,

Kanimca, sertifika programlarinin size cok yarari olmaz. O tip programlarda iyi bir egitim verilmez, sadece konular ustunden ustu koru gecilir. Eger niyetiniz, CV`nize bir seyler daha yazmak ise, hic bir sey yapmamaktansa, bu tip programlara katilmanizi tavsiye ederim, zira halkimiz cok etiket meraklisidir, ozellikle ismi yabanciysa.

Benim tavsiyem mumkunse, staj yapmaniz. Staj yaptiginiz yer sizden memnun kalirsa, orada calismaya devam etmenize izin verirler. Tanidigim bir iki arkadas vakti zamaninda, ABD`ye master icin gitmisler ve kaldiklari sehirlerdeki hukuk burolarinda stajyer calisabilmislerdi. Bildigim kadari ile, sonra baro sinavini kazandilar ve orada bir kac sene avukat olarak calistilar. Bu konuda pek bir ayrinti bilmiyorum. Bildigim, ingilizcenin mukemmel olmasi. Yillarca ingilizce egitimi gorup (TOEFL`dan cok yuksek puan alan), ABD`ye calismaya giden arkadaslarimin buyuk kismi ilk zamanlar ciddi iletisim problemi yasadilar. Amerikalilar, Turk aksani ile ingilizce konusan arkadaslarimi anlamakta cok gucluk cekti.

Su an oralarda calisip size yardimci olabilecek birilerini artik tanimiyorum.

Basarilar dilerim
Old 30-10-2007, 11:49   #4
S.Ç.

Merhaba
oncelikle yurtdsinda gideceginiz sertifka programlarinin yarari olmaz diye bir sey yok. Masraflari cok da ucuz olmamakla birlikte mesleki egitim acisindan gayet de yararlidir.Hem yabanci dilinizin iyi olugunu hem de hukuk ingilizcesine vakif oldugunuzu gosterir bu sertifikalar.
Oncelikle sertifika alacaginiz bolumu secmelisiniz.mesela ticaret hukuku mu,is hukuku mu,AB hukuku mu vs. gibi.
Saygilar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi