Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

İşyerinde Taciz

Konuyu Kilitleyin
Old 16-05-2011, 15:33   #1
Konuk

Varsayılan İşyerinde Taciz

Merhaba,
Bir Holding bünyesinde 7 ay satış temsilcisi olarak çalıştıktan sonra; aynı ekip içerisindeki başka bir erkek çalışandan sözlü, yazılı hakaret tacizine uğradım. Her çalışan gibi ben de durumu ilgili departman, İnsan kaynakları ile paylaştım. Genel müdür ise bu olayı bambaşka bir yöne çekerek, ekip içerisindeki bir durumu ''başkalarıyla paylaştığım'' gibi gayr-ı ciddi bir gerekçe ile benimle çalışmak istemediğini söyledi.

Prim haklarımı da güvence altına alabilmek için Madde 22f uyarınca iş akdim fesh edildi. ( En azından İK'nın bana söylediği bu yöndeydi)

3 aylık prim döneminin bitmesine 13 gün kala işten çıkarıldım.( Ocak- Şubat- Mart). 2 ay 17 günlük aktif satışım var.

(3 aylık dönemde, her ayın hedeflerinin yapılması şartıyla prime hak kazanılıyor.)

Mart sonu itibariyle tuttu ve Mayıs 4 itibariyle satış ekibindekilere prim ödemesi yapıldı ama bana yapılmadı. Konuyla ilgili İnsan Kaynaklarına ve sorumlu müdürlere onlarca defa mail atmama ragmen bugün yarın diyerek oylananıyorum. Olumlu ya da olumsuz bir cevap verilmiyor. Şu an çalışmıyorum, hem haksız nedenle işten ayrılmam hem de ödenmeyen primler nedeniyle mağdur durumdayım ve hukuki bir süreç başlatmak avukat vb. için yeterli maddi gücüm yok.

Nasıl bir yol izlemem gerektiği konusunda yardımınızı rica ederim.

Teşekkürler.
Old 16-05-2011, 17:36   #2
Av. Oktay Durmaz

Sayın Katılımcı,

4857 Sayılı İş Kanununda 22/f diye bir madde bulunmamaktadır.
Siz işyerinde başka bir çalışanın cinsel tacizine uğramış iseniz

İşçinin haklı nedenle derhal fesih hakkı
Madde 24 - Süresi belirli olsun veya olmasın işçi, aşağıda yazılı hallerde iş sözleşmesini sürenin bitiminden önce veya bildirim süresini beklemeksizin feshedebilir:
d) İşçinin diğer bir işçi veya üçüncü kişiler tarafından işyerinde cinsel tacize uğraması ve bu durumu işverene bildirmesine rağmen gerekli önlemler alınmazsa.

Maddesine dayanarak iş akdinizi fesh hakkına sahiptiniz.

İş akdinizin hangi sebep ve ne şekilde fesh edildiği belli değil. Bu konuda açıklayıcı bilgi vermeniz halinde bir yorumda bulunulabilir. Ücret ve ücrete dayalı haklarınız ödenmemiş ise beş yıllık zamanaşımı süresi içinde dava edebilirsiniz.

Vekalet ücreti ödemeye durumunuz elverişli Baro Adli Yardım Servisine başvurabilirsiniz.

Bir avukattan hukuki yardım almanızı öneririz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi