Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

HMK 222/5 Sadece Karşı Tarafın Ticari Defterlerine Dayanmak

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-04-2013, 11:43   #1
Avukat Kaya

Varsayılan HMK 222/5 Sadece Karşı Tarafın Ticari Defterlerine Dayanmak

İyi çalışmalar değerli meslektaşlarım. Bir sorunun çözümü konusunda görüşlerinizi paylaşmanızı temenni ediyorum.

Müvekkil şirket, davalı firmaya inşaat malzemesi satıyor. Fatura kesiyor ve karşı taraf faturayı ticari defterlerine işliyor. Ancak fatura bedelini ödemiyor. Yapmış olduğumuz takibe haksız yere itiraz ediyor. İtirazın iptali davası açacağız.

Bu aşamada iki yolumuz olduğunu düşünüyorum. Birincisi açacağımız davada diğer delillerimiz ile birlikte ticari defterlerin incelenmesini de istemek. İkincisi HMK 222/5 e göre sadece karşı tarafın ticari defterlerine delil olarak göstermek. Hukuken diğer delillerin ispat anlamında yeterli olmadığını düşündüğümüzde elimdeki tek delilin karşı tarafın ticari defterlerindeki kayıtlar olduğunu düşünüyorum. Zira ispat yükü bizde. Eğer ilk yolu seçersem karşı taraf ticari defterleri sunmadığında davayı kaybedeceğim. Ancak HMK 222/5 dayanarak daha öncesinde dava açmadığımdan, bu yola girme konusunda tereddütlerim var. Uygulamanın ne yönde olduğu konusunda bilgilerinize ve dava hakkında tavsiyelerinize ihtiyacım var. İyi çalışmalar..
Old 23-04-2013, 11:46   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Avukat Kaya
İyi çalışmalar değerli meslektaşlarım. Bir sorunun çözümü konusunda görüşlerinizi paylaşmanızı temenni ediyorum.

Müvekkil şirket, davalı firmaya inşaat malzemesi satıyor. Fatura kesiyor ve karşı taraf faturayı ticari defterlerine işliyor. Ancak fatura bedelini ödemiyor. Yapmış olduğumuz takibe haksız yere itiraz ediyor. İtirazın iptali davası açacağız.

Bu aşamada iki yolumuz olduğunu düşünüyorum. Birincisi açacağımız davada diğer delillerimiz ile birlikte ticari defterlerin incelenmesini de istemek. İkincisi HMK 222/5 e göre sadece karşı tarafın ticari defterlerine delil olarak göstermek. Hukuken diğer delillerin ispat anlamında yeterli olmadığını düşündüğümüzde elimdeki tek delilin karşı tarafın ticari defterlerindeki kayıtlar olduğunu düşünüyorum. Zira ispat yükü bizde. Eğer ilk yolu seçersem karşı taraf ticari defterleri sunmadığında davayı kaybedeceğim. Ancak HMK 222/5 dayanarak daha öncesinde dava açmadığımdan, bu yola girme konusunda tereddütlerim var. Uygulamanın ne yönde olduğu konusunda bilgilerinize ve dava hakkında tavsiyelerinize ihtiyacım var. İyi çalışmalar..

Karşı tarafın defterinde kayıtlı olduğunu biliyorsanız neden endişe duyuyorsunuz ki? Karşı tarafın defterlerine delilinizi hasrederseniz ve kayıt bulunursa ya da karşı yan defterlerini ibraz etmezse iddianızı ispatlamış sayılırsınız.
Old 23-04-2013, 11:53   #3
Avukat Kaya

Haklısınız Mehmet Saim Bey hala niye tereddüt ettiğimi bende anlamış değilim. Galiba daha öncesinde bu yolla bir dava açmadığımdan kaynaklanıyor. Bu nedenle uygulamanın ne yönde olduğu konusunda görüşlere ihtiyaç duydum. Ancak bu bekleme gereksiz gibi, artık davayı açmalıyım. Teşekkürler üstadım
Old 11-01-2015, 03:29   #4
Av.Serap Kurtuldu

Değerli Meslektaşlarım,
Benzer bir konuda tereddütlerim var.
Vekili olduğum bir işçinin prim alacağına ilişkin icra takibi yaptık. İşveren şirket tarafından kısmi kabul ile icra dosyasına küçük bir miktar yatırıldı. Ancak, kalan kısımla ilgili olarak itirazın iptalini talep etmemiz gerekecek. İşçinin prim alacağı hizmet sözleşmesinde ithalat ve ihracat miktarları üzerinden (Ör:10 tonu geçtiği taktirde %3 gibi) kararlaştırılmıştır. Bu aşamada delil olarak 2 alternatif görünüyor.
1- Gümrük ve vergi dairesindeki kayıtları dayanak gösterilebilir, ancak bu kayıtlarda ithalat ve ihracat miktarlarının bulunup bulunmadığına ilişkin tereddütlerim var.
2- İşveren şirketin kayıtlarına dayanmak, ancak ticari defterlerde de ithalat ve ihracat miktarlarına ulaşabileceğimi sanmıyorum. Sadece para akışını gösteren rakamlar ise benim iddiamın ispatı için yeterli olmayacaktır.
Vakit ayırıp görüşlerini bildiren meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.
Old 11-01-2015, 19:20   #5
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Serap Kurtuldu
Değerli Meslektaşlarım,
Benzer bir konuda tereddütlerim var.
Vekili olduğum bir işçinin prim alacağına ilişkin icra takibi yaptık. İşveren şirket tarafından kısmi kabul ile icra dosyasına küçük bir miktar yatırıldı. Ancak, kalan kısımla ilgili olarak itirazın iptalini talep etmemiz gerekecek. İşçinin prim alacağı hizmet sözleşmesinde ithalat ve ihracat miktarları üzerinden (Ör:10 tonu geçtiği taktirde %3 gibi) kararlaştırılmıştır. Bu aşamada delil olarak 2 alternatif görünüyor.
1- Gümrük ve vergi dairesindeki kayıtları dayanak gösterilebilir, ancak bu kayıtlarda ithalat ve ihracat miktarlarının bulunup bulunmadığına ilişkin tereddütlerim var.
2- İşveren şirketin kayıtlarına dayanmak, ancak ticari defterlerde de ithalat ve ihracat miktarlarına ulaşabileceğimi sanmıyorum. Sadece para akışını gösteren rakamlar ise benim iddiamın ispatı için yeterli olmayacaktır.
Vakit ayırıp görüşlerini bildiren meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba sayın meslektaşım,

İthalat/ihracat rakamları üzerinden prim sözleşmesi yapılan çalışanın, prim alacağını ispat için, ithalat ihracat faturaları önem arzedecektir. Bu nedenle, şirket ticari defterleri yanında, şirketin çalıştığı banka hesaplarına ve ihracat ve ithalatta akreditifle genellikle işlem yapıldığından muhabir banka akreditif kayıtlarına, Maliyenin (vergi dairesinin) kayıtlarına, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının ilgili birimlerinin ihracat/ve ithalatlarla ilgili kayıtlarına delil olarak dayanabilirsiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi