Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

boş çek yapraklarının kaybolması durumu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-12-2017, 11:15   #1
av.tugce.g

Soru boş çek yapraklarının kaybolması durumu

Sayın Meslektaşlarım Merhaba,
Bir konuda yardımınıza ihtiyacım var.

Bir müvekkilim kendisine ait boş çek yapraklarını kaybetmiş ve bankaya ipotekli taşınmazı var. Forumdan yaptığım araştırmalar sonucu zayi nedeniyle çek iptal davasını yalnızca hamilin açabildiğini öğrendim. Ancak bu durumda müvekkil ne yapmalıdır bunun bilgisine ulaşamadım. Bir fikriniz var mı bu konuda?

Ve bu çek yapraklarının zamanaşımı süresi nedir? Teminatı yatırıp zamanaşımı süresine kadar beklemekte aklıma geliyor ama karar veremedim.

Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Saygılarımla...
Old 11-12-2017, 11:23   #2
lawyer_23

Sayın meslektaşım,
Aynı sorun benim müvekkilimin başına da gelmiş. Ben önce bankaya yazılı olarak başvurup ipoteği kaldırmasını talep etmeyi düşünüyorum. Banka muhtemelen talebimi reddedecektir. Bunun üzerine Bankalar Birliğine başvurmayı düşünüyorum. Başka bir yol önerecek meslektaşımız var ise ben de memnuniyet duyarım
Old 11-12-2017, 18:22   #3
av.alp16

merhaba meslektaşlarım,
bende farklı bir durumla karşı karşıyayım yaptığım araştırmada sizin durumunuzla ilgili şöyle bir yol bulmuştum, uygulamada bilgilerine sahip olduğunuz çek sayfalarını tanıdığınız birine nama
keşide edilmiş gibi göstererek iptal davası açtırabilirsiniz. ama bu durumda tehlikeli bir durum riskiniz var iyi
niyetli keşideciyi korumak adına da olsa hukuki boşluğu kullanıyorsunuz ve resmi makama
yalan beyanda bulunuyorsunuz. Binde bir ihtimalle bile olsa çeki kendi dolduran kötü niyetli
hamil veya iyi niyetli hamil çeki bankaya ibraz etse ve iptal kararını öğrense ardından bankanın
imza incelemesinde ya da kötü niyetli hamilin kendini yakma pahasına iptal kararını aldıranın
asılsız beyanda bulunduğu gerekçesi üzerine ceza alınması kaçınılmazdır. diye bir bilgi okumuştum, bilgilerinize.
saygılar..
Old 11-12-2017, 18:28   #4
tegese

Uygulamada sözde bir hamil tarafindan açılacak dava ile çözüm bulunuyor.

Müvekkiliniz çekleri kendisinin kaybettiğinden eminse bir tanıdığını hamil gibi gösterip bu davayı açabilir. Yargılama esnasinda hakim aradaki ilişkiyi vs sorguluyor.
Old 11-12-2017, 19:55   #5
Yücel Kocabaş

Çek yaprağı keşide edilmediğinden kıymetli evrak sayılamayacağı ve senedin zayii nedeniyle iptal davası açma hakkının hamile ait olduğu gerekçesi ile çek yaprağının zayi nedeni iptali davası açılamayacağına dair Yargıtay görüşünü sürdürüyor. Eski TTK .nun 711/3 maddesindeki keşidecinin bankaya ödemeden men talimatı verme yetkisini tanıyan hüküm yeni TTK.madde 799’a alınmadığından , bankaya başvurmanın yasal dayanağı bulunmuyor. Geriye legal ve etik olarak bir tek aşağıdaki kararda yazılı olduğu gibi,” ileride çek yaprağını ele geçirenlerce doldurulup hak iddia edilmesi halinde hesap sahibinin menfi tespit davası açma hakkı olduğu” imkanı kalıyor. Kanun koyucunun ve Yargıtay'ın acil duruma gelen bu sorun hakkında bir çözüm getirmesi gerekiyor.

T.C.
YARGITAY
11. HUKUK DAİRESİ
Esas No :2009/4854
Karar No :2010/10469

DAVA : Hasımsız olarak açılan davada Karabük 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nce verilen 23.03.2009 tarih ve 2009/134 – 2009/102 sayılı kararın Yargıtay’ca incelenmesi davacı vekili tarafından istenmiş ve temyiz dilekçesinin süresi içinde verildiği anlaşılmış olmakla, dava dosyası için düzenlenen rapor dinlendikten ve yine dosya içerisindeki dilekçe, layihalar, duruşma tutanakları ve tüm belgeler okunup, incelendikten sonra işin gereği görüşülüp, düşünüldü:

KARAR : Davacı vekili, müvekkili şirkete ait 23 adet çek yaprağının doldurulmamış ve imzalanmamış olarak kaybolmuş veya çalınmış olması nedeniyle müvekkil şirketin ilgili banka şubelerine müracaat ederek 23 adet çek yaprağı hakkında 6762 sayılı TTK’nun 711/3. Maddesi uyarınca ödemeden men talimatı verildiğini, ancak 5838 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 32., 119. maddesi ile TTK’nun 711/3. maddesinin yürürlükten kaldırılması ve yerine yeni bir yasal düzenleme getirilmemiş olması nedeniyle hamile tanınan çek iptali davası açma yetkisinin keşideciler için de doğmuş olduğunu kabul etmek gerektiğini ileri sürerek, 23 adet çek yaprağının iptali ve dava sonuçlanıncaya kadar çeklere ihtiyati tedbir ile ödeme yasağı konulmasını talep ve dava etmiştir.

Dava, hasımsız olarak açılmıştır.

Mahkemece, keşide edilmediğinden çek yapraklarının tedavüle konmuş sayılamayacağı bu nedenle davacının zayi nedeniyle iptal davası açamayacağı, ileride ele geçirenlerce doldurulup hak iddia edilmesi halinde hesap sahibinin menfi tespit davası açma hakkı olduğu, zayi nedeniyle hasımsız çek iptali davası açma hakkının hamile tanındığı gerekçesiyle davanın ve ihtiyati tedbir isteminin reddine karar verilmiştir.
Kararı, davacı vekili temyiz etmiştir.

Dava dosyası içerisindeki bilgi ve belgelere, mahkeme kararının gerekçesinde dayanılan delillerin tartışılıp, değerlendirilmesinde usul ve yasaya aykırı bir yön bulunmamasına göre, davacı vekilinin tüm temyiz itirazları yerinde değildir.

SONUÇ : Yukarıda açıklanan nedenlerden dolayı, davacı vekilinin bütün temyiz itirazlarının reddiyle usul ve kanuna uygun bulunan hükmün ONANMASINA, aşağıda yazılı bakiye 01,55 TL temyiz ilam harcının temyiz edenden alınmasına, 18.10.2010 tarihinde oybirliği ile karar verildi.
Old 12-12-2017, 12:27   #6
av.tugce.g

Teşekkür ederim Sayın Meslektaşlarım, umarım kısa zamanda bir çözüm bulunur. Zira mağduriyetimiz söz konusu.

Fikirlerini bizimle paylaşmak isteyen başka meslektaşlarımız da olursa memnuniyet duyarım.Saygılarımla...
Old 12-12-2017, 15:32   #7
Avukat1801

Sayın Meslektaşım,

Müvekkiliniz bir an önce bulunduğu yerdeki Emniyet Müdürlüğüne/Polis Merkezine kaybedilen veya çalınan çek yaprakları olduğunu, bu çek yapraklarının seri numaralarını belirterek şikayetçi olsun. Ya da vekili olarak siz savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Polis merkezinde düzenlenecek ifade tutanağı veya şikayet dilekçeniz bu çeklerin kötü niyetli kişilerce kullanılması halinde müvekkilinizin lehine olacaktır.

Ayrıca akabinde ilgili Bankanın hem genel merkezine hem de çek koçanının alındığı şubesine ihtarname çekerek bu çeklerin çalındığı veya kaybolduğunu belirtip banka tarafından hiçbir ödeme yapılmamasını ihtar etmeniz yine müvekkiliniz lehine olacaktır. Ancak öncelikle şikayetinizi yapmanız ve sonrasında çekeceğiniz ihtarnamede bu şikayeti yaptığınızı belirtmek de faydalı olacaktır.

En azından bunları yaparak ileride farklı bir durumla karşılaşsanız da lehinize sunabileceğiniz kanıtlarınız olacaktır diye düşünüyorum. Kolay gelsin. İyi çalışmalar dilerim.
Old 06-06-2020, 17:28   #8
Avukat451

Alıntı:
Yazan av.tugce.g
Sayın Meslektaşlarım Merhaba,
Bir konuda yardımınıza ihtiyacım var.

Bir müvekkilim kendisine ait boş çek yapraklarını kaybetmiş ve bankaya ipotekli taşınmazı var. Forumdan yaptığım araştırmalar sonucu zayi nedeniyle çek iptal davasını yalnızca hamilin açabildiğini öğrendim. Ancak bu durumda müvekkil ne yapmalıdır bunun bilgisine ulaşamadım. Bir fikriniz var mı bu konuda?

Ve bu çek yapraklarının zamanaşımı süresi nedir? Teminatı yatırıp zamanaşımı süresine kadar beklemekte aklıma geliyor ama karar veremedim.

Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Saygılarımla...
Saygıdeğer meslektaşım, bu başlığı açmanızdan bu yana uzun bir süre geçmiş ama elinizdeki somut olayda nasıl bir yol izlediniz acaba ve nasıl sonuçlandı? Tecrübenizi paylaşabilirseniz çok memnun olurum...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi