Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Adli Sicil Kaydı Silinmesi

Yanıt
Old 07-12-2006, 11:04   #1
avfeyzafbal

Varsayılan Adli Sicil Kaydı Silinmesi

Değerli meslektaşlarım;bir müvekkilimin 03.01.2003 tarihinde infaz edilmiş bir cezası vardı.Para cezası eksik ödendiğinden 2006'nın haziran ayında tekrar infaz bürosundan tezkere geldı adına.Müvekkilim adına kesilen para cezasını ödedi.Yani tamamen infaz edildi.Sabıka kaydında sicili görünüyor.Adli sicil kaydının silinmesi için ilgili mahkeme tarafından müvekkilime Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğüne dilekçe ile başvurulabileceğini ve bu durumda derhal silineceği söylenmiş.Bildiğim kadarıyla cezayı veren mahkemeye hitaben yazılan bir dilekçe ile ancak silinebiliyor adli sicil kaydı.Bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.Teşekkürler
Old 07-12-2006, 12:03   #2
Av.Demet

Varsayılan mahkeme kararı olmadan da silinebilir.

Sayın Meslektaşım;
Sizin de belirtmiş olduğunuz gibi adli sicil kaydı mahkeme kararı ile sildirilebiliyor. Bunun dışında Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü'ne bir dilekçe ve nüfus cüzdanı sureti ile başvuruda bulunarak da sabıka kaydının sildirilmesi mümkün. Hatta siz de belirtilen belgelere ek olarak vekaletnamenizi ibraz ederek bu işlemi yaptırabilirsiniz.
Dilekçe ve diğer evrakların kayda alınmasından sonra 1-3 ay sonra tekrar adli sicil kaydı alarak, sabıka kaydının silinip silinmediğini kontrol ediyorsunuız. Umarım yardımcı olabilmişimdir.....
Old 07-12-2006, 12:35   #3
Jeanne D'arc

Sayın avfeyzafbal,

Meslektaşım av.demet'in cevabı doğrudur.

Sadece bir hususu eklemek istedim:Bundan böyle kararı veren mahkeme değil de doğrudan Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü yapıyor bu işlemi. Kararı, adli sicilin terkini talep eden dilekçenizi, vekaletinizi ekleyip; posta yoluyla gönderebilirsiniz. 1-2 ayda silinmiş oluyor.

Saygılar.
Old 07-12-2006, 14:33   #4
avfeyzafbal

av.demet ve jeanne d'arc verdiğiniz cevaplar için teşekkürler.evet aps ile gerekli belgeleri göndereceğiz.Müvekkilim iş değiştireceğinden derhal silinmesi gerekiyor.Söylediğiniz gibi resmi işlemlerin bitmesi birkaç ay alır.
Old 07-12-2006, 16:43   #5
Jeanne D'arc

Sayın avfeyzafbal,

Eğer kaydın acilen silinmesi gerekiyor ve Ankara'ya gitme imkanınız da yoksa; THS'nin "Şehirlerarası Nöbetçi Avukat" forumuna yazarak da; meslektaşlarımızdan yardım istemeniz mümkün. Bu şekilde postada geçecek zamandan tasarruf ve işin elden takip edilmesi mümkün.

Saygılarımla.
Old 09-12-2006, 17:28   #6
A.Turan

Adli Sicil Genel Müdürlüğüne müracaat ettiğinizde silme işlemi yapıyorlar. Ancak yeni yasayla arşiv kaydı denen yeni bir durum oluştu. Bu arşıv kaydını silmiyorlar. Özel iş için sabıka kayıd istendiğinde sabıkasz görünüyor ama resmi iş için istenince tüm sabıka gözüküyor.
Old 24-04-2007, 10:30   #7
netya

Varsayılan adli sicil kaydı 5 yıllık süre

merhaba;
bir müvekkilim basın kanunna muhalefetten
asliye ceza da yargılanarak para cezası almış
ve karar kesinleşmiş tebligat 35 e göre yapılmış
cezadan haberi, adli sicil kaydına ihtiyaç duyduğunda olmuş
para cezası yatırıldı
şimdi adli sicil kaydının silinmesini istiyor forumlardan okuduğum kadarıyla
adli sicil istatistik genel müdürlüğüne dilekçe yazmam gerekiyor
öğrenmek istediğim böyle bir başvuruyu hemen yapabilirmiyim
yoksa 5 yıllık bir süre beklemelimiyim
bu arada konuya adliyedeki adli sicil e ve infaz bürolarına sorduğumda 5 yıl beklemem gerektiği söylendi fakat cevaplardan anladığım derhal başvurabilmem yönündedir. yanılıyor muyum
Teşekkürler
Old 24-04-2007, 12:49   #8
GÜLİZ

Sayın netya,
5352 sayılı Adli Sicil Kanunu'nun 9 maddesine göre cezanın veye güvenlik tedbirinin infazının tamamlanmasıyla sicilden silinerek arşiv kaydına alınır.Buna göre sicilin silinmesi için beklemenize gerek yok.Herhalde sizin müvekkilinizin bu cezası eski adli sicil kanuna zamanında siciline işlemiş çünkü yeni 5352 saylı adli sicil kanuna göre adli para cezaları sicile kaydedilmeden direk arşive kaydediliyor.
İyi çalışmalar diliyorum...
Old 24-04-2007, 12:53   #9
netya

Varsayılan adli sicil kaydı 5 yıllık süre

sayın güliz,
Yardımınız için çok teşekkür ederim.
iyi çalışmalar
Old 24-04-2007, 12:59   #10
GÜLİZ

Ayrıca sayın netya; eğer isterseniz size adli sicil ve istatistik genel müdürlüğünün fax numarasını verebilirim.Bu sayede başvuru dilekçeniz postada zaman kaybetmeden daha çabuk ulaşır.Ben faxla adli sicil kaydı sildirmiştim.Tabi başvuru dilekçenizi faxlarken 1 adet adli sicil kaydı ve 1 adet de cezanın alındığı mahkeme kararını eklemeniz gerekiyor.
Old 24-04-2007, 13:10   #11
netya

sayın güliz,
elinizde aşağıdakilerin haricine bir numara varsa rica edeceğim
tekrar teşekkürler...

bu arada konunun uygulayıcısı durumunda olan adliyelerdeki adli sicil temsilcilikleri ve infaz büroları yanlış yönlendiriyorlar
birileri onları da bilgilendirse fena olmaz.
sonuçta bazı hususları sürekli uygulama içerisinde olanlara
danışmamız gerekebiliyor...

iletişim BilgileriBaşvuru Telefonu :
+90-312-4316120
Faks :
+90-312-4350929
veya
+90-312-4357156
Old 24-04-2007, 13:20   #12
GÜLİZ

Sayın Netya,
Fax numarası doğru yani bendeki numara.Ben o numaraya fax çekerek adli sicil kaydı sildirmiştim.

Söylediğiniz hususda da size sonuna kadar hak veriyorum,adliyedekilere göre vatandaşın ya hiçbir şeye hakkı yok ya da hakkını kullanma zamanı gelmemiştir,beklemeli.. Size kolaylıklar diliyorum.İyi çalışmalar...
Old 17-03-2011, 15:20   #13
advocate_demos

Varsayılan ertelenen cezanın silinmesi

Değerli meslektaşlarım. Elektrik hırsızlığından 2004 yılında yerel mahkeme beraat kararı veriyor. Müdahil kurumun temyizi ile yargıtay bozuyor. Bunun üzerine mahkeme 2007 yılında eski TCK lehe olduğu için 492/2 den 2 yıl ceza veriyor, verilen bu cezayı 798-TL para cezasına çevirip erteliyor. Sanığın temyizini de, temyiz edilen ceza 2000-TL nin altında kaldığı için reddediyor ve kesinleşiyor.

Müvekkil sanığın sabıka kaydında şimdi bu ceza görünüyor. Bir meslek kuruluşunda işe başlamak isteyen sanık, sabıkasında yüz kızartıcı suç göründüğü için başvuramıyor.Ertelemenin üstünden 5 yıl henüz geçmedi.

Bu durumu Adli Sicil İstatistik müdürlüğüne başvurarak silmemiz mümkün mü yoksa mahkemeden mi talepte bulunmak lazım. Ya da farklı bir yol izlenebilirmi?

Saygılaırmla..
Old 24-03-2011, 12:55   #14
Av.Özlem Ay Bilgin

Sayın Demos, benim aklıma başka bir fikir geldi, tabii sizin bahsettiğiniz olayda koşulları var ise bu yola başvurmak mümkün olabilir.
Kararın uyarlanmasını ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmesini istemeyi düşündünüz mü acaba? (Müdahil kurumun zararının giderilmiş olması ve müvekkilinizin sabıkasının bulunmaması hallerinde bu yol mükmün)
Old 24-03-2011, 14:37   #15
advocate_demos

Sayın Özlem hanım verdiğiniz yanıt için teşekkürler öncelikler. Bu yol benim de aklıma geldi. Herhalde başka bir yol da mevcut değil gibi görünüyor. Eğer kabul edilmez ise kanun yararına bozmaya giderim diye düşünüyorum.
ancak bu uyarlama başvurusunu kanunun hangi maddesine dayandıracağıma karar veremedim bir türlü. Çünkü CMK 226. madde koşulları yok. Benzer şekilde elinizde bir dilekçe örneği var ise yani uyarlama davası dilekçesi var ise paylaşırsanız sevinirim.

Tekrar teşekkürler.
Old 25-03-2011, 01:06   #16
BALDIRAN

Merhaba. HAGB kurumu, ceza usul kanununda düzenlenmiş olsa dahi, maddi sonuçları olan bir kurumdur ve bu nedenle lehe olan yasanın uygulanmasına ilişikn TCK 7. maddesine dayanılabilir. Size Yargıtay CGK nun 13.ŞubaT 2009 Tarihli kararı hukuki dayanak olacaktır, hukuki yarar varsa, (ki sizin olayda var) kesinleşmiş hatta infaz edilmiş kararlar hakkında dahi HAGB kararı verilebilir. Ben bir dosyadan aldım.Ancak dilekçem çok uzun ve 5-6 sayfa açıklamalı bir dilekçe.O nedele buraya eklemek zor (ziradanıştığım bir başka hakim verilemez hüküm kesinleşmiş hatta infaz edilmiş diye şifaen söylemişti.hatta bir başka mahkeme bu yöndeki başvurumu red etmiş,itirazımda red edilmişti.Şimdi o dosya Kanun yararına bozmada)Başvurunuzun olumlu sonuçlanacağını düşünüyorum.Mail adresinizi yazarsanız size dilekçeyi gönderirim.Saygılar
Old 25-03-2011, 12:18   #17
advocate_demos

Sayın Baldıran, bana Yargıtay CGK'nun kararını ve sizdeki dilekçeyi gönderirseniz çok memnun olurum. info@cihanertek.av.tr
Saygılarımla.
Old 01-04-2011, 14:21   #18
Av.M.Yücel

Sayın meslektaşlarım,
1989 yılında müvekkil hırsızlık suçundan 2 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılmış ve bu ceza para cezasına çevrilip 647 sayılı kanunun 6. maddesi gereğince ertelenmiş... Müvekkil şuan arşiv kayıtlı adli sicil raporu istediğinde bu ceza çıkıyor. Acaba bu arşiv kaydının silinmesi için Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü'ne bir dilekçe vermemiz yeterli olur mu?
Old 02-04-2011, 23:26   #19
Av.M.Yücel

Arşiv kaydının silinebilmesi için o eylemin suç olmaktan çıkartlılması,kişinin ölümü veya her halukarda kaydın girildiği tarihten sonra 80 yılın geçmesi gerekir. Yargılamanın yenilenmesi halinde şayet sanık beraat ederse bu halde de hem sabıka kaydı hem de arşiv kaydı silinir.
Old 03-04-2011, 18:04   #20
AVUKAT4772

sayın, M.Yücel Dilekçenizi ve mahkemeden almanız gereken Müvekkilinizin, cezasını çektiğine dair belgeyi ve vekaletnamenizide gönderirseniz daha erken,bir sonuç alabilirsiniz.başarılar....
Old 13-09-2011, 17:40   #21
Av. Nevzat ŞAHİNOĞULLARI

Merhaba arkadaşlar, paylaştığınız konuya yeni rastladım. Ben, birçok Asliye Ceza Mahkemesi'nin yaptığı uygulamanın yanlış olduğu kanısındayım. Zira hapis cezasından paraya çevrilen cezalarda sanığın temyiz hakkı vardır. Temyiz sınırı bu tür kararlarda temyize engel teşkil etmemeli. Adalet Bakanlığı'na hitaben yazılacak dilekçede "yazılı emirle bozma" talep edildiğinde bu dilekçeniz temyiz dilekçesi yerine geçerli olmak üzere kabul edilecek ve adli sicil kaydındaki sabıkanın re'sen silinmesine karar verilecektir. Temyiz hakkı bulunan kararların usule aykırı kesinleştirilmesi veya kesin karar olarak tefhim-tebliğ edilmesi yasanın yanlış yorumlanmasındandır. Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi