Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Boşanma davasında İhtiyati tedbir reddine karşı istinaf yolu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-04-2020, 20:50   #1
Sbt

Soru Boşanma davasında İhtiyati tedbir reddine karşı istinaf yolu

Merhaba değerli meslektaşlarım!
Adli yardımdan görevlendirdim Boşanma davası açtım, müvvekil ikinci cevap dilekçesine bir taşınmazın ve arabanın üzerine ihtiyati tedbir konulmasını istediğini söyledi. Bende ikinci cevap dilekçesinde bunu talep ettim,ancak hakim ara kararında“Açılan davanın ,davacı tedbir istediği taşınır ve taşınmazların aynından kaynaklanmadığı anlaşıldığından talebin reddine” diyerek reddetti,bu durumda istinafa başvurmamda bir sonuç alabilir miyiz? Nasıl bir yol izlemeyim? Teşekkür ederim şimdiden
Old 07-04-2020, 23:57   #2
av.murat kılıç

Merhaba

Hakimin doğru bir karar verdiğini düşünüyorum, ancak sizin ve karşı tarafın aynı taşınmaz ve araçlara tedbir kararı istemenizi anlayamadım. Siz davalının üzerindeki araç ve taşınmaza tedbir istediniz, davalı tarafta davacının (müvekkilinizin) üzerine kayıtlı olan araç ve taşınmaza tedbir istedi sanırım, bu durumda da müvekkiliniz adli yardımdan yararlanamazdı diye düşünüyorum.

Yerinizde olsam, istinafa gideceğime; tasfiye davası (mal paylaşımı davası) açardım ve bu davada davalının üzerinde kayıtlı olan mamelek için tedbir kararı isterdim, mal paylaşımı davasında tedbir kararı verilmektedir, tedbir kararı verildikten sonra boşanma davası kesinleşince dava kaldığı yerden devam edecektir.
Old 08-04-2020, 12:49   #3
Sbt

Teşekkür ederim cevabınız için.Davalının evlilik birliği içinde edindiği (kendi üstüne kayıtlı) taşınır ve taşınmaza ihtiyati tedbir istedik,müvekkilimin(davacını) üstünde kayıtlı herhangi taşınır ve taşınmaz bulunmamakta ve davalı da ihtiyati tedbirde bulunmadı hiç.Benim bildiğim ihtiyati tedbir boşanma davası görülen mahlemeden istenir diye biliyorum,ayrı dava açmaya gerek yok. Herhalde yanlış biliyorum
Old 09-04-2020, 11:38   #4
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan Sbt
Teşekkür ederim cevabınız için.Davalının evlilik birliği içinde edindiği (kendi üstüne kayıtlı) taşınır ve taşınmaza ihtiyati tedbir istedik,müvekkilimin(davacını) üstünde kayıtlı herhangi taşınır ve taşınmaz bulunmamakta ve davalı da ihtiyati tedbirde bulunmadı hiç.Benim bildiğim ihtiyati tedbir boşanma davası görülen mahlemeden istenir diye biliyorum,ayrı dava açmaya gerek yok. Herhalde yanlış biliyorum

Boşanma davasında ihtiyati tedbir verilmeyeceğini düşünüyorum, yukarıda da yazdığım gibi mal tasfiyesi davası açmanız halinde tedbir kararı alabileceğinizi düşünüyorum.
Old 10-04-2020, 03:09   #5
Lord Chancellor

Merhaba

İhtiyati tedbir, uyuşmazlık konusuna ilişkin olarak verildiği için mahkeme kararı yerindedir. Boşanma davasında, ileride tasfiyeye konu olabilecek mallar üzerinde bir tedbir kararı verilmesi, boşanma davasının konusuyla takdir ederseniz ki ilgili değildir.

Öte yandan, Yargıtay'ın boşanma kararı kesinleşmeden mal rejiminin tasfiyesine ilişkin dava açılabileceğine ilişkin kararları var. Meslektaşımın da ifade ettiği üzere mal rejiminin tasfiyesine ilişkin dava açıp tedbir istenebilir. Ancak bu davada, boşanma davası bekletici mesele yapılacağından tedbir kararı verilmesi çok da kolay olmayacaktır. Zira; mahkemenin bekletici mesele yapacağı boşanma davasının kesinleşmesi yıllarca sürecektir. Bu esnada, tasfiyeye konu malvarlığı değerlerine ilişkin tedbir kararı vermek hakkaniyete aykırı sonuçlar doğurabilir. Dahası, mahkemenin esasa girmeden tedbir kararı vereceği malvarlığı değerlerinin edinilmiş mal mı yoksa şahsi mal mı olacağını tayin etmesi de pek mümkün görünmüyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi