Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

avukatın görevi ihmali icra dosyasının işlemden kaldırılması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-10-2014, 12:39   #1
elend

Varsayılan avukatın görevi ihmali icra dosyasının işlemden kaldırılması

meslektaşlarım yardım ederseniz sevinirim

bir icra takibi yaptım müvekkilin takip öncesi verdiği tapu belgesinde x mahallesinde bulunan taşınmazın haczi için aynı adda bulunan x ilce tapu müdürlüğüne müzekkere gönderdim ve taşınmazın bulunmadığına dair müzekkere cevabı geldi. (takbis sistemi etkin değildi )

müzekkere cevabından 6 ay sonra taşıt sorgusu tarafımdan yapıldı

taşıt sorgusundan 5 ay sonra takbis sistemi etkin olunca yaptığım sorguda taşınmazın her ne kadar x mahallesinde olmasına rağmen y ilçesinde olduğunu öğrendim ve sorgu yapmadan itibaren 1.5 ay sonra müvekkil tarafından azil edildim ve baroya şikayet edildim baro tarafından disiplin koğuşturmasına yer yoktur kararı verildi .

icra dosyasında haciz isteme ve işlem süreleri kaçırılmadığı için herhangi bir işlemden kaldırma olmamıştır.

1: avukatın görevi ihmali suçu oluşabilmesi için müvekkilin veya kamunun zarara uğraması gerekmektedir dosyanın işlemden kaldırılmamış olması bu zararın oluşmadığına karinemidir bunun ile ilgili yargıtay kararı olan meslektaşlarımın yardımı bekliyorum ( aksi durumda dosyanın işlemden kaldırılması halinde avukatın görevi ihmal suçunun oluşacağına dair yargıtay kararlarını arz ettim)
Old 19-10-2014, 13:26   #2
petroçelli

görevi ihmal suçunun oluşabilmesi için avukatın yapması gereken işlemi sürenin son gününe kadar yapmamış olması ve bu nedenle bir zarar doğmuş olması gerekir.Somut olayda Haciz şerhi yada sorgu gönderme bir süreye bağlı olmadığından dosya da takipsiz bırakılmadığından görevi ihmal suçu oluşmaz ağır ceza'da kesin beraat edersiniz.
Old 19-10-2014, 23:11   #3
elend

bununla paralele bir yargıtay kararı lazım malum hakimlerin dosyayı okumadan karar cıkması sadece yargıtay kararı varsa ona dikkat etmeleri
Old 22-10-2014, 10:31   #4
Avukat Neslihan

TCK MADDE 257 - Kanunda ayrıca suç olarak tanımlanan haller dışında, görevinin gereklerine aykırı hareket etmek suretiyle, kişilerin mağduriyetine veya kamunun zararına neden olan ya da kişilere haksız bir menfaat sağlayan kamu görevlisi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
Kanunda ayrıca suç olarak tanımlanan haller dışında, görevinin gereklerini yapmakta ihmal veya gecikme göstererek, kişilerin mağduriyetine veya kamunun zararına neden olan ya da kişilere haksız bir menfaat sağlayan kamu görevlisi, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Görevi kötüye kullanma suçundan ceza alabilmeniz için , ihmal ve gecikme göstermeniz sebebi ile kişilerin mağduriyetine sebep olmanız gerekiyor

Siz gecikme göstermemişsiniz , icra dosyası işlemden kaldırılmamış . Ortada eylem ( maddi unsur ) olmadığı gibi kanunun aradığı sonuç ( mağduriyet) de yok bana kalırsa. Beraat edeceğinizi düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi