Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Hakem heyeti kararlarının tavzihi istenebilir mi?

Yanıt
Old 10-09-2006, 20:25   #1
mslmklvz

Varsayılan Hakem heyeti kararlarının tavzihi istenebilir mi?

Değeri 724 YTL nin altındaki uyuşmazlıklarda hakem heyetine başvurulduğunda hakem heyetin kararı ilam hükmünde olduğuna göre hakem heyetinin kararının tavzihi istenebilir mi?
Müvekkilin bedel iadesi istediği bir uyuşmazlıkta hakem heyeti kararında ‘ tüketicinin talebi gibi ürünün ayıpsız misli ile değiştirilmesine karar verilmiştir. şeklinde bir hakem heyeti kararı var .Bu kararın tavzihini istemek mümkün müdür
Old 10-09-2006, 23:16   #2
Av. Can DOĞANEL

Tavzih HUMK'da düzenlenen bir kurum. Tüketiciyi Koruma kanunu ve Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliğinde uyuşmazlıkların çözümüne ilişkin usuller anlatılırken HUMK'a bir atıf yapılmamış. Bu durumda tavzih uygulanamaz diye düşünüyorum. Bir dilekçe ile başvurarak maddi hatanın düzeltilmesini isteyebilirsiniz ama bu kez de karşı taraf buna karşı Tüketici Mahkemesine gidebilecektir. Böyle uğraşacağınıza tüketici mahkemesine karşı tarafa haklı bir itiraza imkan vermeden siz gidin. Bence en iyisi bu zira Tüketici Mahkemesine itirazı aleyhine karar verilen taraf yapacak diye bir düzenleme de yok. "Taraflar" denmiş.
Old 10-09-2006, 23:24   #3
mslmklvz

Sayın Doğanel ; Tüketici mahkemesine itiraz süresi geçmiş ve karar kesinleşmiş.Ancak müvekkil esas olarak ürün bedelinin iadesini talep ediyor .Kararda ayıpsız misli ile değişim yazdığı için ürün bedelini icraya koyamıyorum.Ne yapılabilir ?
Old 10-09-2006, 23:37   #4
Av. Can DOĞANEL

Aslında TKK'da Diğer Hükümler başlıklı bir 30. madde var burada "Bu kanunda hüküm bulunmayan hallerde genel hükümler uygulanır." diyor. Burada kastedilen bence maddi hukuk (TMK, Borçlar, TTK,...) ama yine de buradan bir deneyin. Bir şey kaybetmezsiniz. İsteyenin bi yüzü kara, vermeyenin.... Zaten başka bi yol akla gelmiyor. Zira ihtilaf 724,99YTL'lik sınırın altında.
Old 11-09-2006, 15:47   #5
halit pamuk

Merhaba,

Hakem Heyeti Mahkeme Değildir,
ancak mahkeme kararlarına karşı tavzih yoluna başvurulabilir.BUu nedenle hakem heyeti karalarına karşı tavzih yoluna başvurulamaz.

PEKİ HAKEM HEYETİNİN HUKUKİ NİTELİĞİ NEDİR?

Hakem heyetinin idari bir kuruluş olduğunu şöyleyebiliriz. Bu durumda idari bir kararırın ilam niteliği, kanunla verilmiş oluyor.Hukuktaki çok sevilen deyimiyle "sui generis" bir durum söz konusu.

Ancak idari kararın ilam niteliğine haiz olsa da diğer idari kararlarda olduğu gibi idareye (il hakem heyetine) başvurarak açıklama isteyebiliriz.Zaten tavzih de açıklama demek.
Acaba bilgi edinme kanunu kapsamın da bir şeyler yapılabilir mi?Tartışmak lazım.
Old 11-12-2006, 15:30   #6
Av.Gülhayat

BENZERİ BİR DURUMLA BEN DE KARŞILAŞTIM. AMA HERHANGİBİR İŞLEME GEREK KALMADAN MADDİ HATANIN DÜZELTİLMESİ İÇİN MEMURA BİR TELEFON AÇTIM VE 1 HAFTA İÇİNDE HATAYI DÜZELTİP KARARI GÖNDERDİLER.
Old 05-05-2007, 15:58   #7
AV.ZAFER TUNCA

Sevgili arkadaşlar,
bu konuda benim de bir sorunum var ve ne zamandır ne yapabileceğimi düşünüyorum. elimde bir tüketici sorunları hakem heyeti kararı var.karar 280 YTL nin tüketiciye iadesini öngörüyor. ancak burada iki tane sorunum var. davalı taraf olarak gösterilen beyaz eşya servisinin tüzel kişi olup olmadığı kararda belli değil. ayrıca herhangi bir gerçek kişi adı da yok. yani husumet sorunu var. ama karar bu şekilde çıkmış.".....servisi" şeklinde bir taraf sözkonusu. Bunu nasıl düzeltebilirim? ikinci sorun ise, kararda başkan ve 3 üyenin imzası var, 2 üyenin imzası yok. Bunun nedeni salt çoğunlukla toplanmanın yeterli olması, tüm üyelerin bulunmasına gerek olmaması mıdır? yoksa ben gidip bu üyelere de imzalarını mı tamamlatmlıyım ki bu hiç mantıklı gelmiyor bana.şimdiden teşekkür ederim, iyi çalışmalar...
Old 31-10-2007, 12:24   #8
aermis

Sayın tunca Kararda davalının açık kimliği belli değilse kararı veren yerden bu yazılı talep edilebilir. Ayrıca Kararlar salt çoğunlukla alınıacağı kanunda vardır. Bu nedenle iki üyenin imzasına gerek yoktur.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi