Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

İdari Yargı Hakim Adayı Sınav İlanı !

Yanıt
Old 26-09-2003, 14:55   #1
Sibel

Varsayılan İdari Yargı Hakim Adayı Sınav İlanı !

İlgilenenlere.....
------------------------------------------------------------------------------------
T.C. ADALET BAKANLIĞI

PERSONEL GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

SINAV İLANI

1-Bakanlığımızca yazılı ve mülâkat sınavları ile 9-5 inci dereceli kadrolara 100 idarî yargı hâkim adayı alınacaktır.

2- Başvurular 22 Eylül 2003 Pazartesi günü başlayacak, 22 Ekim 2003 Çarşamba günü mesai saati bitiminde sona erecektir.

3- İdarî yargı hâkim adaylığı yazılı sınavı, Yükseköğretim Kurulu Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 21 Aralık 2003 Pazar günü Ankara’da yapılacaktır. Sınav saat 09.30’da başlayacak ve 3,5 saat sürecektir.

4-Sınavın organizasyonu ve uygulanması tamamen ÖSYM’nin sorumluluğunda gerçekleştirilecektir. Sınav test usulü yapılacak, değerlendirme sırasında her doğru cevaba bir puan verilecek, yanlış cevaplar dikkate alınmayacaktır. Bir testteki doğru cevap sayısı adayın bu testten aldığı ham puanı oluşturacak, Genel Kültür Testi ile Alan Bilgisi Testinin ham puanları ayrı ayrı olmak üzere ortalaması 50, standart sapması 15 olan standart puan dağılımlarına dönüştürülecektir. Adayların genel başarıları tespit edilirken Genel Kültür Testi standart puanı 0.20, Alan Bilgisi standart puanı 0.80 ile çarpılarak toplanacaktır. Genel değerlendirme sonunda Ağırlık Standart Puanı 70 ve daha yüksek olan adaylar sınavın bu bölümünde başarılı sayılarak mülâkata çağrılacaklardır.

5- Başvuruda bulunacakların 2802 sayılı Hâkimler ve Savcılar Kanununun değişik 8 inci maddesinde belirtilen aşağıdaki şartları taşımaları gerekmektedir:
a)Türk vatandaşı olmak,
b) 31.01.2003 tarihi itibarıyla lisans ve lisans üstü (master) öğrenimini yapmış olanlar için 30 yaşını, (doğum tarihi 31.01.1973 ve daha sonra olanlar), doktora öğrenimini tamamlamış olanlar için 35 yaşını (doğum tarihi 31.01.1968 ve daha sonra olanlar) bitirmemiş olmak,
c) Hukuk veya hukuk bilgisine programlarında yeterince yer veren siyasal bilimler, idarî bilimler, iktisat ve maliye alanlarında en az dört yıllık yüksek öğrenim yapmış olmak veya bunlara denkliği kabul edilmiş yabancı öğretim kurumlarından mezun olup, Türkiye’deki fakülte programlarına göre eksik kalan derslerden sınava girip başarı belgesi almış olmak,
d) Kamu haklarından yasaklı olmamak,
e) Yabancı ile evli olmamak ,
f) Askerlik durumu itibariyle askerlikle ilgisi bulunmamak, muvazzaflık hizmetini yapıyor veya yapmış, yahut ertelenmiş ya da yedeğe geçirilmiş olmak,
g) Hâkimlik ve savcılık görevlerini sürekli olarak yurdun her yerinde yapmasına engel olabilecek vücut ve akıl hastalığı veya sakatlığı, alışılmışın dışında çevrenin yadırgayacağı şekilde konuşma ve organlarının hareketini kontrol zorluğu çekmek gibi özürlü durumları bulunmamak,
h)Taksirli suçlar hariç olmak üzere, ağır hapis veya üç aydan fazla hapis veya affa uğramış olsa bile Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla, zimmet, ihtilâs, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflâs gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyet kırıcı bir suçtan veya kaçakçılık, resmî ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak veya bu suçlardan veya taksirli suçlar hariç olmak üzere üç aydan fazla hürriyeti bağlayıcı cezayı gerektiren bir fiilden dolayı soruşturma veya kovuşturma altında olmamak,
ı) Hâkimlik ve savcılık mesleğine yakışmayacak tutum ve davranışta bulunmamış olmak,

6- Sınava girmek isteyenler:

a) Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü Hâkim Adaylığı Bürosu ile Ağır Ceza Cumhuriyet Başsavcılıkları veya Bölge İdare Mahkemesi Başkanlıklarından temin edecekleri matbu başvurma formu,
b) Fakülte veya yüksek okul, varsa doktora diplomasının asılları veya noterden onanmış örnekleri, diplomaların düzenlenmemiş olması hâlinde daha sonra diploma ve örnekleri ile değiştirilmek üzere bitirme belgesi, öğrenimini yabancı ülkelerde yapmış olanların diploma asılları veya noterden onanmış örnekleri ile birlikte denkliğinin kabul edildiğine ve Türkiye’deki fakülte programlarına göre eksik kalan derslerden sınava girip başarılı olduğuna dair verilecek belge,
c) Nüfus idaresinden veya noterden onanmış nüfus cüzdan sureti ile evli bayan adaylar için evlilik kaydını gösterir nüfus müdürlüğünden alınacak nüfus aile kayıt tablosu,
d) Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik hükümlerine uygun olacak şekilde son üç ay içerisinde çekilmiş başı açık, adayı kolaylıkla tanıtabilecek nitelikte iki adet vesikalık fotoğraf,
e) ÖSYM’nin T.C.Ziraat Bankası Ankara Güvenevler Şubesi 375352 numaralı hesabına sınav ücreti olan 40.000.000TL.nin (kırkmilyon TL.) yatırıldığını gösteren banka dekontu,

22 Ekim 2003 Çarşamba günü mesai saati bitimine kadar, Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü Hâkim Adaylığı Bürosuna bizzat getirmeleri veya Bakanlıkta bulunacak şekilde postalamaları ya da bulundukları yer Cumhuriyet başsavcılıklarına vermeleri gerekmektedir. Cumhuriyet başsavcılıkları başvuru evrakını masrafı ilgilisinden alınmak suretiyle acele posta servisi (APS) ile aynı gün Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğüne göndereceklerdir. Postadaki gecikmeler nazara alınmayacaktır. Başvuru koşullarını taşımadığı hâlde sınav ücretini yatıran veya başvuruları geçerli olduğu hâlde sınava girmeyen ya da birden fazla sınav ücreti yatıran adayların yatırdıkları ücretler iade edilmeyecektir.

7- Sınava girecek her aday için ÖSYM tarafından hangi bina ve salonda sınava gireceklerini gösteren sınav giriş belgesi hazırlanacak ve bu belgeler adayların adreslerine postalanacaktır. Sınav giriş belgesi eline ulaşmayan adayların ÖSYM’ye ya da Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü Hâkim Adaylığı Bürosuna başvurmaları gerekmektedir. Sınav giriş kartını ibraz edemeyenler sınava alınmayacaktır.

8- Yazılı sınav, 09.09.1991 gün ve 20986 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Adlî ve İdarî Yargıda Hâkim ve Savcı Adaylığı Yazılı Sınav, Mülâkat ve Atama Yönetmeliğinin 13. maddesinde belirtilen aşağıdaki konulardan yapılacaktır:
Genel Kültür, İdare Hukuku, İdarî Yargılama Usulü Hukuku , Anayasa Hukuku, İnkılâp Tarihi, Borçlar Hukuku (Genel Hükümler), Medenî Hukuk, Maliye, Ekonomi, Vergi Hukuku ve Vergi Usul Hukuku.

9- Adayların sınava gelirken yanlarında ÖSYM tarafından hazırlanan sınav giriş belgesi, nüfus cüzdanı veya sürücü belgesi gibi fotoğraflı ve onaylı özel bir kimlik belgesi, yumuşak kurşun kalem ve silgi getirmeleri ve yanlarında kesinlikle cep telefonu getirmemeleri gerekmektedir.

10- Adlî ve İdarî Yargıda Hâkim ve Savcı Adaylığı Yazılı Sınav, Mülâkat ve Atama Yönetmeliğinin 35. maddesinde düzenlenen “ilk defa girdiği sınavı kazanamayanlar takip eden iki sınava girme hakkına sahiptirler” hükmü, Danıştay İdarî Dava Daireleri Genel Kurulu’nun 17.05.2002 tarih ve 2002/3-469 sayılı Kararı gereğince bu sınavda uygulanmayacaktır.

11- Doktora yapanlar yazılı sınavdan muaf olup, sadece mülâkata tâbi tutulacaklardır.

12- Yazılı sınav sonuçları ile mülâkat günü ve yeri, ÖSYM tarafından adaylara duyurulacak ve Bakanlık binasına asılmak suretiyle ilân olunacaktır. Adayların sınav sonuçlarına ilişkin itirazlarını, sınav sonuç belgelerinin adreslerine postalama tarihinden itibaren en geç 10 gün içerisinde ÖSYM’ye yapmaları gerekmektedir. ÖSYM süresi içerisinde yapılan itirazları inceleyerek 10 gün içinde adaylara bildirecektir. Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır.

13- Yazılı sınavı kazanan adayların, ÖSYM tarafından kendilerine gönderilecek olan yazılı sınav sonuç belgesinin ellerine ulaşmasından itibaren 15 gün içerisinde ve her hâlde mülâkat tarihinden 7 gün önce aşağıdaki belgeler ile birlikte Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü Hâkim Adaylığı Bürosuna müracaat etmeleri gerekmektedir:

a) Hâkimlik ve savcılık görevlerini sürekli olarak yurdun her yerinde yapmasına engel olabilecek vücut ve akıl hastalığı veya sakatlığı, alışılmışın dışında çevrenin yadırgayacağı şekilde konuşma ve organlarının hareketini kontrol zorluğu çekmek gibi özürlü durumları bulunmadığını açıkça belirten tam teşekküllü bir Devlet hastanesinden alınacak sağlık kurulu raporu,
b) Askerlik yaptığına, hâlen askerlik hizmetini yapıyor olduğuna veya ilişiği olmadığına ya da ertelendiğine yahut yedeğe geçirilmiş olduğuna dair belge,
c) İlgililerin hükümlülüğü bulunup bulunmadığına dair nüfusa kayıtlı olduğu yer Cumhuriyet başsavcılığından bir adet, Adlî Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’nden alınacak üç adet belge,
d) Başka kurum ve kuruluşa karşı mecburî hizmetle yükümlü bulunup bulunmadığına dair damga pulu yapıştırılmış dilekçe şeklinde bildirim,
e) Yabancı ile evli olmadığına dair damga pulu yapıştırılmış dilekçe şeklindeki bildirim,
f) 6 adet 6x9 ebadında Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik hükümlerine uygun olacak şekilde başı açık, adayı kolaylıkla tanıtabilecek nitelikte son üç ay içerisinde çektirilmiş fotoğraf,
g) Damga pulu yapıştırılmış mal bildirim belgesi.
h) 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 36. maddesine göre, orta okul ve dengi, lise ve dengi okullarda normal öğrenim süresinden fazla okuyan adayların başarılı geçirilen her öğrenim yılını gösteren ilgili okul müdürlüğünden alacakları belge.
ı) İlgili tarafından doldurulan fotoğraflı Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formu.
Not : Başvuru Formu el yazısıyla, diğer bütün belgeler daktiloyla doldurulacaktır.

D U Y U R U L U R
Old 27-09-2003, 22:35   #2
Av. Şehper Ferda DEMİREL

idari yargi hakimligi...? hala 6 ay avantajla son sans.. kac lira maas alir, kacinci dereceden baslar 9 yillik bir avukat? bilen var mi? ona gore ilgilenecegim
Old 12-07-2006, 14:21   #4
akgulhukuk

Önemli arkadaşlara tavsiyeler

değerli arkadaşlar sizlere sınav başvurularıyla alakalı bir kaç kolaylıktan bahsedeyim. formları adliyeden almak yerine internetten indirin ve daktiloyla doldurma gibi zahmetli bir işe girirşmeyin. word de doldurabilirsiniz.
nufüs cüzdan örnegi ya noterden ya da nüfustan onaylı olacak diye bir ifade var ya notere bir miktar paranız gider, nüfus müdürlükleri de belgeyi onaylamakta güçlük çıkartırlar. siz en iyisi vukuatlı nüfus kayıt örneği alın nüfus müdürlüğünden, hem ücretsiz hem de başvurularda kabul ediyorlar vukuatlı nüfus kaydını. mal beyanı bilgilerini doldurmanıza da gerek yok, sınavı kazandıktan sonra gerekli olan bir belgedir o.

hepinize başarılar diliyorum!
Old 13-07-2006, 09:49   #5
hakanfe

Varsayılan teşekkür

sayın akgulhukuk, vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim. gerçekten yardımcı oldu.
Old 18-07-2006, 17:03   #6
fatihozipek

Varsayılan İdari yargı hakimligi

ben uluslararası ilişkiler mezunuyum idari yargı hakimligi için sınava girmek istiyorum, sınavın ne zaman olduğu ve sınav içerigi hakkında bilgi verirseniz sevinirim...
Old 19-07-2006, 14:41   #7
hakanfe

Varsayılan idari yargı hakim adaylığı

sayın fatihözipek,
idari yargı hakim adaylığı sınavı 15 ekim 2006 tarihinde Ankara da yapılacaktır.
sınav başvuru süresi 25 Ağustos 2006 son gün.
başvuru evrakları posta ile gönderildiğinden son güne bıarakmazsan iyi olur.
sınav evrakları biraz uğraştırır ama ben sana yardımcı olabilirim.
ben evrakları hazırlayıp gönderdim.
ayrıca ayrıntılı bilgiyi adalet bakanlığı personel genel müdürlüğü int.adresinden alabilirsin. yani oradan tel. no alırsın arar öğrenirsin. bulamazsan bana dön. yardımcı olurum. kolay gelsin.
Old 23-07-2006, 12:16   #8
calforn

ben de sınava hazırlanıyorum ancak hukuk fakültesi mezunu olduğum için iktisat ve maliye konularında kendime güvenemiyorum.hangi kaynaklardan calışacağıma da karar veremedim.bana tavsiye edebileceğiniz kitaplar var mı? teşekküler...
Old 28-07-2006, 19:46   #9
hakanfe

sayın calforn,
ben i.i.b.f işletme bölümü mezunuyum. 4 sene iktisat dersi gördük. iktisadın her dalında ders kitapları okuduk; ama (seni korkutmak gibi olmasın) iktisadın "i" sini biliyorum ancak. ondan öte gidemedim. şimdi diyeceksinki: sen vasat bir öğrencisin o zaman, hayır iyi bir dereceyle bitirdim okulumu. ama ben bu iktisadı öğrenemedim. o yüzden hangi kaynaktan çalışırsan çalış diyeceğim, kusura bakma. vergi hukukunda ise "nurerttin bilici" tavsiye ederim, çok hoş ve bu sınavda çok yardımcı olur. maliye de ise "abdurrahman akdoğan" tavsiye edenler var. hadi kolay gelsin. bye
Old 28-07-2006, 19:51   #10
hakanfe

İKTİSAT
İktisada Giriş Zeynel Dinler (Giriş Niteliğinde)
İktisada Giriş İlker Parasız
mikto iktisat Erdal Ünsal,Orhan Türkay,Zeynel Dinler
makto iktisat Erdal Ünsal,Kemal Yıldırım,Zeynel Dinler
para banka İlker Parasız
Uluslar arası İktisat – Halil Seyidoğlu
İşletme İktisadı Tamer Müftüoğlu
İktisadi Analiz ismail Bulmuş
Türkiye Ekonomisi , Rıdvan Karluk, Yakup Kepenek
Ekonomi Politikası ,Mahfi Eğilmez, Ercan Kumcu MALİYE
kamu maliyesiAbdurrahman Akdoğan
Maliye Politikası:İsmail Türk
Bütçe ve Borçlanma:Seçkin Yayınları(diğer adıyla Başarı) ,Gülay Coşkun
Mali Hukuk Bilgisi(Vergi Hukuku):Mualla Öncel-Nami Çağan(küçük kitap)
Vergi - Mualla Öncel- A.Kumrulu – N.Çağan,Mahmut SekdurHUKUK
anasaya hukuku Şeref Gözübüyük, Ergun Özbudun
idare hukuku Şeref Gözübüyük,Metin Günday
İdari Yargılama Şeref Gözübüyük
icra iflas hukuku baki kuru
Ceza Genel – Bahri Öztürk , Yüksel Ersoy
Ceza Özel – Faruk Erem – Nevzat Toroslu
Ceza Usul – Nevzat Toroslu
medeni hukuk bilge öztan,Turgut Akıntürk
borçlar hukuku Turgut Akıntürk,Ahmet Kılıçoğlu , Safa Reisoğlu
ticaret hukuku oğuz imregün
ticari işletme hukuku İş bankası yayınları
şirketler hukuku İş bankası yayınları
kıymetli evrak hukuku işbankası yayınlarıMUHASEBE
muhasebe orhan sevilengün
Çözümlü Muhasebe Problemleri - Ercan Beyazıtlı
Tek Düzen Muhasebe - Yüksel Koç Yalkın ,Ercan Beyazıtlı
Mali Tablolar Analizi Nalan Akdoğan ,Öztin AkgüçGENEL – TEST
• Vizyon I-II
• Adli-İdari Hakimlik – Ece Onuralp
• Detay 3000
• Karaca – KPSS
• Türkmen – Müfettişlik
• Murat – KPSS (Özellikle İktisat)
Old 28-07-2006, 19:51   #11
hakanfe

Varsayılan ders kitapları

İKTİSAT
İktisada Giriş Zeynel Dinler (Giriş Niteliğinde)
İktisada Giriş İlker Parasız
mikto iktisat Erdal Ünsal,Orhan Türkay,Zeynel Dinler
makto iktisat Erdal Ünsal,Kemal Yıldırım,Zeynel Dinler
para banka İlker Parasız
Uluslar arası İktisat – Halil Seyidoğlu
İşletme İktisadı Tamer Müftüoğlu
İktisadi Analiz ismail Bulmuş
Türkiye Ekonomisi , Rıdvan Karluk, Yakup Kepenek
Ekonomi Politikası ,Mahfi Eğilmez, Ercan Kumcu MALİYE
kamu maliyesiAbdurrahman Akdoğan
Maliye Politikası:İsmail Türk
Bütçe ve Borçlanma:Seçkin Yayınları(diğer adıyla Başarı) ,Gülay Coşkun
Mali Hukuk Bilgisi(Vergi Hukuku):Mualla Öncel-Nami Çağan(küçük kitap)
Vergi - Mualla Öncel- A.Kumrulu – N.Çağan,Mahmut SekdurHUKUK
anasaya hukuku Şeref Gözübüyük, Ergun Özbudun
idare hukuku Şeref Gözübüyük,Metin Günday
İdari Yargılama Şeref Gözübüyük
icra iflas hukuku baki kuru
Ceza Genel – Bahri Öztürk , Yüksel Ersoy
Ceza Özel – Faruk Erem – Nevzat Toroslu
Ceza Usul – Nevzat Toroslu
medeni hukuk bilge öztan,Turgut Akıntürk
borçlar hukuku Turgut Akıntürk,Ahmet Kılıçoğlu , Safa Reisoğlu
ticaret hukuku oğuz imregün
ticari işletme hukuku İş bankası yayınları
şirketler hukuku İş bankası yayınları
kıymetli evrak hukuku işbankası yayınlarıMUHASEBE
muhasebe orhan sevilengün
Çözümlü Muhasebe Problemleri - Ercan Beyazıtlı
Tek Düzen Muhasebe - Yüksel Koç Yalkın ,Ercan Beyazıtlı
Mali Tablolar Analizi Nalan Akdoğan ,Öztin AkgüçGENEL – TEST
• Vizyon I-II
• Adli-İdari Hakimlik – Ece Onuralp
• Detay 3000
• Karaca – KPSS
• Türkmen – Müfettişlik
• Murat – KPSS (Özellikle İktisat)
Old 29-07-2006, 09:44   #12
calforn

verdiğin bilgiler ve kaynaklar için cok teşekkür ederim...
Old 10-08-2006, 11:05   #13
Av. Aslı_83

arkadaşlar başvuru formunu internetten indirmek için hangi adrese gitmeliyim? teşekkür ederim
Old 23-08-2006, 12:54   #15
denizbarışş

selam arkadaşlar ben de iibf kamu yönetimi mezunuyum bu sınava hazırlanıyorum. iktisat bence o kadar zor değil kpssye kıyasla. sınava asıl etki eden vergi hukuku ve maliye 40 a yakın soru çıkıyor özellikle süreler çok önemli hazırlanan arkadaşlara mahmut kalenderoğlunu tavsiye edebilirim sade ve öz anlatılmış. düşüncesi olan arkadaşlar varsa söyleyebilirler. ben bir türlü aradığım soru kaynağını bulamadım bulan arkadaşlar varsa yazabilirler. özellikle yargı yayınevinin kitabindan sıkça bahsediliyor. bilen ya da kitabı alan varsa kitabın tam olarak adını yazarını yayın yılını yazarlarsa çok memnun olacağım. sınava giren herkese başarılar.
Old 10-09-2006, 16:25   #16
Av. Aslı_83

idari hakimlik sınavına başvurumun kabul edilip edilmediğini ayrıca sınava kaç kişinin gireceğini nasıl öğrenebilirim? Teşekkürler!
Old 10-09-2006, 19:24   #17
PINAR YILMAZ

[quote=Av.Aslı 83] merhabalar.sınav başvurusuyla ilgili bilgiyi www.memurlar.net te bulabilirsiniz sanırım.Ama sınava kaç kişinin gireceği henüz belirlenmedi.
Old 19-09-2006, 13:13   #18
aday27

sınav başvuruları ile ilgili bilgilere memurlar.net ten nasıl ulaşabiliriz ki yardımcı olurmusunuz
Old 22-09-2006, 17:15   #19
aday27

ya arkadaşlar sınav belgeleri ne zaman gelcek hiç kimse bilmiyomu?bu arada nasıl gidiyo çalışmalar medeni hukuk çok karmaşıkmış ben hiç bişey anlamadım zamanda az kaldı neyse herkese iyi çalışmalar
Old 30-01-2007, 20:22   #20
Envanter

Varsayılan 2007 idari hakimlik

arkadaşlar 2007 idari hakimlik sınvavı hakkında bir bilginiz duyanınız varmı. bu sene 2007 kpss sınavı yapılacak mı?
ben anadoku üniversitesi açıköğretim fakültesi kamu yönetimi son sınıf öğrencisiyim.
yani benim işim örgün öğretim gören arkadaşlara göre daha zor olacak. hiç okul arkadaşım olmadı. yeterli hukuk kitaplarım mevcut değil. gerçi kütüphaneye üyeyim ama ordada yeterli sayıda hukuk kitabı mevcut değil. anlayacağınız bu idari hakimlik sınavı benim içim çok sradışı bir sınav olacak. ama bu sınavı kazanmayı düşünüyorum.
bu konularda bilginiz olursa lütfen kamuoyuna duyurun. teşekkürler iyi çalışmalar dilerim.
Old 31-01-2007, 18:43   #21
PINAR YILMAZ

Merhaba arkadaşım.biliyorsun ekim 2006 idari yargıçlık sınavı Danıştay tarafından iptal edildi.Bunun üzerine Anayasa Mahkemesi hakimlik sınavının ne zaman yapılacağı 2007 nisanında kararlaştırılacaktır şeklinde bir karar verdi.Yani 2007 nisanında daha sınavın ne zaman yapılacağı tartışılacak ,sonra tarih belirlenecek,sonra sorular hazırlanıcak derken bu sınav 2008'i bulacak.Sadece benim değil genel görüşün kannatide bu yönde.Bende hukuk son sınıftayım.Bende 2007deki sınava girecektim.Fakat böyle üzücü bir durum olması sebebiyle aylarca beklemek saçma olduğu için avukatlık yapmaya karar verdim.Sanada sınav açılana kadar başka alanlara yönelmeni tavsiye ederim.Başarılar...
Old 31-01-2007, 19:22   #22
Envanter

Varsayılan idari yargı hakim adayı sınavı

çok teşekkür ederim Sayın Pınar YILMAZ Hanım. idari yargı hakimliği hakkında adalet bakanlığı internet sitesinden bu konuda herhangi bir bilgiye ulaşamamıştım. dediğiniz gerçekten doğru. sadece tek sınava yada mesleğe umut bağlamak doğru olmaz. kaymakamlık sınavları ile ilgili duyuruları şimdiden dikkatle izlemeye çalışıyorum. umarım bu sınavda iptal edilmez. zaten 27 yaşındayım. kısa dönem askerlik yapsam 2008 yılına anca yetişirim. ama yinede idari yargı hakimlik sınavı bir çok kişi iiçin bir beklenti şuanda. kimisi 29 yaşında son şansını denemek isteyecek. 30 yaş üzeri memur alımı olmuyor. yinede bu sene olmasını umutla bekleyeceğim. hukuk fakültesi okuduğun için -adli yargı hakimlik- sınavına başvurabilirsin. eğer bu sınavda iptal edilmediyse. uyarın için teşekkür ederim. iyi çalışmalar dilerim.
Old 01-02-2007, 15:52   #23
PINAR YILMAZ

Rica ederim.Maalesef adli yargıçlıkta aynı durumda.O da iptal oldu.Hayırlısı artık başka mesleklere bakacağız.Kaymakamlık iptal edilmez merak etmeyin.Bu güne kadar iptal edildiğini hiç duymadım.Ama hakimlik sınavı hakkında hemen her yıl dava açılıyor maalesef..
Old 07-02-2007, 19:59   #24
Envanter

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun Adalet Bakanlığı'nın adli yargı hakim ve savcı adaylığı sınavını yılda kaç kere yapacağı ve ne kadar hakim ve savcı alınacağını düzenleyen yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı başvuru 1'e karşı 10 oyla reddedildi 07/02/2007 kamuya duyurulur
Old 07-02-2007, 20:10   #25
Envanter

yukarıdaki mesajıma memur netten bakabilirsiniz.
Old 08-10-2008, 20:55   #26
Envanter

2008 İdari yargı hakimliğine girecek olan adaylar sesinizi duymak istiyorum.
Old 08-10-2008, 20:57   #27
Envanter

10.10.2008 günü idari hakimlik için son başvuru tarihidir önemle duyurulur.
Old 08-10-2008, 22:39   #28
Godfather

idari hakimlik sınavına girecek tüm arkadaşlara şimdiden başarılar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi