Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Anayasa Hukuku-Ödev Konusunda Yardım

Yanıt
Old 31-01-2007, 16:18   #1
ELİFNUR

Önemli Anayasa Hukuku-Ödev Konusunda Yardım

MERHABA ARKADASLAR BEN HUKUK FAKULTESI 1. SINIF OGRENCISIYIM. ANAYASA HUKUKU DERSINDEN ODEV ALMAK ZORUNDA KALDIM. AMA KAPSAMLI BIR CALISMA YAPILACAGINDAN NEREDEN BASLAYACAGIMI HANGI KAYNAKLARDAN YARARLANACAGIMI PEK BILEMIYORUM. KONU 1982 ANAYASASINA GÖRE KAPATILAN SİYASİ PARTİLERİN HUKUKİ REJİMİ. SİYASİ PARTİLER KANUNUNDAN, ANAYASANIN 68 VE 69. MADDELERİNDEN VE ANAYASA MAHKEMESİ SEMPOZYUM KİTAPLARINDAN YARARLANACAGIM. BANA BASKA KAYNAKLAR ONEREBILIR MISINIZ.
SIMDIDEN COK TESEKKURLER...
Old 03-02-2007, 23:10   #2
seljuk_aylan

sayın elifnur selçuk ünv. hukuktayım 5. senem uzatmaları oynuyorum anlayacağın. Bu konuda yararlanabileceğin bir kaynak önermek istedim bu kaynağa ulaşabilirsen yardımı olacağını umuyorum. ''ERDAL ABDÜLHAKİMOĞULLARI-- Türkiye'de Siyasi Partilerin Kapatılması Rejimi(yayınlanmış doktora tezi), sakarya 2000''
Old 07-02-2007, 21:25   #3
Av.Elif KALELİ

Varsayılan Arkadaşım merhaba...

Hoşgeldiniz sitemize Elifnur hanım.Anayasa ağır ama zevkli bir ders ben de 1.sınıf öğrencisi olduğum için size henüz tavsiyede bulunamayacağım ama şunu söyleyebilirim.Erdoğan Teziç'in kitabı güzel bir kaynak yararlanabilirsiz.BAŞARILAR ADAŞIM...

Old 02-03-2007, 13:38   #4
Av.Barış Kılıç

Varsayılan anayasa

Mustafa Erdoğan'ın Türkiyede Anayasalar ve Siyaset kitabı size snırlıda olsa yardımcı olabilir.
Old 06-03-2007, 21:11   #5
berkan_555

Eğer iki veya üç gün beklersen sana yardımcı olabilirim.
Old 13-03-2007, 19:50   #6
seymen

sayın elifnur size necmi prof dr necmi yüzbaşıoğlu'nun 1982 anayasasına göre Türk Anayasa Hukuku isimli kitabın yeterince yardımcı olabileceği kanaatindeyim.Bu kitabın siyasi partiler bölümünde oldukça fazla bilgi var..
Old 11-04-2007, 17:40   #7
Mert Evrenkaya

Sayın Elifnur size bu konuda Münci Kapani'nin Kamu hürriyetleri kitabı ve Kemal Gözler'in anayasa hukuku kitaplarını öneririm.
Old 11-04-2007, 19:45   #8
Av.Turan

bu konuda Burhan Kuzunun kitapları var. onun uzmanlık konusu bu. onun kitaplarından faydalan derim. gerekirse bir koşu meclise gidip kendisine de sorabilirsin
Old 09-05-2007, 23:41   #9
begüm sunan

Serap Yazıcı hocamın bu konuyla ilgili çok önemli çalışmaları var.Kendisi zaten bu konuyla ilgili Bilgi Üniversitesinde ders vermekte.Kitabının ismini tam hatırlayamamakla beraber (utanarak söylüyorum) ufak bir araştırma ile tez konusu olduğunu hatırlayabildiğim kitaplara ulaşabilrsiniz.
Old 22-02-2008, 17:37   #10
Kemal Yıldırım

Varsayılan Aynı Konuda Dava Dosyası Hazırlıyoruz:)

Merhabalar sayın ELİFNUR; öncelikle Türk Hukuk Sitesine hoşgeldiniz.

Ben de uzatmalı 4. sınıf öğrencisiyim Bir siyasi partinin kapatılması hususunda dava dosyası hazırlayacağız. Şu aralar bu konuda araştırmalar yapıyorum. Birkaç kitap önerebilirim.

1- Doç. Dr. Merih ÖDEN, " Türk Anayasa Hukukunda Siyasi Partilerin Anayasa'ya Aykırı Eylemleri Nedeniyle Kapatılmaları", Yetkin Yayınları, Ankara 2003.

2- Dr. Korkut KANADĞLU, "Anayasa Mahkemesi", Beta Yayınları, İstanbul 2004.

3- İbrahim KABOĞLU, Anayasa Hukuku Dersleri, Legal Yayıncılık, İstanbul 2005.

4- Prof Dr. Durmuş TEZCAN, Yrd. Doç Dr. Mustafa Ruhan ERDEM, Yrd. doç. Dr. Oğuz SANCAKDAR; "Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi Işığında Türkiye' nin İnsan Hakları Sorunu", Seçkin Yayınları, Ankara 2004.(Bu kitapta da Siyasi partilerin kapatılmasına ilişkin AİHM' nin yorum ve kararları bulunmakta)

Kapsamlı yeni kaynaklara ulaşırsam yine bildiririm. Yardımcı olbilmek umuduyla, kolaylıklar diliyorum.

Saygılarımla..
Old 22-02-2008, 20:49   #11
Kemal Yıldırım

Bir kaynak daha:

Siyasi Partilerin Kapatılması Rejiminin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi Çerçevesinde Değerlendirilmesi(Doç. Dr. Oktay UYGUN)

http://www.anayasa.gov.tr/eskisite/anayargi/uygun.pdf
Old 22-02-2008, 21:07   #12
hukukun-üstünlüğü

Size siyasi partilere ilişkin verebileceğim kaynak istanbul hukuk fakültesinin anayasa hukuku anabilim dalından iki öğretim üyesinin yazmış olduğu Siyasi Partiler Hukuku kitabıdır.Kitabın yazarları Hüseyin ÖZCAN ve Murat YANIK.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi