Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kitap Kitap İncelemeleri, tavsiyeleri, yazarlar ve kitaplara ilişkin sohbetler. (Bu forum hukukla ilgili OLMAYAN kitaplara yönelik olup, siyasi ve dini içerikli kitaplar konu dışıdır.)

Türküm, cahilim, okuma özürlüyüm

Yanıt
Old 07-09-2006, 11:02   #1
ahmetsacit

Varsayılan Türküm, cahilim, okuma özürlüyüm

Türkiye'nin kitap okuma karnesi zayıf çıktı. Bin kişiden sadece birinin kitap okuduğunu ortaya koyan araştırma utanç verici rakamlarla dolu. Gençlerin yüzde 70'i hiç kitap okumuyor.
Çocuk Vakfınca yapılan ''Türkiye'nin Okuma Alışkanlığı Karnesi'' araştırmasında, temel ihtiyaç maddeleri sıralamasında Türkiye'de kitabın 235. sırada yer aldığı, kitap için yılda kişi başı 45 sent harcandığı ve genel olarak düzenli kitap okuma alışkanlığı oranının binde 1 olduğu belirlendi.
Vakıftan yapılan yazılı açıklamada, araştırma sonuçlarına göre, nüfusun yüzde 88'inin okur-yazar olduğu belirtilerek, Türkiye'nin temel okur-yazarlık düzeyinin iyi durumda olduğu, ancak ilköğretimin 6. sınıfından itibaren okuma ilgisinin azaldığı, 6-13 yaş grubu okullaşma oranının kızlarda yüzde 87, erkeklerde yüzde 92 olduğu kaydedildi.
Erkeklerde 25 yaş ve üstü nüfusun yüzde 71'inin ilkokul mezunu, 25 yaş ve üstü kadın nüfusunda ise bu oranın yüzde 27 olduğu, okul öncesi nüfusun (0-6 yaş grubu) 8.5 milyon olduğu, 0-2 yaş grubundakilerin yüzde 1'inin, 3-4 yaş arasındakilerin yüzde 3'ünün ve 5-6 yaş grubundakilerin ise yüzde 16'sının okul öncesi eğitim aldığı bildirildi. Öğrencilerin yüzde 60'ının mevcudu 30 ve daha kalabalık sınıflarda okuduğu belirtilen açıklamada, dünya ortalaması 26 olan derslik başına düşen öğrenci sayısında, en kalabalık sınıfların İstanbul'da bulunduğu, okullarda program dışı okuma etkinliklerine çok az yer verildiği, çocuk kitapları, gazete ve dergilerden yararlanma oranının çok düşük olduğu, öğrencilerin kütüphane alışkanlığının zayıf olduğu, köy çocuklarının yüzde 60'ının ilköğretimde ders kitabı dışında kitap okumadan mezun olduğu kaydedildi.
-KIZ VE ERKEK ÇOCUKLARIN OKUMA ALIŞKANLIKLARI-
Açıklamada, araştırmaya göre, kız öğrencilerin öğretmenlerini, erkeklerin ise ailelerini model aldığı, ders dışında düzenli kitap okuma oranının kızlarda yüzde 86, erkeklerde yüzde 72 olduğu, üst gelir grubundakilerin roman, alt gelir grubundakilerin de daha çok hikaye kitapları okuduğu belirtildi. Türkiye'de en çok basılan çocuk kitabı türleri arasında hikaye, roman ve masal kitaplarının bulunduğu kaydedilen açıklamada, çizgi roman yayıncılığının televizyonun yaygınlaşmasına paralel olarak büyük ölçüde azalma gösterdiği, en az yayının ise çocuk hakları kültürü alanında yapıldığı bildirildi.
EN ÇOK BASILAN KİTAPLAR
Açıklamada, araştırmaya göre en çok basılan 5 kitabın sırasıyla; Keloğlan masalları, Nasrettin Hoca fıkraları, anonim Türk masalları, Dede Korkut hikayeleri ve Ömer Seyfettin hikayeleri olduğu, yabancı kitaplar arasında en çok basılan eserler arasında ise La Fontaine fablları, Andersen masalları, Grim masalları ve Çocuk Kalbi'nin yer aldığı kaydedildi.
-TÜRK ÇOCUKLARI NE KADAR KİTAP OKUYOR?-
Araştırma sonuçlarına göre, Uluslararası Okuma Becerilerinde Gelişim Projesi (PIRLS) çerçevesinde 35 ülke arasında Türkiye'nin 28. sırada olduğu, ihtiyaç maddeleri sıralamasında Türkiye'de kitabın 235. sırada yer aldığı, uluslararası ortalamada öğrencilerin evlerinde 25'ten fazla kitap bulunurken, Türkiye'de çocukların sadece yüzde 19'unun evinde 25'ten fazla kitaba sahip olduğu belirtildi.
GENÇLERİN YÜZDE 70'İ YETMİŞİ HİÇ OKUMUYOR
Türkiye'de yılda kişi başı yapılan kitap harcamasının 45 cent olduğu, gençlerin yüzde 70'inin hiç kitap okumadığı, genel olarak düzenli kitap okuma alışkanlığı oranının ise binde 1 olduğu bildirildi.
YÜZDE 40'IMIZ KÜTÜPHANE GÖRMEMİŞİZ
Açıklamada, araştırmaya göre, Türkiye'de nüfusun yüzde 40'ının hayatı boyunca kütüphaneye gitmediği, yüzde 31'inin birkaç kez gittiği, kütüphaneye gidenlerin ise sadece yüzde 8'inin kitap okumak amacıyla gittiği kaydedildi.
ANADOLU AJANSI
Old 07-09-2006, 19:05   #2
_NALAN_

konu başlıgı çok agır itham içeriyor
bence türk halkı o kadar okumayan bir halk degil
Old 07-09-2006, 20:05   #4
Av.Ayşe

Okuduğu kitaplar yüzünden hapis yatan,hapse girmemek için kitaplarını yakmak zorunda kalmış bir kuşağın çocuklarının okuma alışkanlığı olması elbette beklenemezdi.Büyük yanlış yapıldı ve sonuç da çok ağır oldu Saygılarımla.
Old 09-09-2006, 17:50   #5
medenikal

SAYIN ahmet sacit;

başlık bir şamar gibi yüzümde patladı.

neden okumuyoruz.

biz hala bir şehir toplumu olamadık.

aç insan önce karnını doyuracak;

temel ihtiyaçlarını karşılayacak;

sonrasında kendini geliştirme ve kültürel aktivitelere katılım sağlayabilecek;

sistem bu ücretlerle ve bu yaşam şartları altında ;

genelin kitap okuma alışkanlığı yönünde kısa vadede ,

bir çözüme ulaşamayacaktır.

kitap pahalıdır,ucuzdur tartışmasına girmiyoruz.

şunu söylüyoruz ,diyoruz ki bir ortam bir anlayış asgari şartlarda bir geçim ,sağlanamadığı sürece ,kitap okumak şehirleşmemiş toplumlar da ham hayaldir.
Old 27-09-2006, 13:42   #6
AV.DEMİR

sn:mehmet emin taslaka'a katılmamak elde değil gerçekten 'benim karnım açken evimin ihtiyaçları dururken aldığım parayı kitaplara vermem düşünülemezdi,aksini savunan varsa iki gün boyunca yemek yemesin ama cebinde az miktar para olsun cebindeki parayla yemek mi yersiniz kitap mı alırsınız... kitap diyenler....bir denesinler bakalım...

işte türkiyenin durumuda buİ,ayşe arslanın yazısınada bi göz atmakta fayda var ahmet sacit........

Old 28-09-2006, 11:41   #7
medenikal

ben bir kere okumuş olduğum kitabı genelde bir daha okumam.

elimde bir kaç kitap var ,

isteyen meslektaşlara ;

adresinde ödemeli gönderebilirim;

sadece kargo ücretini ödeyecek
Old 17-10-2006, 12:48   #8
medenikal

anlaşıldı;

kargo ücretini de ben karşılayacağım;

aşağıda belirttiğim 5 adet kitap;

yazar olarak sırasıyla;

hikmet özdemir(doğan avcıoğlu)

william m. adler(mollinin işi)

karlheinz grosser(babilli hekim)

tuncay özkan(mit in gizli tarihi)

adolf hitler( kavgam)

e ait 5 adet kitap ;gerçekten kitap olsa da okusam diyen ;çevresinde kitap bulamayan

türk hukuk sitesi üyesi arkadaşlardan;

isim adres belirten kişiye tarafımdan masrafsız yollanacaktır;

kitap kurtlarına saygılarımla;

ilk mesaj yazan isim ve adresini yazan 5 kitabı alacak
Old 17-10-2006, 16:22   #9
av.ilyasmeral

Varsayılan Bİz Cahİl DeĞİlİz

öncelikle şunu belırteyım konu başliğini kesinlıkle tasvip etmıyorum. hatta kınıyorum..
evet okumayan bır toplumuz ama bu sebepten dolayı türk toplumuna böyle ağır bır ıthamı yapmanın yersız olduğu kanaatındeyım...
türk toplumunda kitap okuma kültürünün olusmamasının cok değişik nedenlerı vardır. tarihi kaynaklar incelendiği zaman türklerın yazı kullanmaya diğer uygarlıklara oranla yuzlerce yıl sonra başladıkları gorulur. bilmem alp er tunga sagusunu okuyan varmı. bu sagu türkler yazıyla henuz tanısmadan meydana gelmıstır. ama bu eserde derin bir zengınlık vardır. bu da şunu gosterıyor kı bızde cok zengın bır sozlu kultur meydana gelmıstır. osmanlı kaynakları ıncelendığı zaman -istanbul için konuşuyorum- hattat sayısının tahmını nufus oranına gore cok asağilarda kaldığı goruluyor. bunun sebebi eskıden berı okumaya ihtıyacı olmayan bır toplum olmamızdan kaynaklanır. okumaya olan ihtıyaç sozlu ıletısımle kapatılagelmıs ve genlerımıze işlemıstır.
islamlık oncesi turk toplumunda yuğ sagu..vs gıbı toplantılar ıle karsılıklı gorus alısverıslerı yapılır bılgıler ve ılgıler paylasılırdı ve bunlar tum halka acık olurdu.
islamiyetle tanısmakla bu uygulama bıraz şekıl değiştirerek devam etti. cuma namazları, cem evleri, dergahlar ve tekkeler ınsanlar buralarda sureklı toplanıp sohbet ederek bılgıye olan açliğini gıderıyordu. zaten o yıllarda kıtap okuma dıye bır kulturun olusması beklenemez. son yuzyıllara yaklasıldığında sozlu kultur mahhalle kahvehanelerını doğurdu insanlar buralarda bıraraya gelıp karşılıklı bilgi alişverişinde bulundular.
gunumuze gelındığınde ise insanımız hala sıkı bır dıyalog içerisindedir.alt kattakı komsunuz hukukı değerı olan bı haber yakaladığında hemen sıze danısır ''bu nedır ne değildir'' diye sorar. çunku bu konuda onu tatmın edecek bılgı sızdedır. hala bılgıye olan susuzluğunu sozlu iletişimle gıdermeye calısır. bizler dahi hukuki bilgi ve yorumlarımızı burada paylaşmak suretıyle sozlu kulturun bızdekı onemını kanıtlamıs oluyoruz. yoksa şu an bu yazıyı okumak yerine elinizde bir kitap olabilrdi. avrupada insan ilişkilerının bu kadar sıkı olduğunu sanmıyorum. bu sebeple cehaletını ortadan kaldırmak ıcın farklı bır metod deneyecek, kıtap okuyacaktır.
Anadoluda okuma yazma dahi bilmeyen bir nineden en usta şairleri bile kıskandıracak güzellikte maniler dinleyebilirsiniz. şimdi bu nine cahilmidir kaçımız bu kadar güzel şiir yazabiliriz. en güzel masalları en cezbedici hikayeleri yine onlardan dinleriz.
kıtap okuma istatıstıkı olarak tabanlarda seyreden ulkemız tv izleme(YAYINLARIN KALITESI TARTISILIR TABI) oranlarında bası cekıyor. bu bile hala sozlu kulturun, folklorun, bızde ne kadar değer tasıdığının gostergesıdır.
kıtap okumamanın cehaletın gostergesı olduğu fıkrıne katılmıyorum. evet okuyan bır toplum olsun bende istıyorum fakat bızım kulturel yapımız bunu kaldıramıyor bellıkı. herkes bılgıye actır ve bu aclığını farklı sekılde bastırır aynı sekılde toplumlarda. bızım toplumumuzda bunu iletişim kurarark bastırıyor.
kitap okuma oranları dusuk ise kıtabın fonksıyonunu tv ve diğer sozlu öğelere yuklemek gerekıyor bence cunku toplum bunu istıyor.

evet okumayan bır toplumuz ama CAHİL DEĞİLİZ.
SAYGILARIMLA...
Old 25-11-2006, 16:12   #10
Av. Galip DAĞTEKİN

Gerçekten biz türkler okuma konusunda biraz sıkıntılı insanlarız...yani okumak içimizden gelmiyor..Eskiden olsa hep derdik kitap fiyatları pahalı...Bu zamanda bakkaldan bir paket sigara parası yerine bir kitap alınabilmektedir...Yani işin ekonomik boyutundan kitap okuyamıyorum diyenler artık azınlıkta kalmaktadır...1980 li dönemde" kitap okumanın suç olduğu bir dönemden yetişen kişilerin" çocuklarının kitap okuması galiba bir faraziyeden ibaret olsa gerek diye düşünüyorum...Önemli olan kitap okumayı bütün insanlara 7 sinden 70 ine aşılamak gerekiyor...Gelişmiş bir toplum olmanında bir ölçütü okuma ile sağlanır...saygılarımla...
Old 29-11-2006, 16:58   #11
ISIL YILMAZ

Okumak, merak işidir. Merakı olmayan okumaz ki. Aç da olsa tok da olsa okumaz.

Sn.Taslak,
Kitapları Gökçen'in Kütüphanesine gönderebilirsiniz.
Saygılar.
Old 03-12-2006, 13:27   #12
ahmetsacit

Alıntı:
Yazan law_student
öncelikle şunu belırteyım konu başliğini kesinlıkle tasvip etmıyorum. hatta kınıyorum..

Alıntı:
Yazan _NALAN_

konu başlıgı çok agır itham içeriyor

Haberin başlığından dolayı hem site hem de bazı arkadaşlarım tarafından tenkit edildim.Şunu belirtmeliyim ki başlık bana ait değil haberin aslındaki başlığı olduğu gibi aldım..
Linki de veriyorum..
http://www.haber7.com/haber.php?haber_id=183745
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi