Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Bağışta serbestçe dönme

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-01-2007, 13:22   #1
Av. Mehmet Söylemez

Değerli arkadaşlarım;

Tenkise tabi kazandırmalar sayılırken aşağıda gösterilen kanun maddesinde de görüleceği üzere " Mirasbırakanın serbestçe dönme hakkını saklı tutarak yaptığı bağışlamalar" dan söz edilmektedir. Birkısım şartlara bağlı olarak mesela bağışlananın bağışlayandan daha önce ölmesi halindeki bağıştan dönüş halini anlayabiliyorum. Fakat kanunun lafzından çıktığı şekilde "Serbestçe dönme hakkını saklı tutmak" ifadesinde belirtildiği şekilde bir bağışlama türü var mı? Yani tapuda kayıtlı bir taşınmazı birisine bağışlıyorum ve "Serbestçe dönme hakkımı saklı" tuttuğum için bir başka zaman bu bağıştan dönüyorum. Böyle bir şey olabilir mi? Yoksa ben mi bir noktayı kaçırıyorum.

3. Sağlararası kazandırmalar
a. Tenkise tabi kazandırmalar
Madde 565 - Aşağıdaki karşılıksız kazandırmalar, ölüme bağlı tasarruflar gibi tenkise tabidir:
1. Mirasbırakanın, mirasçılık sıfatını kaybeden yasal mirasçıya miras payına mahsuben yapmış olduğu sağlararası kazandırmalar,geri verilmemek kaydıyla altsoyuna malvarlığı devri veya borçtan kurtarma yoluyla yaptığı kazandırmalar ya da alışılmışın dışında verilen çeyiz ve kuruluş sermayesi,
2. Miras haklarının ölümden önce tasfiyesi maksadıyla yapılan kazandırmalar,
3. Mirasbırakanın serbestçe dönme hakkını saklı tutarak yaptığı bağışlamalar ve ölümünden önceki bir yıl içinde adet üzere verilen hediyeler dışında yapmış olduğu bağışlamalar,
4. Mirasbırakanın saklı pay kurallarını etkisiz kılmak amacıyla yaptığı açık olan kazandırmalar.

Daha önce forumda yazdığım bir husuta dosyamıza intikal eden yeni delillere göre meslektaşlarımın yeniden görüşlerine başvuruyorum.Müşterek çocuk 2 yaşında, anne major depresyon(ağır depresif) hastası ve ilkokul mezunudur.Evlilikten öncede hasta dır ve bu durum evlilikte bile devamlı eşinden gizlenmiştir.Kullandığı ilaçların etkisi ile çocuğu hiç emzirmemiştir.Çocuğunu tek başına bakamayan biridir.Ayrıca beraber kaldığı anne ve babasınında psikolojik tedavi gördüğü ve bu rahatsızlıkla ilgili ilaçlar kullandığı sabittir.Baba üniversite mezunu ve sağlıklı ise çocuğun velayetini nasıl alabilir.Major depresiflerde intihar etme ve cinnet geçirme riski vardır.saygılar
Old 28-01-2007, 22:13   #2
Av.Selim Balku

Alıntı:
MADDE 240 - Hibe, şartla yahut mükellefiyetle takyit olunabilir. Tenfizi vâhibin ölümüne bağlı hibede vasiyet hükmü cereyan eder.

Borçlar Kanununa göre bağış şartlı yapılabiliniyor.
Old 29-01-2007, 09:04   #3
Av. Mehmet Söylemez

Sayın Balku; mükellefiyetli ya da şartlı bağışta problem yok. Benim bilmediğim nokta kanunda yazılı olduğu şekilde "Mirasbırakanın serbestçe dönme hakkını saklı tutarak yaptığı bağışlar" dır. Böyle bir bağış mümkün müdür? Yani istediğim zaman bağıştan dönüyorum.
Old 29-01-2007, 11:24   #4
Yücel Kocabaş

Borçlar Kanununda, bağışlayanın kayıtsız şartsız dönebileceği şeklinde bir bağışlama türü düzenlenmemiştir. Fakat TMK 565/3 ( eski MK 507/3) bağışlayanın dilediği zaman dönebileceği bağışlamanın varlığını kabul etmektedir.

Sözleşmede yer alması halinde karşılıklı serbest irade ile kabul edildiğinden ve yasada yeri de bulunduğundan, "serbestçe dönme hakkını saklı tutularak " bağışlama yapılabileceğinin kabulü gerekir. Bu takdirde bağışlayan ölünceye kadar herhangi bir sebeb göstermeksizin kayıtsız şartsız ( serbestce ) bağışlamadan dönebilecektir.

TMK.nun bu konudaki hükmü ile BK. düzenlemesi arasında kopukluk bulunduğundan yeni BK. tasarısı hazırlıklarında bu irtibatın kurulmasının zorunlu olacağını düşünüyorum.

Saygılarımla.
Old 29-01-2007, 11:42   #5
Av. Mehmet Söylemez

Değerli üstad sayın Kocabaş;
Esasen bu konuda dağınık ve net olmayan bir bilgiye sahipken sizin bu şekilde konuyu toparlamanız çok güzel oldu.
TEŞEKKÜRLER
Old 14-01-2008, 10:38   #6
L&P

Sayın Yücel Kocabaş ,
aynı konu benimde zihnimi zaman zaman meşgul etti ancak verdiğiniz yanıttan anladığım yine rücu şartının sözleşmede bulunması gerektiğine ilişkin eğerki rücu şartı olmadan bağışlayan sözleşmeden dönmüşse rücu geçersiz mi olacaktır. uygulamada bunlara fazla dikkat edilmediğinden bu konu ile ilgili soru ve sorunlarla fazlaca karşılaşıyoruz
işlerinizde kolaylıklardiliyorum...
Old 14-01-2008, 13:05   #7
Yücel Kocabaş

Sözleşmede rücu (geri alma ,dönme) şartı bulunmasa dahi aşağıdaki hallerde bağıştan dönülebileceğini düşünüyorum.

1. Mükellefiyetli bağışlamalarda bağışlananın mükellefiyeti ifadan kaçınması
md. 244/ 3,
2. 244/ 1,2 deki diğer haller, (ağır bir suç ,yükümlü olduğu görevlere karşı önemli riayetsizlik )
3. Bağışlama vaadinden dönülmesi ( md. 245 /1,2,3 elden bağışlanan malın geri alınması sebeblerinin oluşması,mali durumun değişmesi,yeni aile yükümlülüklerirnin doğmsı veya ağırlaşması)
4. Bağışlama vaadinin iptali ( md. 245/ son ödeme güçsüzlüğü,iflas)
5. Mirasçıların bağışlamadan dönmesi ( md.246/2 öldürme veya rücu hakkını kullanmaktan men )
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi